İstanbul'da arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı: Enkazın önünde namaz kılındı - Webhaberim
Genel

İstanbul’da arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı: Enkazın önünde namaz kılındı

  • Haberler

  • 3. Sayfa Haberleri

  • (*12*)
    İstanbul’da arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı: Enkazın önünde namaz kılındı

İstanbul’da arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı: Enkazın önünde namaz kılındı

Esenyurt’ta ortalama 12 yıl ilkin belediye tarafınca yaptırılan mescit, arsa sahibi tarafınca yıkıldı. Gerçekleşen yıkımda Kuran-ı Kerim ve Türk bayrağının molozların altında kaldı.
  • 06.08.2022 – 11:48
  • Güncelleme : 06.08.2022 – 11:49


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

İstanbul’da Esenyurt Osmangazi Mahallesi’nde bulunan Akın Mescidi, iddiaya nazaran, ortalama 12 yıl ilkin Esenyurt Belediyesi tarafınca yapılmış oldu.

İbadet amacıyla bölge insanı tarafınca yoğun olarak kullanılan mescit, senelerce sorunsuz olarak vatandaşlara hizmet etti.

Arsa sahibinin ortalama 6 ay ilkin mescit görevlilerinin aynına gelmiş olarak ‘Mescidi boşaltın, burası benim arsam’ demesi üstüne ise tartışmalar başladı.

Mescit imamları durumun belediye ile çözülmesi icap ettiğini söylemesi üstüne yetkililer ile diyaloğa geçen arsa sahibi, bir netice alamayınca ise habersiz bir halde geçtiğimiz salı günü mescidi yıktı.

İş makinelerine silahlı ve köpekli korumaların eşlik etmiş olduğu öğrenilirken, yıkım sebebiyle Kuran-ı Kerimler ve Türk bayrakları enkazın altından kalması tepkilere niçin oldu.

Bölgede ibadethane eksikliği sebebiyle yoğun ilgi gören mescidi dolduran vatandaşlar ise cuma namazını mescit enkazının önünde kıldığı anlamış olur vatandaşların cep telefonu kameralarına yansıdı.

“Buraya kendi kafamıza nazaran gelmedik, devlet izniyle yapılmış oldu”

Yıkılan Akın Mescidinin cemaatinden Yasin Sarı, “Burası Akın Mescidi olarak geçiyor. 11-12 yıl öncesinden belediye tarafınca bir devir söz mevzusu. Biz buraya dışarıdan, kendi kafamıza nazaran gelmedik. Resmi olarak, devlet izniyle yapılmış oldu bu mescit. Burada ortalama bin 200 kişilik bir cemaate namaz kıldırılıyordu. Bundan 6 ay ilkin ise bir yurttaş çıktı ve mescit görevlisi arkadaşımıza ben buranın sahibi bulunduğunu, kısa sürede mescidi boşaltmamız icap ettiğini söylemiş oldu. Tabii buradaki imam dostlar da bu şekilde bir yetkileri olmadığı için vatandaşa belediyeye yada müftülüğe gitmesi icap ettiğini söylüyor. Daha sonrasında ise 5 gün, 10 gün arayla gene gelip gidiyor. Mescidin olduğu arsa hisseli bir yer. Bu nedenle işini devlette çözemedi. Sonrasında ise işini zorbalıkla çözdü. Köpeklerle, silahlı adamlar ile burayı denetim altına aldı ve bizim bilgimiz olmadan akşam saatlerinde burayı yıktı.” dedi.

“Ağlayarak giden insanoğlu vardı burada”

İçerisindeki eşyalar ile beraber bir yıkım gerçekleştiğini belirten Sarı, “Gördüğünüz gibi enkazın altında kaldı her şey. Mescit içindeki Kuran-ı Kerim’den tutunda, bayrağımıza kadar, cemaatin yardımları ile alınan halılara kadar her şey enkazın altında kaldı. Cemaat bu yıkıntının önünde, sokakta namaz kıldı. Ve her zamanki cemaatin çeyreği vardı burada. Ağlayarak giden insanlar vardı burada. Biz vaaz verirken de kimseye hakaret etmek istemedik, çok dikkatli olduk. Senin yerin olabilir ama unutma buranında gerçek bir sahibi var” diye konuştu.

İstanbul da arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı: Enkazın önünde namaz kılındı #1

“Arsa sahibi fabrikanın üst katını mescide çevirip sizlere vereceğim dedi“

İHA’nın aktardığına nazaran vakayla ilgili konuşan Osmangazi Mahalle Muhtarı Mustafa Aslan, “Olayı duyduğumda asra sahibi vatandaşa ‘Konu nedir diye sordum’. O da bana eski dönem belediye başkanının kendi arsasına mescit yaptırdığını söyleyerek ‘Ben de yerimi vermek istemiyorum’ dedi. Tabii burası yapılalı 11-12 sene oldu. Bu sürede neredeydi, neden ses çıkartmadı bilmiyorum. Hukuki işlerini ben bilmiyorum, orası beni ilgilendirmiyor. Olaydan sonra ise Cuma namazını burada, bu molozların önünde kıldık. Cemaat de ben de çok duygulandık. Bu kadar insanın İstanbul’un ortasında yolda namaz kılması gerçekten çok vahim bir durum. Daha sonrasında bu arsa sahibi vatandaşa tekrardan ulaşmaya çalıştım. Numarasını bulup aradım. Kendisine tekrardan mescidi neden yıktınız diye sordum ve ‘sizin burada 11 dönümlük bir araziniz var, buradan bize bir yer ayırırsanız biz tekrardan yaparız’ dedim. Bu kadar yeri Allah size vermiş, sizde bize bir mescit yeri verin diyerek ricada bulundum. O da bana ‘Burası şuanda tarla vasfında, ben burayı arsaya çevirip bir fabrika yapacağım ve fabrikanın üst katını da mescide çevirip sizlere vereceğim’ diyerek mescide karşı olmadığını yeni yapacağı yeri de hibe edeceğini belirtti” ifadeleri kullandı.

İstanbul da arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı: Enkazın önünde namaz kılındı #2

İstanbul da arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı: Enkazın önünde namaz kılındı #3


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri