Genel

Miçotakis’ten Türkçe paylaşım: Türk halkının düşmanı değiliz

  • Haberler

  • Politika Haberleri


  • Miçotakis’ten Türkçe paylaşım: Türk halkının düşmanı değiliz

Miçotakis’ten Türkçe paylaşım: Türk halkının düşmanı değiliz

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan’ın Türk halkının düşmanı değil, komşusu bulunduğunu belirtti.
  • 24.09.2022 – 01:17
  • Güncelleme : 24.09.2022 – 01:33


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

Türkiye ile Yunanistan içinde Ege ve Akdeniz’de yaşanmış olan kriz, Yunanistan’ın bilhassa askeri alanda saldırgan tavırları sebebiyle tırmandı.

Uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak Ege’deki adaları silahlandıran, ülkesini de adeta devasa bir ABD üssüne çeviren, Batı Trakya Türklerinin haklarını gasbetmeyi sürdüren ve ülkesine sığınan teröristleri iade etmeyen, hatta bir kentinde terör kampı kurduran Yunanistan’ın Başbakanı Kiryakos Miçotakis, BM kürsüsünden Türkiye’ye “zeytin dalı” uzattı.

BM’deki konuşmasını Türkçe paylaştı

Miçotakis, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu’ndaki BM’nin 77. Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitaben yapmış olduğu konuşmadan alıntıladığı ifadelerini, Twitter’dan Türkçe paylaştı.

Miçotakis’ten Türkçe paylaşım: Türk halkının düşmanı değiliz – VİDEO

Başbakan Miçotakis, paylaşımında, “Birleşmiş Milletler’den bu mesajla yalnız Türk liderlerine değil, Türk halkına da önem vererek şunu söylemek isterim: Yunanistan, Türkiye’yi tehdit etmiyor. Biz düşman değiliz. Biz komşuyuz ve aramızdaki dostluk ilişkilerine oldukca ehemmiyet veririz.” ifadelerini kullandı.

Her iki ülkede de çoğunluğun çatışma ve ihtilaf istemediğini belirten Miçotakis, “Gelin, birlikte karşılıklı saygı ve iş birliği içinde ve internasyonal hukukun çerçevesinde ileriye doğru adım atalım.” önerisinde bulunmuş oldu.

Miçotakis ten Türkçe paylaşım: Türk halkının düşmanı değiliz #1

“Türkiye’den dünya besin güvenliğine mühim katkı”

AA’nın haberine bakılırsa; Miçotakis, BM Genel Kurulundaki konuşmasında Türkiye’nin mühim bir ülke bulunduğunun altını çizerek “Türkiye, kendisi bunu seçerse Avrupa Birliği (AB) ve Yunanistan’ın müttefiki ve dostu olabilecek bir NATO üyesidir. Türkiye, yapıcı bir rol oynama kapasitesine haizdir.” diye konuştu.

Ukrayna’dan tahıl ihracatına olanak elde eden anlaşmada Türkiye’nin oynadığı görevi, “dünya besin güvenliğine mühim bir katkı” olarak nitelendiren Miçotakis, Türkiye’nin buna karşın Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Kafkaslar’da istikrarı bozan bir tavır sergilediğini ileri sürdü.

Miçotakis ten Türkçe paylaşım: Türk halkının düşmanı değiliz #2

“Türkiye’nin Ege’deki tezleri hatalı”

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz.” sözünü hatırlatarak Türkiye’nin Yunanistan’a karşı sert söylemlerde bulunduğunu savundu.

Türkiye’nin Ege’ye dair tezlerini “hatalı iddialar” olarak nitelendiren Miçotakis, bu durumun Kardak krizinden bu yana devam ettiğini iddia etti.

Miçotakis, Türkiye’nin Yunanistan’a karşı almış olduğu “casus belli” kararını anımsatarak Türkiye’nin Doğu Ege adalarında da Yunanistan’ın egemenliğini sorguladığını sadece bunun kabul edilemez bulunduğunu öne sürdü.

Miçotakis ten Türkçe paylaşım: Türk halkının düşmanı değiliz #3

 


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri