Güncel

İnternetten İş Arama Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir?


İnternetten iş arama pek çoğumuzun tercih etmiş olduğu bir yöntemdir. Gelişen teknoloji ile beraber yüzlerce şirket başvurularını ilk olarak web üstünden almakta, meydana getirilen ön eleme sonrasında karşı karşıya görüşmeleri gerçekleştirmektedir. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırsa da internetten iş bulmak zannedildiği kadar kolay değildir. Belli noktalara dikkat etmediğiniz sürece iş başvurunuz yapılacak ön elemede gözden kaçanlar içinde olacaktır.

İnternetten Nasıl İş Bulunur?


İnternetten iş bulmak için pek oldukca değişik alternatif mevcuttur. Buna hususi oluşturulmuş iş arama sitelerine üye olabilir ve ilanları takip edebilirsiniz.

İŞKUR’a ilişkin resmi web sitesi üstünden lüzumlu detayları girdikten sonrasında oluşturulan ilanları takip etmeniz ve müracaat yapmanız mümkündür. Daha önceleri bireysel başvurular alan ve buna gore yönlendirmeler icra eden İŞKUR, pandemi süreciyle beraber online olarak da hizmetlerini sürdürmektedir.

Şirketlere ilişkin resmi web sitelerinin insan kaynakları kısmından başvurabileceğiniz mevcut pozisyonları takip edebilir ya da genel bir iş başvurusu yapabilirsiniz. İş arama platformlarındaki ilanlara başvurduktan sonrasında şirketlerin web siteleri üstünden de müracaat yapmak sizi avantajlı kılacaktır.

internetten iş arama iyi mi yapılır, nelere dikkat edilir?

İnternetten İş Arayanlar Nelere Dikkat Etmelidir?


İnternetten iş bulmaya gayret gösteren kişilerin en oldukca yapmış olduğu hata; yüzlerce duyuru içinde kaybolup ne istediğinden güvenilir olmadan bilgisizce müracaat yapmaktır. Bu yöntemle kısa zamanda bir işe adım atmak hedeflenmektedir. Ancak bu geçici bir çözüm olacaktır. Size uygun olmayan, maaşı ve toplumsal haklarıyla sizi doyum etmeyen bir iş; bir sonraki iş arama sürecinize doğru atılmış yanlış bir adım olarak kalacaktır.

İnternetten iş bulmak için yapılacaklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ilk olarak bir planlama yapılmalıdır. Kişinin tahsil durumu, daha önceki tecrübeleri ve hangi sektörde çalışmak istediği burada belirleyici kriterlerdir. Eğitimini almış olduğu mesleği yapmaktan memnun olmayan bir şahıs için tekrardan bu sektörde iş başvurusu yapmak mantıklı değildir.
  • Meslek alanını belirlemek mühim olduğundan, şahıs ilk olarak kendisine dürüst davranmalıdır. Mesleki yeterliliği ve eğitim seviyesi pozisyon için uygun olmadığı halde meydana getirilen iş başvuruları negatif geri dönüşlere sebep olacaktır. Bu nedenle kişinin kabiliyetlerini ve mesleki yeterliliklerini gözden geçirmesi ve buna yönelik ilanlara başvurması gerekmektedir.
  • Maaşın yanında bilhassa verilecek olan toplumsal haklar büyük bir öneme haizdir. Bu yüzden iş görüşmesinde toplumsal haklar mevzusunda da düşünce almak, bu mevzulara yönelik evvel planı oluşturmak sonrasında oluşabilecek sorunları engellemek adına yararlı olacaktır.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri