Genel

Myanmar cuntasından muhalefete sosyal medya tehdidi

  • Haberler

  • Dünya Haberleri


  • Myanmar cuntasından muhalefete sosyal medya tehdidi

Myanmar cuntasından muhalefete sosyal medya tehdidi

Cunta yönetimi, askeri darbeye karşı çıkan Ulusal Birlik Hükümeti (NUG) ve destekçilerinin sosyal medya gönderilerini beğenenlerin yada paylaşanlara 10 yıla kadar hapis cezası vereceğini deklare etti.
  • 21.09.2022 – 05:18


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

Myanmar’da 1 Şubat 2021’de ordunun darbe yapmasının arkasından kontrolü ele alan cunta yönetimi, demokrasi yanlısı muhalif kesimler üstündeki baskısını artırdı. Ordu Sözcüsü Zaw Min Tun yapmış olduğu açıklamada, cunta karşıtı organizasyonlara sosyal medya vesilesiyle destek verenlerin cezalandırılacağını bildirdi.

Askeri darbeye karşı çıkan milletvekilleri tarafınca kurulan ve “sivil hükümet” olarak tanımlanan Ulusal Birlik Hükümeti’ni (NUG) ve Myanmar Halk Savunma Gücü’nü “terörist” gruplar olarak niteleyen Min Tun, sosyal medya vesilesiyle bu organizasyonlara destek verenlerin terör eylemlerini direkt yada dolaylı olarak desteklemiş sayılacağını beyan etti. Cunta muhaliflerine gözdağı veren Min Tun, “Facebook’taki ’beğen’ düğmesine tıklamak yada NUG ve destekçisi silahlı grupların ve sempatizanlarının gönderilerini paylaşmak 3 ila 10 yıl hapis cezasına yol açabilir” dedi.

Myanmar cuntasından muhalefete sosyal medya tehdidi #1

NUG’nin 1.32 milyon takip edeni var

Myanmar’da askeri darbeye karşı çıkan NUG’un sosyal medya platformu Facebook’ta 1.32 milyon takip edeni bulunuyor. Ordunun hedefindeki bir öteki teşkilat olan Halk Savunma Gücü’nün ise eski önder Aung San Suu Kyi’nin görevden alınarak tutuklandığı Şubat 2021 darbesinin arkasından orduya karşı silahlı savaşım yürütüyor.

Myanmar cuntasından muhalefete sosyal medya tehdidi #2

Devrik önder Suu Kyi, 20 yıl hapse mahkum edilmişti

Myanmar’da 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat 2021’de yönetime el koyan cunta, ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi başta olmak suretiyle pek oldukca yetkili ve iktidar partisi yöneticisini tutuklamıştı. Cunta yönetimi internasyonal kamuoyunda sert tepkiyle karşılanan demokrasi karşıtı hareketin arkasından başlamış olan kitlesel protestoları şiddetle bastırmış, darbe karşıtı gösterilerde birçok sivilin yaşamını kaybetmiş olduğu kamuoyuna yansımıştı.

Darbeden bu yana tutuklu bulunan Suu Kyi ise, şimdiye dek kapalı kapılar ardında gerçekleşen duruşmalarda değişik suçlardan 20 yıl hapse mahkum edilmişti. Suu Kyi’nin tüm suçlamalardan yargı giymesi halinde 150 yılı aşkın hapse mahkum edilebileceği belirtilmişti.

Myanmar cuntasından muhalefete sosyal medya tehdidi #3


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri