Magazin

İsmail Hakkı Tonguç kimdir? İsmail Hakkı Tonguç neden öldü, kaç yaşındaydı?

İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç hakkında data edinmek için arama motorlarında sorgulama halletmeye devam ediyor. Peki, İsmail Hakkı Tonguç kimdir? İsmail Hakkı Tonguç neden öldü, kaç yaşındaydı? İşte detaylar…

İSMAİL HAKKI TONGUÇ KİMDİR?

İsmail Hakkı Tonguç 1893’te bugünkü Bulgaristan’ın Silistre iline bağlı Totrakan ilçesinde dünyaya geldi.

Babasının adı Hacı Velioğlu İdris, annesinin ise Vesile Hanımdır. Hacı Velioğlu İdris Kırım göçmenidir. Vesile Hanımın ise Dobrucalı bir Türk olduğu bilinmektedir.

Biri kız 8 kardeşin en büyüğü olan İsmail Hakkı Tonguç, ilkokulu kendi köyünde okudu ve 4 senelik ilkokulu bitirdikten sonrasında Silistre’de rüştiyeye devam etti. Oradaki öğrenimi esnasında hem de köyün değişik işlerinde çalıştı ve tarımla uğraştı.

Tahsil için İstanbul’a giden İsmail Hakkı Tonguç, İstanbul Öğretmen Okulundan mezun olmuştur. Mezun olduğu yıl Almanya’ya gönderilen Tonguç, yurda dönünce oldukca sayıda okulda fotoğraf öğretmenliği yapmış oldu.

İSMAİL HAKKI TONUÇ ÖLÜM SEBEBİ NEDİR, KAÇ YILINDA HAYATINI KAYBETTİ?

İsmail Hakkı Tonguç, 24 Haziran 1960’ta yaşamını yitirdi. Cenazesi Ankara Cebeci Mezarlığı’na defnedildi. Arkasından hakkında birçok kitap yazıldı ve adını taşıyan okullar açıldı.

İSMAİL HAKKI TONGUÇ’UN ESERLERİ

İşte İsmail Hakkı Tonguç’un yazdığı kitaplar:

  • Muallim Almanağı, 1928-1929 (1929, Faik Reşit Unat ile beraber)
  • Köyde Eğitim
  • İlköğretim Kavramı (1946)
  • Canlandırılacak Köy
  • Mektuplarla Köy Enstitüsü Yılları (Ölümünden sonrasında mektuplarından derleme)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri