Güncel

Latif Demirci Kimdir? Kaç Yaşındaydı? Latif Demirci Vefat Etti!

Latif Demirci Kimdir? Kaç Yaşındaydı? Latif Demirci Vefat Etti!…. Karikatürist Latif Demirci, 61 yaşlarında vefat etti. Demirci’nin vefat haberini İhsan Yılmaz, toplumsal medya hesabından duyurdu.


Özgürlük Gazetesi’nin usta çizeri Latif Demirci (61), dün sabahleyin evinde düştü. Demirci, hususi bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Latif Demirci, bu sabahleyin saat 06.00’da meydana getirilen müdahalelere karşın yaşamını yitirdi.


Özgürlük Kitap Sanat haberi, “Gazetemizin usta çizeri sevgili Latif Demirci’yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hayata, gündeme zekice bir mizahla baktığı tüm çizgileri bizimle… ” diyerek toplumsal medyadan duyurdu.

61 yaşındaki Latif Demirci, Press Bey ve Media Hanım’, ‘Muhlis Bey’, ‘Mithat ve Mirsat’, ‘Arap Kadri’ benzer biçimde unutulmaz tiplemelere yaşam vermişti.

LATİF DEMİRCİ KİMDİR?


“Press Bey ve Media Hanım”, “Muhlis Bey”, “Mithat ve Mirsat”, “Arap Kadri” benzer biçimde unutulmaz tiplemeleriyle tanınan Latfi Demirci 1961 senesinde İstanbul’da hayata merhaba dedi. 1975 senesinde, 14 yaşındaki iken ilk karikatürü Gırgır dergisinde gösterildi. 1978-79 yıllarında Mikrop dergisinde sonraki on yıl süresince da Gırgır ve Fırt dergilerinde çalıştı. Aynı zamanda Yeni Gündem dergisi ve Söz gazetesinde de çizdi. Ortaöğretimini 1979 senesinde sınavla dışarıdan tamamladı. Aynı yıl Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Kısmı’nde başladığı yüksek öğrenimini yarıda bıraktı.

Demirci, 1989 senesinde Hasan Kaçan, Ergün Gündüz ve Atilla Atalay ile beraber Hıbır dergisini kurdu. Hıbır ve onun devamı HBR Maymun dergilerinin kapanmalarından sonrasında Demirci, gazetelerde çalışmaya başladı. Nokta, Panorama, Gazete Pazar benzer biçimde gazete ve dergilerde çalışan Demirci, Özgürlük gazetesinin birinci sayfasında güncel-politik karikatürler çizdi ve Pazar ekine yarım sayfa hazırladı. Kelebek ekinde de “Evli ve Cepli” adlı çizgi bantı yapmış oldu. 

Latif Demirci Kimdir? Kaç Yaşındaydı? Latif Demirci Vefat Etti!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri