Güncel

Kedilerde Göz Akıntısı Neden Olur?


Kedilerde göz akıntısı, genel olarak kedilerin göz sağlıklarını korumak için meydana gelen bir durum olarak bilinir. Fakat tek sebebi bu değildir. Bir hastalığın sebebi olmayan düzgüsel göz akıntısı, koruma kalkanı olarak görülür. Kedilerde göz akıntısı durumu gözü temizleyerek nemli meblağ.

Kedilerin Gözleri Neden Akar?


Kedilerde göz akıntısı düzgüsel sürecinde devam ediyorsa kediler için oldukça sıhhatli bir durumdur. Temel amacının gözü korumak olduğu bu akıntılar göz bebeklerinin sıhhatli kalmasına destek sunar. Kedilerde göz akıntısı düzgüsel olduğu süre gözlerini bakterilerden ve iltihaplanmalardan da koruma görevi yapar. Fakat kedinizde normalden fazla, fazlaca yoğun şekilde ve uzun devam eden göz akıntısı bulunuyorsa en kısa sürede bir baytar hekimin görmesi gerekir. Kedilerin göz akıntılarının pek fazlaca sebebi bulunabilir. Bu sebeplerden en sık görülenleri ise şöyledir:

 

  • Kedinin gözüne yabancı bir cisim batması sebebiyle kornanın zarar görmesi,
  • Pembe göz hastalığı adında olan göz iltihaplanması,
  • Kedi gribi adında olan üst solunum yolu hastalığı,
  • Göz ülseri,
  • Gözyaşı drenajının tıkanmasına bağlı gelişen epifora,
kedilerde göz akıntısı niçin olur?

Kedilerin Göz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Kedilerin göz akıntısının sebebi öğrenildiğinde tedaviye başlanabilir. Bu süreçte bir baytar hekimden yardım almanız kedinizin sağlığı açısından oldukça yararlı olacaktır. Kedilerde göz akıntısı her durumda belli bir ilacı ya da tedavisi bulunmayan bir durumdur. Bazı kediler için göz akıntısı kendi kendine bırakılarak, zaman içinde geçebilir.  Eğer kedinizin gözlerinde yaşanmış olan akıntının sebebi iltihaplanma ise baytar doktor ilk müdahaleyi yapmış olacaktır. Daha sonrasında size vermiş olduğu çeşitli mikrop önleyici damla ve ilaçları zamanını atlamadan kullanmak kedinizin göz akıntısını hızla iyileştirecektir. Gözlerinde akıntı yaşayan kedilerin normalden daha azca ışığa maruz kalması iyileşmelerini hızlandıracaktır.

Yavru Kedilerde Göz Akıntısının Sebepleri Nelerdir?


Bilhassa yeni dünyaya gelen kedilerde göz enfeksiyonu çoğunlukla görülebilir. Bunun sebebi korneanın hemen hemen oturmadığı için fazlaca duyarlı olmasıdır. Yavru kedilerde göz enfeksiyonunun emareleri içinde sarı, yeşil, kırmızı akıntılar ve tahriş olmuş gözler bulunmaktadır. Yavru kedilerin gözleri oldukça narin olduğundan bakımı da büyük itina ister. Çoğunlukla çapaklanıp akan gözler 1 ila 2 gün kendi kendine bırakılarak geçmesi beklenir.

Fakat geçmezse su kaynatılarak soğumaya bırakılır. Bu işlemle mikrobu kırılan su pamuğa dökülerek gözler temizlenebilir. Fakat bu aşamada fazlaca yavaş olmak gerekir bu sebeple kedilerin gözleri gelişimlerini yeni tamamladığı için oldukça hassastır. Bu işlem soğuk çayla da yapılabilir fakat yavru kedinin başka bir enfeksiyon daha kapmamasına dikkat edilmesi gerekir. Evde kullanılan kimyasal temizlik ürünlerinin havaya karışması da bir çok süre kedilerde alerjiye sebep olmaktadır.

Kedilerin Tek Gözünde Akıntı Olması Normal midir?

Kedilerin gözlerinde pek fazlaca sebepten dolayı akıntı görülebilir. Tek gözdeki akıntı çoğu zaman alerjik durumların habercisidir. Havada bulunan polen, küf, yoğun kimyasal içeren ürünler ve sigara dumanı da kedilerde alerjiyi tetikleyen durumlar içinde bulunmaktadır.

Eğer sizin kedinizin de tek gözü sulanıyorsa bunun sebebi alerji olabilir. Uzun devam eden ve geçmeyen göz akıntıları için muhakkak bir veterinere kediyi göstermek gerekir. Veteriner kedinizin göz akıntısının altında yatan sebebi anlayarak buna uygun bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Kedilerde göz akıntısı tedavisi için kedinizin gözüne baytar hekiminizin önermediği hiçbir kimyasal ürünü, damlayı ya da ilacı kullanmamanız gerekir.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri