Yaşam

Kolesterolü dengelemek için her gün 1 avuç ceviz

Kabukları kök boya olarak kullanılan, tatlılara tat veren kuruyemişlerin beyne en yararlısı sayılan cevizin insan bedenine yararları yalnızca beyin ile sınırı olan değil. gerek biçimi gerek barındırdığı sağlıklı nebatsal yağ 90 beyinle ilişkilendirilen ve hakikaten de küçümsenemeyecek seviyede faydası bulunan ceviz, kolesterolü dengelemek için de kullanabileceğiniz bir yemiş çeşidi.

Cevizin yararları

(*1*)

Son senelerde süper adıyla da anılan ceviz, kapsadığı mineraller, vitaminler, lifler ve sağlıklı ile almış olduğu adı hem hak ediyor hem de her değişik kısmıyla yaşamımızı daha sağlıklı ve daha yaşanabilir kılıyor.
Kandaki melatonin seviyesini yükselterek uyku kumpasına katkı sağlıyor. İçeriğindeki melatonin ve polifenol bileşikleri yardımıyla yüksek seviyede antioksidan etki gösteriyor. Cevizin değişik yararları içinde:

 • Magnezyum, demir, bakır, çinko, fosfor A, D, B12ve B6 vitaminleri kapsayan ceviz, iyi yağlar, potasyum ve folik asit açısından varlıklı bir yiyecektir. Sağlıklı ve dengeli beslenme mevzusunda isminin hakkını vererek süper gıda olma özelliği taşır.
 • Antioksidanın bolluğu sebebiyle kanseri, kardiyovasküler sistem hastalıklarını ve ihtiyarlamaya bağlı hastalıkları önlediği öğrenilmektedir.
 • Ceviz glütensiz bir yiyecektir.
  Pek Oldukca hastalık ile ilişkisi olan kolesterol bununla birlikte belleği kötü istikamette etkilemektedir. Strese yol açan ve koroner kalp hastalığı riskini çoğaldıran kolesterolün ek olarak kanser ve nüzul tehlikeyi ile iletişimli olduğu öğrenilmektedir. Dolayısı ile kolesterol seviyesine dikkat etmek ve perhiz seçerek düşürmek de ehemmiyetlidir. Ceviz yüksek oranda alfa-linolenik asit ve alfa-linoleik asit kapsar. Yağların birbirine oranı kolesterolü düşürmekte ve dengeli bir perhizde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir unsurdur.
  Aynı zamanda ceviz beyin faktörlerinin yetersizsiz emek harcaması açısından ehemmiyetli bir yere haiz olduğundan nöronları harekete geçirerek bağışıklık sistemi ve damar sistemini de buna bağlı olarak tetikler ve damarlarda yağlanmayı eksilterek kolesterol ile olan ilişkisini tamamen kesme mevzusunda ciddi bir vazife yapar.

  Doğru ceviz tüketimi

  Şeker hastaları için cevizin tüketim ölçüyü de ehemmiyetlidir. Kavrularak da harcanabilen cevizin ham halde tüketimi en sıhhatlisi olarak öğrenilirken ölçüyü mevzusunda fazlaya kaçmadan günde 1 avuç kadar harcamak bilhassa şeker hastaları için tembih edilen ölçüdür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri