Genel

Miraç Kandili ne zaman? 2022 kandil günleri!

Miraç Kandili ne süre? 2022 kandil günleri! Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca 2022 senesinin Miraç Kandili’nin ne süre idrak edileceği ilgili beklenen izahat geldi. Miraç Kandili şubat ayı içinde idrak edilecek. İşte ayrıntılar…

Miraç Kandili her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca piyasaya sürülen takvim içinde belirtilen tarihlerde idrak ediliyor. Miraç Kandili 2022 zamanı için geri sayım başladı. Kandil günlerinde bol miktarda inanç ediliyor, birlik ve beraberlik çoğalıyor.
İşte Miraç Kandili ile ilgili bilgiler

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

Miraç Kandili 27 Şubat Pazar günü idrak edilecek. Miraç, kelime manası itibariyle “merdiven”, “yükselecek yer”, “azami makam” mantıklarına gelmektedir. Lügatte “yukarıya çıkmak, yükselmek” anlamındaki urûc kökünden türemiş bir ism-i âlet olan mi‘râc sözcüğü “yukarıya çıkma taşıtı, merdiven” anlamına gelir. İslam aleminde “Allah’a yükseliş ve temizleme” olarak kabul edilir.

Terim olarak Hz.
Vaka, Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya gidiş ve sonrasında da yükseklere çıkış şeklinde açıklandığından kaynaklarda daha oldukca “isrâ ve mi‘rac” biçiminde geçerse de Türkçe’de mi‘rac sözcüğüyle her ikisi de kastedilir.

MİRAÇ KANDİLİ’NDE NE OLDU?

Mirac: Arapça’da merdiven, yukarıya çıkmak, yükselmek anlamlarını dile getirir. İslam’da Hz. Peygamber (s.a.s)’ in göğe yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi mucizesidir. Mirac vakayı hicretten bir yıl ya da on yedi ay evvel Receb ayının yirmi yedinci gecesi reelleşir.
Birinci düzeyde Hz. Peygamber (s.a.s) MescidülHaram’dan Beytü’l-Makdis’e (Kudüs) götürülür. Kur’an’ın anmış olduğu bu evre, gece yürüyüşü anlamında isra adını alır. İkinci düzeyi ise Hz. Peygamber (s.a.s)’in Beytü’l-Makdis’ten Allah’a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme vakayı Kur’an’da anılmaz, fakat oldukca rakamdaki hadiste detaylı şekilde anlatılır.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri