Genel

Kenya’da dev girişim! Hem gıda hem enerji üretecekler…

Kenya’da dev girişim! Hem gıda hem enerji üretecekler… Güneş enerjisi, tüm dünyada oldukça sık olmasa da yaygın olarak kullanılan bir teknoloji. İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi ve Kenya’daki Latia Agripreneurship Enstitüsü’nden tahlilciler de güneş enerjisi teknolojisini kullanmanın yeni bir yolunu keşfettiler.

HEM BESIN HEM ENERJİ

Adı agrivoltaik olan teknik, güneşten gelen enerjiyi iki kere kullanmaya olasılık veriyor. İlk özelliği, bir çok oturumun yapmış olduğu şeklinde güneş ışınlarını yakalaması.
Bu sistemde, güneş ışığı oturumları, normalde olduğundan oldukça daha yükseğe kuruluyor ve hem güneş enerjisi üretmesi hem de ziraat nebatlarını geliştirmesi sağlanıyor. Oturumların altında ekinler olduğundan, zirai aygıtların da geçebileceği kadar yüksekte kurulması gerekiyor.

Bu şekilde, agrivoltaik sistemi, yalnızca güneş enerjisi üretmek haricinde, hem de yiyecek de yetiştiriyor. Guardian’ın haberine gore, bu teknikle oturumların altında yetiştirilen lahanaların, düzgüsel şartlar altında yetiştirilenlerden üçte tekrar büyük ve daha sağlıklı olduğu bildirildi.

kenyada dev girisim hem gida hem enerji uretecekler 62191b946240b

AİLELER İÇİN DAHA EKONOMİK

Kullanmakta Olanların sınırı olan arazi kaynaklarının güçlüklerine rağmen kendi besinlerini basitçe yetiştirmelerine imkân tanıyan bu sistem için Latia Agripreneurship Enstitüsü Eğitim Başkanı Anne Macharia, “Buradaki bayanlar, yalnızca 100 Kenya şilini (0,87 AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Doları) değerinde sebze satın almak için pazara bir taşıt fiyatı karşılığında 300 Kenya şilini (2,62 AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Doları) harcayabilir.
Zaferli geçen çalışmanın arkasından, bu hafta tüm ölçekli bir proje başlatılacak.

Diyarbakır’da GES ile elektrik üretimi 1 milyon 475 bin 130 kw oldu!

Güneş enerjisi ile çalışan karavan ürettiler 2000 km yol 120 km sürat performansı

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri