Yaşam

Kulaklıkla müzik dinlerken bunlara dikkat edin

Müzik ruhun yiyeceğidir. Ancak çoğalan yaşam temposu çehresinden müzik dinlerken çoğu zaman kulaklık kullanıyoruz. Zira günün belirli bir kısmını bir topluluk içinde geçirmekteyiz. Ancak kulaklıkları kullanmanın sıhhate hasarı olup olmadığı mevzusunda hala münakaşalar devam ediyor. Bu makalemizde sizlere kulaklık ile müzik dinlerken nelere önemsemeniz icap ettiğini kavrattık.

Kulaklık ile müzik dinlemenin hasarları nedir?

Kulaklık ile müzik dinlemenin en büyük hasarı, yüksek seslerin dolaysız olarak kulak çeperine iletilmesinden dolayı erken yaşlarda yaşayabileceğimiz duyma kaybı.
Fakat kulaklık ile müzik dinlerken biz bunu kulağımıza dolaysız olarak uyguluyoruz. Bu çehreden de kulaklık ile uzun zamanlar müzik dinlemek, erken yaşta duyma yitirilmesine niçin olabiliyor.

kulaklikla muzik dinlerken bunlara dikkat edin 6226350b59e12

Bunlar ile birlikte bilhassa kulak içi kulaklıklar benzer biçimde direkt olarak kulağın içine giren kulaklıklar ile müzik dinlemek, kulaklardaki enfeksiyonların artmasına niçin olabiliyor.
Ayrıca bu kulaklıkları yine yine kulağımıza taktığımızda, kulak içi kulaklıklarda bulunan bakteriler tekrardan kulağımıza bulaşıyor. Bu çehreden de kulak içi kulaklık yerine daha fazlaca kulak üstü olan kulaklık modellerini seçmek, kulak sıhhati açısından daha yararlı olabilir.

Bulgular ehemmiyet ver

Genellikle kulaklık ile müzik dinledikten sonrasında, vakit zamanlar kulak çınlaması dinleyebiliyoruz. Bu sorunların geçici bulunduğunu düşünsek dahi, kalıcı bir zararın bulgusu olabilir.
Yaşanan bu geçici duyma kaybı, dinlenen sesin minimum 5  ya da 10 desibel bulunduğunu ortaya koydu. Bu mevzu ile ilgili konuşan uzmanlar, hangi ses seviyelerin ne kadar zaman ile dinlenmesi gerektiği hakkında açıklamada bulunmuş oldu. Yapılan açıklamaya nazaran 88 desibel için 4 saat, 91 desibel için 2 saat ve 100 desibel için 15 dakika kadar maruz kalınmasının bir sınır bulunduğunu vurgulamakta. Ancak taşınabilir ses çalma aygıtlarının hepsi 120 desibele kadar çıkabiliyor. Ve gençler çoğu zaman azami ses seviyesinde dinlediği için bu sınırları fazlaca rahat bir şekilde aşıyorlar.

Bulgular ne vakit dikkate alınıyor?

Genellikle çevre ile bağlantıda büyük kopukluklar yaşanmaya başladığında, kulakta yaşanmış olan bulgular dikkate alınmaya başlıyor.
Bilhassa kulaklık ile müzik dinledikten sonrasında kulak çınlaması benzer biçimde problemler yaşıyorsanız, kısa zaman içinde bir hekime görünmenizi tavsiye ediyoruz.

kulaklikla muzik dinlerken bunlara dikkat edin 6226350dbf598

Bunlar ile birlikte kulaklık tipleri de duyma için oldukça ehemmiyetli. Genellikle kanal içi tipi kulaklıklar, kulak içi ve kafa üstü kulaklıklara nazaran daha azca desibel ile doygunluk etmektedir.
Bunların yanında da kulaklığı kullanma şekliniz de oldukça ehemmiyetli. Eğer kablolu ve kulak içi bir kulaklık kullanıyorsanız, kulaklığın her iki tarafını da aynı anda kullanın. Zira tek kulaklık kullandığınız vakit, müziğin ses seviyesini daha çok yükseltiyorsunuz ve bu gidişat da tek bir kulağınıza daha fazlaca yük binmesine niçin oluyor.

500 Türk lirası altı en iyi kulaklıklar

 • Xiaomi Mi TWS 2 Basic
 • Anker Soundcore Life Q10
 • Redmi Airdots Basic 2
 • Razer Hammerhead
 • JBL T500BT
 • SoundLiberty 92 Hi-Fi
 • Soundpeats Trueshift2
 • Tronsmart Onyx Ace
 • Blitzwolf Bw-Fye7
 • Motorola Verve Buds 200
 • Soundpeats Q 2+2
 • Yukka H60
 • Tronsmart Spunky Beat
 • Swhy Tws Kablosuz

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri