Finans

Merkez Bankası Piyasayı Fonladı Ne Demek?

Ekonomi kategorimizde önceki makalelerimizde fazlaca detaylı olarak Merkez Bankası tarafınca kullanılan garip terim ve tabirlerden bahsetmiştik. Bu makalemizde ise internette aratılan sadece hiçbir yerde bulunmayan bir tabirden bahsedeceğiz. Merkez bankası piyasayı fonladı, birçok gazete ve haber sitesinde sıkça görülmektedir. Ilk olarak bunun anlamına bakalım ve iyi birşey olup olmadığını anlamaya çalışalım.


Fonlamak demek, özetlemek gerekirse kaynak sağlamak anlamına gelmektedir. Merkez Bankası ise piyasayı çoğunlukla repo ihaleleri vasıtasıyla fonlarlar. Böylelikle piyasaya karşılığı olan para satmış olurlar diyebiliriz. Bu türden bir yöntemin kullanılmasının elbet birçok sebebi bulunmaktadır. Merkez Bankası piyasayı fonladı demek, piyasaya ardında bir karşılık olan parayı piyasaya sattığı anlamını taşır.


Aynı zamanda bu tabire birçok değişik yerde rastlamanız mümkündür. Mesela, bankalar belirli projelere fonlama sağlayabilir. Bu sayede şahıs yada kurumlar yapacakları proje için lüzumlu deposu elde etmiş olurlar. Aslına bakarsanız ülke piyasalarına meydana getirilen da buna benzer. Çarklar takılmaya başladığında, dolaşıma para sokarak hareket oluşması sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri