Eğitim

İklimin Etkileri 5.Sınıf Sosyal Bilgiler

İKLİMİN ETKİLERİ

Canlıların yaşamış olduğu organik çevre koşullarını belirleyen en mühim faktörlerden biri iklimdir.

İklim özellikleri, insanların yaşamları üstünde etkilidir. Bunun yanı sıra iklim, organik çevre ve ekonomik faaliyetler üstünde de etkilidir.

iklimin etkileri 5 sinif sosyal bilgiler

Devletimizde Karadeniz, Akdeniz ve Karasal iklim olmak suretiyle üç değişik iklim tipi görülür.

Bu durumun ortaya çıkmasında;
1. Yükselti,
2. Çevresindeki denizler,
3. Dağların denize uzanışı etkili olmaktadır.

İKLİMİN TARIMA VE BİTKİ ÖRTÜSÜNE ETKİSİ

Bir bölgede kendiliğinden yetişen bitkiler, o yerin organik nebat örtüsünü oluşturur. Doğal nebat örtüsünün tür, (orman, bozkır, maki) miktar ve şekil yönünden dağılışı iklimin tesiri altındadır.

Tarım faaliyetleri üstünde de iklimin tesiri vardır. Devletimizde görülen iklim çeşitliliği, değişik ziraat ürünlerinin yetişmesine olanak sağlar.

Devletimizde görülen yağışların türü ya da miktarı, iklim özellikleriyle direkt bağlantılıdır. Aynı şekilde ısı, rutubet ve rüzgâr benzer biçimde etkenlerin fazla ya da azca olması da ziraat faaliyetleri üstünde etkili olmaktadır.

İKLİMİN EVLERİN YAPIMINDAKİ ETKİSİ

İklim, konutlarda kullanılan yapı malzemesinin ve konutların şekillerinin belirlenmesinde etkilidir. Devletimizde ahşap evler, yağışlara bağlı olarak ormanın bolca olduğu Karadeniz Bölgesi’nde yaygındır.

Yağış miktarının azca olduğu kurak alanlarda, bilhassa Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde toprak evler yaygın olarak görülür.

Kurak yada yarı kurak, ağacın yetersiz olduğu bölgelerde bilhassa Akdeniz Bölgesi’nde ise taş evler yaygındır.

İKLİMİN TURİZME ETKİSİ

Türkiye’de turizmi etkileyen organik faktörlerin başlangıcında iklim gelmektedir. Turistler tatillerini iyi geçirebilmek için, tatillerini geçirdikleri yerdeki iklim koşullarını önemserler. İklim, bir dinlence merkezi için başlı başına bir çekicilik olmuştur. Devletimizde coğrafi konumun ve yeryüzü şekillerinin etkisiyle fazlaca çeşitli iklim tipleri görülür.

İklim faktörü, yaz turizmi açısından pozitif yönde tesirini bilhassa Ege ve Akdeniz kıyılarımızda gösterir.

Ülkemizin Akdeniz ve Ege kıyılarında yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Bu durum, bu bölgelerde bilhassa yaz turizminin gelişmesini elde etmiştir.

Türkiye’de kıyıdan iç kesimlere doğru gidildikçe denizin iklim üstündeki tesiri azalmakta ve karasallık artmaktadır. Bu durum kar yağışlarının olduğu Uludağ, Ilgaz, Erciyes, Palandöken dağlarında da kış turizminin gelişmesini elde etmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri