Genel

Lübnan’da baskınlar nedeniyle bankalar kapalı kalmaya devam edecek

  • Haberler

  • Dünya Haberleri


  • Lübnan’da baskınlar nedeniyle bankalar kapalı kalmaya devam edecek

Lübnan’da baskınlar nedeniyle bankalar kapalı kalmaya devam edecek

Lübnan Bankalar Cemiyeti, ülkede son dönemlerde artan banka baskınları ve lüzumlu güvenlik tedbirlerinin alınmaması nedeniyle bankaların kapalı kalacağını deklare etti.
  • 22.09.2022 – 00:39


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

Cemiyet, ülke genelinde 16 Eylül’de eş zamanlı olarak mevduat hesapları dondurulan vatandaşların bankalara baskın düzenlemesi nedeniyle yaşanmış olan 3 günlük kapanmadan sonrasında yazılı izahat yayımladı.

Açıklamada, bankaların güvenliği için lüzumlu tedbirlerin hemen hemen alınmamış olması ve baskın tehlikesinin devam etmesi nedeniyle bankaların kapılarının açılmayacağı ifade edildi.

Devlet tarafınca bankaların güvenliğiyle, görevliler için uygun emek harcama ortamı sağlanana kadar kapanma kararının geçerli olacağı kaydedilen açıklamada, bankaların ne zamana kadar kapalı olacağına dair detay verilmedi.

Lübnan da baskınlar nedeniyle bankalar kapalı kalmaya devam edecek #1

Lübnan’daki ekonomik kriz ve banka baskınları

AA’nın haberine nazaran; Lübnan’da döviz rezervlerinin erimesini önlemek amacıyla 2019’dan itibaren tüm döviz mevduat hesapları dondurulmuştu.

Lübnan Merkez Bankası, Kasım 2021’de kısıtlı ve hükümetin belirlediği kur üstünden vatandaşların parasını çekebileceğini açıklamıştı.

Lübnan da baskınlar nedeniyle bankalar kapalı kalmaya devam edecek #2

Ülke, bu gelişmeler nedeniyle bazen çeşitli vakalara sahne olurken başkent Beyrut’ta 11 Ağustos’ta bir şahıs, parasını çekemediği için silahla banka çalışanlarını tüm gün rehin almış, hemen sonra teslim olmuştu.

Beyrut’ta 14 Eylül’de de Sali Hafız adlı bir karı, parasını çekmek için bankayı basmış ve hesabındaki 13 bin dolarlık meblağı aldıktan sonrasında şubeden ayrılmıştı.

Hafız’ın peşinden 16 Eylül’de, ülkenin değişik bölgelerinde minimum 7 banka baskını gerçekleşmişti.

Lübnan da baskınlar nedeniyle bankalar kapalı kalmaya devam edecek #3


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri