Televizyon

Medya Ombudsmanı Bildirici: Reklam Kurulu, örtülü reklam yapan ünlüleri ve gazetecileri görmüyor, oysa arasında kimler yok ki?

medya ombudsmani bildirici reklam kurulu ortulu reklam yapan unluleri ve gazetecileri gormuyor oysa arasinda kimler yok ki 620e6f2bba4b9

Bildirici, “Geleneksel medya olmayan sosyal medyada ‘örtülü reklam’ yapan gazeteciler” başlıklı bir yazı kaleme aldı

 www.habertuar.com 

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Reklam Heyeti’nun geleneksel medya olmayan sosyal medyada “örtülü reklam” yaptığı bahanesiyle “influencer” Duygu Özaslan’a 114 bin lira ceza verdiğini andırdırarak, “Oysa geleneksel medya olmayan sosyal medyada reklam olduğunu belirtmeden reklam yaparak insanları kandıran o kadar çok ünlü ad var ki, şöyle bir gezmek dahi yeterli bakmak için…” dedi. 

Bildirici, Çağla Şıkel ve Esra Erol’un da geleneksel medya olmayan sosyal medyada “örtülü reklam” yaptığını açıklarken, Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Heyeti’nun harekete geçmemesinin “tesirsizlik” göstergesi olduğunu ifade etti.

Yazısında gazetecilerin de “örtülü reklam” yaptığını dile getiren Bildirici, gazetecilerin reklam yapmasının âlemsel etik prensiplere ters olduğunu belirtirken, “örtülü reklam” yapanların ise Ticaret Bakanlığı’nın geleneksel medya olmayan sosyal medyadaki reklamlara ait rehberine de ters davrandığını ifade etti.

Bildirici “Gazeteciler, mesleğimize hasar veren hem de insanları yanıltan bu örtülü reklam paylaşımlarından vazgeçmeli.
Tabii Reklam Heyeti de geleneksel medya olmayan sosyal medyadaki açık ve örtülü reklamları daha titiz izlemeli…” görüşü dile getirdi. 

Bildirici, gazetecilerin şu paylaşımlarını örtülü reklama örnek gösterdi:

Rasim Ozan Kütahyalı: Çağlar kardeşimin parfümleri mükemmel. Herkese öneri ederim: ) @p…

Kübra Par: Sanki 70’lerden fırlamışım. Erkan giydirdi, Tayfun çekti. @e…  @t..

Özlem Gürses: Yaş 52 gençler.
. Böylece kollajen canlanıyor ve cilt kendini rehabilitasyon ediyor. 1 ay sonra tekrar gideceğim. Çok teşekkür ederim @…estetik @e..

Ebru Baki: Giyside doruk bence @b…

Güneri Cıvaoğlu: Pzt.Akatlar’da dekoru, müziği, mutfağıyla bütün bir Napoli mekanı L…’da neşeli gece. Şef E.. poglini, mekanın sahibi  H. Gecce’nin kurucu Başkanı Kenan Erçetingöz, lezzet ve seyahat pazarı Sermet Severöz ile bir anı karesi.

Nevşin Mengü: Akşama M…’nin yemeği var.  Yeni R.
Yemek ne yazık ki online.

Hande Fırat: …muayenehanesinde dünyanın 45 ülkesinde yer alan …işletmesine yardımlar yaptırdım… uygulaması ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirdim. 30 dakikada 20 bin mekik sürükleten … uygulaması ile karın kaslarımı güçlendirdim. Sonuçları paylaşacağım.

Deniz Zeyrek: Ben kavramam bu giysi işlerinden. O çehreden kendimi s…’a teslim ettim:)

Onur Baştürk: @..’nin … isimli bir internet sitesi var.
Özden Akılda itinayla kemeri çizdi. Renk mevzusunda da destekçi oldu. Netice mükemmel oldu. Bana da iş bitince önünde ‘değiş tonton’ diyerek poz vermesi düştü. #m….

Fatih Portakal: “Nedir bu?” diyorsunuz değil mi? Hediye geldi bi dosttan. Hakikatinde genelin dışında olup, rakıcı değilimdir. Içkili ulusal meşrubatta sınırları zorluyoruz belirli.

Ahmet Hakan: ahmet akılda’nın başlattığı tarihi … köftecisi’nin hastasıyız.
@g… Saç: @s…. tüm bakımlar tabii ki @s…

Fuat Uğur: Programa kazançken kesinlikle uğrayıp bir kahve içtiğim B… Restoran’da sahibi Selçuk beyle sohbet ederken… Hani şu oldies-goldies dediğimiz cinsten ama lisan spektrumuyla çok zengin. Yemek ve mezeleri çok iyi. Yolunuz düşerse uğrayın. Ama bu bir reklam değil öneridir.

Mahmut Övür: Değerli arkadaşım Prof.Dr. Yusuf Kalko ve Doç.Dr. Ali Koçyiğit’le birlikte… Beylikdüzü’ndeki Özel Sağlık Merkezi’nde hem sohbet ettik hem de kalbe giden yolları hakimiyet ettirdim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri