Güncel

İnternet Haber Sitesi Editörleri Basın Kartı Alabilir Mi? Basın Kartı Almanın Şartları Neler? Basın Kartı Avantajları Nedir?

İnternet haberciliğinde artık bambaşka bir dönem başlıyor. Meclise sunulan yeni toplumsal medya yasası teklifi kapsamında web gazeteciliğinde çalışanlarında artık sarı basın kartı sahibi olabileceği mevzusundaki yasa teklifi kabul edildi. Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’ndan geçti. Buna nazaran basın, toplumsal medya ve web haberciliğini kapsayan yeni yasalar gündeme geldi. Binlerde medya çalışanı çıkacak olan yeni yasayı beklerken avantajları da merak ediliyor. Bu kart Basın Kartları Komisyonu tarafınca verilmektedir. Bu kart ile kişiler basın çalışanı bulunduğunu gösteren bir kimliktir.

Sarı Basın Kartı Komisyonu yıl içinde iç kez toplanmaktadır. Bu kartı alacak olan kişilerin geçmişleri ve gazetecilik yapmış olup yapmadığına bakılmaktadır. Daha sonrasında ise oylama yöntemi ile kart hak eden kişilere verilir. Bu kart Türkiye’de minimum yüz şahıs tarafınca alınır.

Bununla beraber ise yılda 60 şahıs de Devamlı Basın Kartı sahibi olmaktadır. Bazı ülkeler basın kartlarına dernekler ve federasyonlar tarafınca verilmektedir. 3 çeşit basın kartı bulunmaktadır. Bunlar;sarı, devamlı basın kartı ve basın onur kartıdır.

Basın Kartı Nasıl Belirlenecek, Kaç Çeşit Basın Kartı Var?Göreve bağlı basın kartı: Medyada çalışan ve T.C. vatandaşı olan ve enformasyon görevlileri bu karta haiz olabilirler.

Süreli basın kartı: Türkiye sınırları içinde vazife meydana getiren ve yabancı medya da vazife meydana getiren kişilere verilir

Geçici basın kartı: Türkiye sınırları içinde vazife meydana getiren ve geçici süreyle haber için Türkiye’de bulunan medya çalışanlarına verilir.

Serbest basın kartı: Geçici görevde olmayan ya da yurt haricinde özgür olarak gazeteci olarak vazife meydana getiren medya mensuplarına verilir.

Devamlı basın kartı: Basın alanında 18 yıl vazife almış olan medya çalışanları ve enformasyon görevi meydana getiren medya mensuplarına yaşam boyu kullanabileceği basın kartına haiz olmaktadır.

İnternet Haber Editörleri Basın Kartı Alabilecek Mi?

internet haber editorleri basin karti alabilirler miweb haber editorleri basin karti alabilirler mi

Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Uzun bir süredir internette haber editörlüğü meydana getiren kişiler basın kartı almak için seslerini duyurmaya iş koşturmacasındadır. Artık yeni kararla web editörleri de basın kartı alabilecekler.

Komisyonda kabul edilen teklifle beraber web haber siteleri ile basın kartına ile ilgili hususlar Basın Kanunu’nun da yer alacak. Bu kapsamda radyo, tv, kamu kurum ve müesseselerinin yürüttükleri enformasyon hizmetleri için verilen basın kartı artık web gazeteciliği içinde geçerli olacak.

Kimler Basın Kartı Alabilir?

kimler basin karti alabilirkimler basin karti alabilir

Basın kartı almak için yasalarda geçen belli şartlar yer verilmiştir. Bu kapsamda gazeteci olacak olan kişilerden istenen belli şartlar yer verilmiştir. Bu şartları elde eden kişiler ise basın kartı sahibi olmaktadır. Basın kartı bulunan kişilerin avantajları ise şunlar:

 • Devlet tarafınca tanınan resmi bir gazeteci olmak.
 • Devlet protokolü ile ilgili haberleri takip edebilmek
 • Uluslararası haberleri takip edebilme özgürlüğü bulunmak
 • Devamlı basın kartı alabilme hakkına haiz olmak (Basın kartı sahipleri 6 ay bir basın gösterim kuruluşunda çalışmadıkları takdirde kartlarını iade ederler. Ancak belirli bir süre süresince basın kartı sahibi olmanız gerekir.)
 • Belediye, köy, hususi yönetim vb kuruluşların ulaşım hizmetlerinden bedelsiz olarak yararlanabilmek,
 • Kamuya ilişkin müze, stadyum, galeri ve sergilere bedelsiz olarak girebilmek,
 • Kanunca yada idarece gizliliği şartı konulmayan toplantılara dahil olabilme hakkına haiz olmak,
 • Resmi törenlerde mesleki açıdan kolaylık elde eden avantajlarını elinde bulundurmak,
 • Kartın ibraz edilmesi ile PTT Genel Müdürlüğü işlemlerinde kolaylık sağlanmak,
 • Kartın ibraz edilmesi ile TCDD hizmetlerinin indirimlerinden yararlanmak,
 • Emniyet Genel Müdürlüğü tarafınca düzenlenen basın trafik kartına haiz olmak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
toptan çakmak smm panel
sitene canlı tv ekle bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler madridbet meritking kingroyal madridbet yeni giriş kingroyal giriş