Memur ve Personel Alımı

İş Göremezlik Ödeneği Ne Zaman Yatar?

Rapor parasının uyuyacağı tarih şahsın iş göremezlik raporunu patronunun Sosyal Güvenlik Müessesesine (SGK) iletmesi ile tanımlanır. SGK’ya iletilen arkasından da iş göremezlik tahsisatı en geç 15 gün içinde bireylerin banka hesaplarına POSTA VE TELGRAF TEŞKILATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ üstünden yatırılır.

Bu tahsisatı alacak olan bireylerin 2 ay içinde hesaplarından parayı sürüklemeleri gerekir. Aksi takdirde bu tahsisattan faydalanamazlar. Zira 2 ay içinde alınmayan iş göremezlik tahsisatı parası, Sosyal Güvenlik Müesseseyi (SGK) tarafınca geri çekilir.

İş Göremezlik Tahsisatı Koşulları Nelerdir?

Rapor parası şartları Sosyal Güvenlik Müessesesine (SGK) bağlı olarak çalışan emekçilerin, bu imkândan faydalanabilmek için sağlaması ihtiyaç duyulan gidişatlardır.
İş göremezlik tahsisatı almak isteyen kişi, mecburi olan koşulları sağlamış olduğu takdirde yetkili hekim ve esenlik müesseselerinden alacağı raporu patronuna iletmelidir. Raporu alan patron, en geç 5 gün içinde bu raporu e-rapor sistemine girmelidir. Ardından da rapor, Sosyal Güvenlik Müesseseyi (SGK) yetkilileri tarafınca egemenlik edilir ve mecburi analizler yapılır.

İş göremezlik tahsisatı için kişinin almış olduğu ve patronuna verdiği raporun SGK yetkililerine iletilmesinin arkasından SGK yetkilileri tarafınca araştırılması üstüne mecburi onay verilir ya da ret sonucu verilir.

Sosyal Güvenlik Müesseseyi tarafınca araştırılan rapor onaylandığı takdirde POSTA VE TELGRAF TEŞKILATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ye ödeme direktifi sevk edilir.
Tüm işlemlerin arkasından en geç 15 gün içinde POSTA VE TELGRAF TEŞKILATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ üstünden bireylerin banka hesaplarına rapor parası uyumaya adım atar. Ancak bu para 2 ay içinde kesinlikle çekilmelidir. Aksi takdirde Sosyal Güvenlik Müesseseyi, bu parayı geri götürür.

İş Göremezlik Tahsisatı Nasıl Hesaplanır?

is goremezlik odenegi ne zaman yatar 6227439629892

Rapor parası hesaplama işlemi bireylerin alacağı paranın meblağını tanımlamak ismine meydana getirilen bir işlemdir.
Rapor parası hesaplama işlemi şu halde yapılır:

  • Rapor gün rakamı,
  • Şahsın son 3 ay içinde emek vererek almış olduğu 3 aylık brüt kazanç,
  • Şahsın son 3 ay içinde almış olduğu prim, ikramiye, vb. ek ödemeler,
  • Son olarak da şahsın son 3 ay içindeki toplam prim gün rakamı hesaplanır.

Bu vaziyette yapılacak işlem, mesela brüt fiyatı 5,004 TL olan birisi için şu biçimdedir:

Şahsın iş göremezlik tahsisatı temel günlük kazanç hesaplaması 5,004/30 işlemi ile 166,80 TL olarak tanımlanır.
Ayakta rehabilitasyon için bu meblağın üçte ikisi ele alınır. Bu da 333,60 TL eder. Uyuyarak rehabilitasyon için elde edecek meblağ ise 250,20 TL’dir.

2022 İş Göremezlik Tahsisatı Ne Kadar?

2022 seneyi rapor parası meblağı Sosyal Güvenlik Müesseseyi (SGK) tarafınca piyasaya sürülen genelge ile açıklanmıştır. Şahsın gidişatına nazaran verilecek olan iş göremezlik tahsisatı meblağları şu biçimdedir:

  • Ayakta rehabilitasyon bakan bireyler için rapor parası meblağı 166,80 TL (günlük)
  • Yatakta rehabilitasyon bakan bireyler için rapor parası meblağı 83,40 TL (günlük)

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri