Genel

Kahramanmaraş’ta 7 bin 600 yıllık kadın iskeleti bulundu

  • Haberler

  • Tarih Haberleri


  • Kahramanmaraş’ta 7 bin 600 yıllık kadın iskeleti bulundu

Kahramanmaraş’ta 7 bin 600 yıllık kadın iskeleti bulundu

Türkoğlu ilçesindeki Domuztepe Höyüğü’nde yürütülen kazı çalışmalarında 7 bin 600 yıl öncesine ilişik olduğu tahmin edilen kadın iskeleti bulundu.
  • 22.09.2022 – 01:34


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Tekin başkanlığında, 5 üniversitede görevli kazıbilimci ve bilim adamlarından oluşan 15 kişilik ekiple yürütülen kazı emekleri devam ediyor.

Hocker pozisyonunda kadın iskeleti bulundu

AA’nın haberine bakılırsa; geç neolitik dönemde en geniş höyük yerleşimlerinden biri olarak değerlendirilen Domuztepe’deki mezarda hocker (bacakları karına doğru çekik, bir yana yatırılmış) pozisyonunda iskelet bulundu.

İskelet, kazı ekibindeki bilim adamları tarafınca incelemeye alındı.

Kahramanmaraş’ta 7 bin 600 yıllık kadın iskeleti bulundu – VİDEO

“Böylesi bir mezarla karşılaşmamıştık”

Doç. Dr. Tekin, emek verme meydana getirilen alanın günümüzden 9 bin yıl öncesine tarihlendirilen Taş çağının son evresini temsil eden höyük yerleşimi bulunduğunu söylemiş oldu.

Bu yılki emek harcamalar kapsamında bulunan kadın iskeletinin oldukca dikkat çekici bulunduğunu ve kendilerini oldukca heyecanlandırdığını özetleyen Tekin, şunları kaydetti:

Kahramanmaraş ta 7 bin 600 yıllık kadın iskeleti bulundu #1

“Saptamış olduğumuz bu iskelet, erişkin bulunduğunu tahmin ettiğimiz bir bireye ilişik. Geç neolitik döneme dair bir gömüt olması bakımından bizim için mühim zira biz 2014 yılından bu yana kazdığımız hiçbir alanda böylesi bir mezarla karşılaşmamıştık. Basit bir toprak gömü şeklinde karşınıza çıkıyor. Şu ana kadar hemen hemen bir arkeolojik bir bulgu yanında yok. Arkeolojide hocker dediğimiz tarzda gömülmüş. Yön olarak baktığımızda kuzeydoğu-güneybatı istikametinde görülüyor fakat gene ölü gömme ile ilgili bizim için son aşama kıymetli olan bir başka bulgu da yanında küçükbaş hayvanlara ilişik kemiklerin olmasıdır. Bu da ölü yemeğinin varlığına işaret etmekte; şu demek oluyor ki ölümünden sonrasında geride kalanların bir ölü yemeği düzenlediğini ve arta kalan kemikleri tertipli bir halde mezarın içine bıraktığını gösteriyor ki bu da sonraları bilhassa Anadolu ve Yakın Doğu’da pek oldukca yerde gördüğümüz geleneğin erken örneklerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.”

Kahramanmaraş ta 7 bin 600 yıllık kadın iskeleti bulundu #2

İskelet, tahmini 7600 yıllık

Tekin, arkeolojik bulgulardan yola çıkıldığında iskeletin günümüzden 7500-7600 yıl öncesine ilişik bulunduğunun değerlendirildiğine işaret ederek, “Tabii ki karbon 14 neticeleri hemen hemen elimizde değil fakat arkeolojik bulgulardan yola çıktığımızda günümüzden 7500-7600 yıl öncesinden söz ediyoruz. Milattan ilkin 5600-5500 yıllarına indirgediğini söyleyebiliriz.” dedi.

Kahramanmaraş ta 7 bin 600 yıllık kadın iskeleti bulundu #3

Doç. Dr. Tekin, Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Kısmı laboratuvarında antik DNA testlerinin yapılmasının arkasından daha değişik bilgilere ulaşılabileceğini söylemiş oldu.

Üst üste oldukca değişik ve özelliklere haiz yerleşimlerden oluşan höyükte aslen bölge için karakteristik denilecek bir iskan planlaması ve anlayışının söz mevzusu bulunduğunu ifade eden Tekin, ortaya çıkarılan mimari yapıların söz mevzusu coğrafyada çekirdek aile yapısının yaygın bulunduğunu gösterdiğini dile getirdi.
Tekin, Domuztepe’deki kazıların yalnız Türkiye için değil, Yakın Doğu arkeolojisi için de mühim data deposu olacağını kaydetti.

(*7*)


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri