Genel

Jeoloji uzmanından korkutan deprem uyarısı! “Kaybedecek zaman yok!”

1-7 Mart Zelzele Haftası sebebiyle basın açıklaması icra eden Adıyaman Jeoloji Mühendisleri Odası, zelzele mevzusunda alınması ihtiyaç duyulan temkinlere dikkat çekti. Oda Başkanı Osman Öztürk yapmış olduğu açıklamada, zelzelenin afete dönüşmemesi için temkin alınması gerektiği ve kaybedecek zaman olmadığı vurgulandı.

Odaya kayıtlı yerbilim mühendislerinin ortak imzasıyla meydana getirilen açıklamayı okuyan Osman Öztürk, “Anadolu toprakları içinde üç değişik ana diri fay sistemi gelişmiştir.
Zelzele bir doğa vakayıdır. Zelzelenin afete dönüşmesi ise sadece insan varlığı ile ihtimaller içinde olabilmektedir.

Dünyanın şuurlu devletlerinde, zelzelenin sınırlanamayacağı sadece, zelzeleyle yaşamı sürdürmenin ihtimaller içinde olduğu reelinden hareketle bilimin ışığında tedbirler alınmaya, mal ve can kayıplarını en aza indirmeye dönük emek harcamalar tüm sürati ile devam etmektedir. Güncel bilimsel gelişmeler 7 ve üstünde büyük zelzelelere sabredecek bina tasarımlarını imkânlı kılarken, devletimizde bu büyüklüğün fazlaca daha altında reelleşen zelzelelerde mal ve can kayıplarının devam etmesi düşündürücüdür” dedi.

Öztürk, “Unutulmamalıdır ki, Türkoğlu Gölbaşı segmenti 7 ve üstü bir zelzele üretmektedir ki kısa sürede burada bir zelzelenin olması ihtimaller içindedir.
24 şehrimiz ve çehrelerce konut merkezi bu fayların üstünde yada yakınındadır. Mesken merkezlerinin pek çoku, ziraat alanlarına doğru genişlemesini sürdürürken öncelikli konut alanlarının tanımlanması emeli ile yapılması ihtiyaç duyulan İmar tasarısına temel jeolojik jeoteknik etütler ve mikro bölgeleme emek harcamaları hemen hemen bitir ve/yada güncellenmemiştir.

Devletimizde yapı güvenliği taban ve esas etüt hizmetleri bakımından teftiş dışıdır. Her şehrin yada ilçenin kendi inisiyatifi ile geliştirdiği teftiş mekanizmaları, bir süre sonra legal altyapının olmaması sebebi ile çözülmekte, bilhassa arazi emek harcamaları teftiş dışı kalmaktadır.
Ülke kaynakları, müddet kaybetmeden kentsel değişiklik ve yenileme çalışmalarına aktarılmalıdır. Pek Oldukca şehrimizin ve kocamanlı küçüklü konut merkezinin üstünde bulunmuş olduğu diri faylar mevzusunda uzman yerbilim mühendisleri tarafınca ‘paleosismoloji’ emek harcamaları ile incelenmeli, bayındır tasarılarına işlenmeli ve ‘fay kanunu’ acilen çıkarılmalıdır.

Tarım arazileri, sulak alanlar ve ovalar mecburi haller haricinde bayındır tasarıları dışına alınarak kaliteleri korunmalı, öncelikli konut alanları için ‘İmar Tasarısına Temel Jeolojik-Jeoteknik Etütler’ ve ‘Mikro Bölgeleme Etütleri’ bitirilmeli, var olanlar güncellenmelidir. Zemin ve esas etütlerinin teftişi için lüzumlu legal altyapı bitirilerek, yerbilim mühendislerinin ‘Yapı Teftiş Sistemi’ içinde kadrolu olarak yer alması sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri