Güncel

Maduro kimdir? Venezuela Maduro kimdir? Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun hayatı

Maduro kimdir? Venezuela Maduro kimdir? Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun hayatı

Nicolás Maduro Moros, Caracas, Venezuela’da 23 Kasım 1962 tarihinde işçi sınıfı bir ailede dünyaya geldi.

Önde gelen bir sendika lideri olan babası Nicolás Maduro García, 22 Nisan 1989’da motorlu taşıt kazasında öldü. Annesi Teresa de Jesús Moros, Venezuela sınırındaki bir Kolombiya sınır şehri olan Cúcuta’da “Kolombiya Ulusal Sicili’ne nazaran, 1929 yılının Haziran ayının ilk günü dünyaya geldi.

Nicolás Maduro, 2012 senesinde Hint guru Sathya Sai Baba’nın bir takip edeni olduğu ve daha ilkin 2005 senesinde Hindistan’daki guruyu ziyaret etmiş olduğu bildirilmiş olmasına karşın, bir Roman Katolik olarak yetiştirilmiştir.


Irk bakımından, Maduro kendisini mestizo “karışık ırk” olarak tanımladığını söyleyerek, Amerika yerlileri ve Afrikalı halklarının mestizaje “ırksal karışım” karışımının bir parçası bulunduğunu belirtmiştir. 2013 senesinde meydana getirilen bir röportajda “büyük annelerim ve dedelerim Sefarad Moro kökenli bir Yahudi idi ve Venezuela’da Katolikliğe dönüştü” diye belirtti.

Resmi olarak, Maduro solcu bir ailede dünyaya geldi, babası bir sendika lideriydi ve “Movimiento Electoral del Pueblo’nun (MEP) militan üyesiydi. Maduro, Karakas’ın batı eteklerinde işçi sınıfı bir mahalle olan Los Jardines, El Valle’de bir cadde olan Calle 14’te büyüdü. Dört kardeşin tek erkeğidir ve María Teresa, Josefina ve Anita isminde üç kız kardeşi vardır.

Maduro kimdir? Venezuela Maduro kimdir? Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun hayatı

Nicolás Maduro Moros, 23 Kasım 1962 Caracas Venezuela doğumludur.


Eski devlet başkanlarından Hugo Chávez’in altında Ekim 2012 tarihinden itibaren Devlet Başkan Yardımcısı olarak vazife yapmış bir Venezuelalı politikacıdır. Chavez’in ölümünün peşinden geçici başkan olarak vazife yapmış, 14 Nisan 2013 günü meydana getirilen genel seçimlerin peşinden devlet başkanlığına seçilmiştir.

Nicolás Maduro, Ağustos 2006 ile Ocak 2013 tarihleri içinde Dışişleri Bakanı oldu. Kendisi, milletvekili ve dışişleri bakanı olarak “Chavez’in iç çemberinin en yetenekli yönetici ve siyasetçi” olarak tanım edilir.

NİCOLAS MADURO KİMDİR?

Maduro, daha lise yıllarında etken siyasetin içinde yer aldı. Babası sendika lideri olan Maduro, Caracas’ın varoş bölgelerinden kabul edilen El Valle’deki José Avalos Lisesi’nde talebe birliği başkanı oldu.

O dönemdeki derslik arkadaşları, Maduro’yu yumuşak başlı, uzlaşması kolay ve müzakereye açık biri olarak hatırlıyor.

Liseyi son sınıfta terk etti. Kısa bir süre bir rock grubunda çaldı. Daha sonrasında eğitimini tamamlamak için Küba’ya gitti.

Venezuela’ya geri döndüğünde Caracas Belediyesi’nde otobüs şoförü olarak işe başladı, Venezuela Sosyalist Partisi’ne katıldı. Sendika temsilcisi oldu ve 1990’ların başlangıcında Chavez’in ordu içinde kurduğu solcu muhalif grubun sivil kanadı olan MBR-200’e girdi.

Hayatının dönüm noktası ise gene aynı dönemde eşi Cilia Flores ile tanışması oldu. Flores, 1992 yılındaki başarısız darbe girişiminin peşinden tutuklanarak cezaevine konulmuş olan Chavez’in müdafa ekibinde yer alıyordu.

Chavez’in hapisten çıkıp 1998 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerini kazanması Maduro ve Flores’in de yükselişini başlattı.

Flores, vakit içinde milletvekilliği, meclis başkanlığı ve hakkaniyet bakanlığı bir takım vazife üstlenirken, Maduro da yeni anayasayı yazacak olan Kurucu Meclis’e seçildi. 1990’lı yıllardan bu yana beraber olan ikili, Maduro’nun devlet başkanı olmasından kısa bir süre sonrasında evliliğe ilk adımını attı.

Maduro’nun yükselişi, Chavez’in iktidarını sağlamlaştırmasıyla paralel olarak ilerledi. 2005-06 yıllarında Meclis Başkanlığı, 2006 yılından sonrasında da Dışişleri Bakanlığı yapmış oldu. 2012’de Chavez tarafınca devlet başkanı yardımcılığına atandı, aynı yıl içinde de “halef” olarak diye deklare edildi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri