Genel

Necip Fazıl Ödülleri’nin 2022 yılı kazananları belli oldu

  • Haberler

  • Kültür Sanat Haberleri


  • Necip Fazıl Ödülleri’nin 2022 yılı kazananları belli oldu

Necip Fazıl Ödülleri’nin 2022 yılı kazananları belli oldu

9’uncusu düzenlenen Necip Fazıl Kısakürek Ödülleri’nin 2022 senesinde 6 ayrı dalda 7 isim, ödüle layık görüldü.
  • Haber Merkezi
  • 22.09.2022 – 00:00


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

Cumhuriyet tarihinin en mühim edebiyatçı ve düşünce adamlarından Üstad Necip Fazıl’ın içsel ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Star Gazetesi tarafınca düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri’nin 2022 yılı kazananları açıklandı.

Kültür sanat dünyasında büyük yankı uyandıran ve bu yıl 9’uncusu düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri’nde 6 ayrı dalda 7 isim ödüle layık görüldü.

Türkiye’nin edebiyat ve fikir dünyasında mühim yeri olan adayları belirlemek suretiyle bir araya gelen Necip Fazıl Ödülleri Jüri Heyeti, meydana getirilen toplantıların arkasından ödüle layık görülen adları deklare etti.

Ödüller, sonrasında duyuru edilecek bir tarihte, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek.

Ödül kazanan 7 isim

Prof. Dr. M. Fatih Andı, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Prof. Dr. Turan Karataş, Doç. Dr. Ahmet Murat Hususi ve Necip Tosun’dan oluşan jüri heyetinin almış olduğu kararlar neticesinde 2022 Necip Fazıl Ödülleri’ne layık görülen adlar şu şekilde:

Necip Fazıl Şiir Ödülü: Mehmet Can Doğan

Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülü: Ayşegül Genç

Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü: Mustafa Hususi

Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü: Elif Genç

Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü: Can Acer

Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü: Elçin İlyasoğlu Efendiyev

Necip Fazıl Saygı Ödülü: İlhami Atalay

Necip Fazıl Ödülleri nin 2022 yılı kazananları belli oldu #1

Necip Fazıl Şiir Ödülü: Mehmet Can Doğan

Kadim Türk kültürünün izlerini şiirinin özüne koyması, neredeyse tüm mesaisini şiire, şiir dergilerine, şiir üstüne araştırma ve araştırma yazılarına ayırdığı için Necip Fazıl Şiir Ödülü’ne layık görülmüştür.

Necip Fazıl Ödülleri nin 2022 yılı kazananları belli oldu #2

Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülü: Ayşegül Genç

Yenilenleri, kaybedenleri, kenarda kalanları derinlikli bir ifade ve ikna edici bir üslupla anlattığı eserleriyle Türk Edebiyatı’na örneksiz katkılar sunmuş olduğu için Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülü’ne layık görülmüştür.

Necip Fazıl Ödülleri nin 2022 yılı kazananları belli oldu #3

Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü: Mustafa Hususi

Dini yaşam, politika, ekonomi ve edebiyat alanlarında yapmış olduğu emek harcamaları, bilhassa de ekonomi ve edebiyat disiplinlerinin kesiştiği eserleri bulunmaktadır. Roman ve ekonomi, roman ve politika eksenli eserleriyle Türk fikir ve edebiyat hayatında mühim bir tema ve beslenme alanı oluşturduğu için Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü’ne layık görülmüştür.

Necip Fazıl Ödülleri nin 2022 yılı kazananları belli oldu #4

Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü: Elif Genç

Şehrin kalabalığında, gerçeğin ağırlığında çıkış arayan insanların hikâyelerini ustalıklı bir dil, derinlikli gözlem ve şekil ustalığıyla anlattığı için Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ne layık görülmüştür.

Necip Fazıl Ödülleri nin 2022 yılı kazananları belli oldu #5

Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü: Can Acer

Gündelik yaşamı; işlek, ironiden beslenen ve güncel şiirin geldiği yerin bilincinde olan bir şiir diliyle aktarmadaki başarısıyla Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ne layık görülmüştür.

Necip Fazıl Ödülleri nin 2022 yılı kazananları belli oldu #6

Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü: Elçin İlyasoğlu Efendiyev

Azerbaycan Edebiyatı ve kültürünün etkili şahsiyetlerinden olan yazar ve siyasetçi Efendiyev, yayımladığı hikâyeler ve romanlarla Azerbaycan’ın mücadelesinde mühim roller üstlenmiş, toplumun yaşadıklarına ayna tutmuştur. Edebi ve kültürel çalışmalarıyla iki ülke halkının yakınlaşmasına yapmış olduğu katkılarla Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü’ne layık görülmüştür.

Necip Fazıl Ödülleri nin 2022 yılı kazananları belli oldu #7

Necip Fazıl Saygı Ödülü: İlhami Atalay

Resim sanatına uzun süreden beri verdiği emek, geleneksel fikir ve sanat birikimini çağdaş sanatın imkânlarıyla dile getirmedeki başarısı, yetiştirdiği öğrenciler kanalıyla fotoğraf sanatının sevilmesinde ve gelişmesindeki katkılarıyla Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Necip Fazıl Ödülleri nin 2022 yılı kazananları belli oldu #8

Necip Fazıl Ödülleri nin 2022 yılı kazananları belli oldu #9

Necip Fazıl Ödülleri nin 2022 yılı kazananları belli oldu #10


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri