Yaşam

Meteoroloji uyardı! 1987’den sonraki en şiddetli kar yağışı olacak

Mart ayına girdiğimiz günden itibaren sıcaklıklar gün gün düşmeye başlamıştı. Soğuk havaların tesirini gösterdiği mart ayında bir de kar temenninin olacağını Meteoroloji Genel Müdürlüğü bildirmişti. Yapılan bu izahat sonrasında, Meteoroloji dikkatli olunması gerektiğine vurgu yapmış oldu. 1987 senesinden sonrasında en şiddetli kar yağışının olacağına noktaya değinirken, yağışların kaç gün süreci dört gözle beklenen mevzular arasındaydı. Peki ya kar yağışı ne süre başlamış olacak, kaç gün sürecek ve yurt genelinde hava vaziyeti iyi mi olacak?

Mart fazlaca eforlu geçecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklamaya nazaran perşembe gününden itibaren soğuklar git gide çoğalırken, kar yağışı yurdu tesiri altına alacağını bildirdi.
Mevzuyla ilgili izahat icra eden  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya,“9 Mart Çarşamba gecesi karla karmaşık yağmur. Perşembe gününden itibaren yer yer kuvvetli kar yağışı beklenmektedir” biçiminde konuştu. Gelen haberlerin arkasından bir açıklamada İBB’den geldi. Beklenilen kar yağışının arkasından “Çarşamba akşamdan itibaren İstanbul, Sibirya soğuk hava dalgasının tesiri altına girecek. Kar yağışının tesirli olması halinde Ocak ayında yaşanmış olan kar yağışına yakın kar kalınlıklarının oluşma olasılığı bulunuyor” biçiminde konuştu.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu hava gidişatı varsayımlarına nazaran, İstanbul’da perşembe günü süregelen kar yağışı, 5 gün sürecek ve 5. gün sonunda tesirini kaybedeceği güzergahında. Bu süreç içinde, mevsim normallerinde izleyen sıcaklıklar ansızın sıfırın altına girecek.

10 11 12 mart istanbullular havaya dikkat 6224b8401fb6e

Soğuk havalar yarın haysiyetiyle yolda

Yapılan son değerlendirmeler neticesinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklamaya nazaran, ülke genelinin fazlaca bulutlu bir hava da izleneceği tanımlanırken,  Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Erzincan, Erzurum, Tunceli ve Bingöl bölgelerinde havanın yağışlı olacağı edinilen hipotezler içinde yer ediniyor.
Gece saatlerinde de don ve buzlanma vakaları ile yüze yüze kalınacağı edinilen hipotezler içinde. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklamaya nazaran, beklenilen yağışlar sonrasında sıcaklıklar 2 ile 4 aşama içinde düşeceği ve soğuk havaların egemen olacağı bekleniliyor. Soğuk havaların tesiri altına alınacağı ve Aybar kar kasırgası olarak vasıflandırılan yağışlı günlerin beklendiği şu günlerde, perşembe günü haysiyetiyle tesirini gösterecek kar yağışının 1987 senesinde yağan kar ile aynı orantıda olacağı bazı uzmanlar tarafınca açıklandı.
1987 senesinden sonrasında en şiddetli kar yağışının olabileceğini açıklayan bazı uzmanlar  “İstanbul Aybar kar kasırgasına hazırlanıyor. Varsayımlara nazaran, Perşembe-Pazartesi arası mektep/eğitim tatili ve iş yeri tatilleri gündeme gelebilir. Bazı meteorolojik modeller İstanbul’u sanki kara gömüyor. Başkalaşım olmaz ise 1987’den sonrasında en iddialı kar geliyor” biçiminde izahat yapmış oldu.

10 11 12 mart istanbullular havaya dikkat 6224b83e3f38f

İstanbul Valisi’nden uyarma geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklamaya nazaran, perşembe günü haysiyetiyle tesirli olacak kar yağışının yurdu tesiri altına alacağı doğrultusundaki haberlerden sonrasında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya geleneksel medya olmayan toplumsal medya hesabından izahat yapmış oldu.
Perşembe gününden itibaren yer yer kuvvetli kar yağışı beklenmektedir. Oluşabilecek negatifliklere karşı önlemli ve dikkatli olalım” biçiminde konuştu.

Bazı şehirlerde hava gidişatı şu halde olacak

İstanbul: Fazlaca bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı olacağı varsayım ediliyor.

İzmir: Fazlaca bulutlu, gece vakti saatlerine kadar aralıklı sağanak yağışlı olacağı varsayım ediliyor.

Ankara: Fazlaca bulutlu, gündüz vakti saatlerinde batı kesimleri ile öğle saatlerinden itibaren kent geneli yağmurlu, gece saatlerinden sonrasında yüksekleri karla karmaşık yağmurlu olacağı varsayım ediliyor.

Antalya: Parçalı ve fazlaca bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı olacağı varsayım ediliyor.

Samsun: Parçalı ve fazlaca bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağmurlu olacağı varsayım ediliyor.

Trabzon: Parçalı ve fazlaca bulutlu, gece saatlerinden sonrasında yağmurlu olacağı varsayım ediliyor.

Erzurum: Parçalı ve fazlaca bulutlu, gece saatlerinden sonrasında kar yağışlı olacağı varsayım ediliyor.

Diyarbakır: Parçalı bulutlu olacağı varsayım ediliyor.

Adana: Parçalı ve fazlaca bulutlu, öğleden sonraki saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı olacağı varsayım ediliyor.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri