Güncel

İstanbul küresel çapta yükselen ekosistemler arasında 14. sıraya yükseldi

İstanbul, GSER 2021 Raporu’nda 15. sırada yer alırken son 2.5 yıl içinde 181 milyon doları erken aşama fonlama olmak suretiyle toplam 4 milyar dolar ekosistem kıymeti oluşturdu.

İstanbul, Küresel Çapta Yükselen Ekosistemler arasında 14. sıraya çıktı.

İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan (İSTKA) meydana getirilen açıklamaya nazaran, küresel girişimcilik araştırmaları icra eden Startup Genome ve Küresel Girişimcilik Ağı tarafınca hazırlanan 2022 Küresel Startup Ekosistemleri Raporu (GSER) yayımlandı.

İstanbul, son 2,5 yıl içinde toplam 17 milyar dolar ekosistem kıymeti oluşturdu. Dünyanın önde gelen 140 ekosistemini sıralayan raporda, bölgesel değerlendirmelere dayalı sınıflandırmalar ile alanında uzman kanaat önderlerinin görüşlerine yer verildi.

İstanbul’da oyun, suni zeka, büyük veri ve veri analitiği sektörleri, fintek sektörleri; kabiliyet, destek kaynakları ve startup etkinlikleri açısından öne çıktı.

Teknoloji tabanlı girişimcilerde maliyet etkin yetenekli personel çalıştırabilme kapasitesini ölçen kabiliyet istihdamı klasmanında İstanbul, ilk 10 Avrupa Ekosistemi içinde yer aldı.

Global bağlantılar, teknoloji tabanlı kabiliyet havuzu ve destekleyici ağ yapılarının varlığı startupların İstanbul’u tercih etme eğilimlerinin temel belirleyicileri olarak yayınlandı.

Raporda İstanbul’a ilişkin yer edinen tespitler şöyleki sıralandı:

“İstanbul Küresel Yükselen Ekosistemler arasında 14. sırada yer aldı. İstanbul, teknoloji tabanlı girişimcilerde maliyet etkin yetenekli personel çalıştırabilme kapasitesini ölçen kabiliyet istihdamı klasmanında ilk 10 Avrupa Ekosistemi içinde. İstanbul, performans faktörlerinin uzun vadeli eğilimleri ile ekosistemdeki yeteneklerin kalıcılığını ölçen kabiliyet&tecrübe klasmanında ilk 25 Avrupa Ekosistemi ve ilk 20 Avrupa Yükselen Ekosistemleri içinde yerini aldı.

İstanbul, erken aşama yenilikçi düşünce fonlamalarını ve yatırımcı aktivitelerini ölçen finansmana erişim klasmanında ilk 15 Avrupa Ekosistemi içinde ve ilk 5 Küresel Yükselen Ekosistem içinde. Ayrıca, bu yıl ilk kez meydana getirilen Avrupa Yükselen Ekosistemleri sıralamasında 4. sırada oldu.

İstanbul, ekosistemdeki çıkışlar ve fonlama miktarına bağlı olarak oluşan toplam startup değerleri büyüklüğünü ölçen performans klasmanında ilk 20 Küresel Yükselen Ekosistem içinde, ilk 15 Avrupa Ekosistemi içinde. Ayrıca, bu yıl ilk kez meydana getirilen Avrupa Yükselen Ekosistemleri sıralamasında 4. sırada yer aldı.

Kent, 1 Temmuz 2019 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında toplam 17 milyar dolar ekosistem kıymeti oluşturdu. Global bağlantılar, teknoloji tabanlı kabiliyet havuzu ve destekleyici ağ yapılarının varlığı startupların İstanbul’u tercih etme eğilimlerinin temel belirleyicileri olarak gösterilebilir. İstanbul’da oyun, suni zeka, büyük veri ve veri analitiği ve fintek sektörleri, kabiliyet, destek kaynakları ve startup etkinlikleri açısından öne çıktı.”

“Son 10 senedir İstanbul’da kuvvetli, cazip ve hızla büyüyen bir startup ekosisteminin yükselişine tanık oluyoruz”

İSTKA’dan meydana getirilen açıklamada görüşlerine yer verilen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son 10 senedir İstanbul’da kuvvetli, cazip ve hızla büyüyen bir startup ekosisteminin yükselişine tanık olduklarını belirtti.

Varank, “İstanbul’un, bu dinamizmle küresel teknoloji startupları için internasyonal bir albeni merkezi olacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkam Tüzgen ise “Kalkınma Ajansımız kuruluşundan bugüne İstanbul’un bir girişimcilik şehri olması için çalışmakta. Bu çalışmalarımızın neticesini internasyonal raporlarda da görmek bizim için gurur vesilesi. Tüm imkanlarımızla girişimlerimizi desteklemeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Startup Genome Kurucusu ve Başkanı Marc Penzel de Startup Genome Istanbul’dan giderek daha çok küresel startup başarı hikayelerinin doğmasından büyük coşku duyduğunu belirtti.

Penzel, şunları kaydetti:

“Süratli market ürünleri teslimat şirketi Getir bu açıdan mühim bir örnek fakat bundan daha fazlası da mevcut. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın bu alandaki emekleri İstanbul’un 14. sırada yer almasına büyük katkı yapmış oldu. İstanbul, GSER 2021 Raporu’nda 15. sırada yer alırken son 2.5 yıl içinde 181 milyon doları erken aşama fonlama olmak suretiyle toplam 4 milyar dolar ekosistem kıymeti oluşturdu. GSER, yapmış olduğu 280 yenilikçi girişimcilik ekosistemi ve 3 milyon startup analiziyle dünyanın girişimcilik alanında en kapsamlı araştırmalarından biri olarak öne çıkıyor.”


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri