Odessa nerededir ? Odessa ? #Odessa #Ukraine - Webhaberim
Genel

Odessa nerededir ? Odessa ? #Odessa #Ukraine

Odessa, Ukrayna’nın güneybatısında, Karadeniz kıyısında yer edinen, Ukrayna’nın en büyük limanına haiz olan şehri. Ukraynalıların yazları dinlence yapmak için akın etmiş olduğu şehir, ‘Ukrayna’nın Antalyası’ olarak da anılıyor.

Odessa, Ukrayna’nın güneybatısında bulunan 3. en kalabalık kenti, aynı addaki Odessa Oblastı’nın yönetim merkezi ve ehemmiyetli bir gezim, liman ve erişim merkezi olan kenttir.
Bu sokak, kentin en hareketli noktasıdır. Aynı zamanda bu koskoca sokak tamamen trafiğe kapalı olduğundan kolaylıkla dolaşabiliyorsunuz. Daha Önceki Sovyet döneminden kalmış olan bir fazlaca binanın, otomobillerin ve kaldırımların günümüzde hala ayakta kalan bir şehir olan Odessa’da, Ukraynalılar çoğu zaman sokaklarda sevinç yaparak, yiyeceklerini sokakta bulunan kafelerde yiyorlar. Aynı zamanda mağazalarda alışveriş yapıyorlar. Bu sebeple de, Odessa’nın en merkezi sokağıdır.

Potemkin Merdivenleri: 192 basamaktan oluşan bu merdivenler, 19.y.y.’da yapılmış oldu.
Merdivenlerin en üst tarafınca en aşağıda bulunan merdivenlere bakarsanız, aradaki merdivenleri bakamaz ve son merdivenin olduğu sokağı kolaylıkla bakabilirsiniz. Bu açıdan, basit bir merdiven olma özelliği de taşır.

Odessa Limanı: Ukrayna Odessa, Ukrayna’nın en büyük liman kentlerinden en ehemmiyetlisidir ve kentin en büyük kazanç deposu ise ticarettir. Bu ticaretin yapıldığı en ehemmiyetli nokta ise, Odessa Limanıdır.

Duke De Richelieu Abideyi ve Primorski Bulvarı: Potemkin Merdivenlerinin derhal üst tarafında yer edinen Duke De Richelieu Abideyi tüm de Primorski Bulvarı’nın orada yer ediniyor.
Burada birkaç fotoğraf sürükledikten sonrasında, Odessa’nın en hoş yapılarının olduğu yere doğru ilerleyebilirsiniz.

Odessa Opera Binası: Odessa Opera binası, Avrupa’nın en hoş Opera binalarından birisidir. Bu bina ise, 1810 senesinde inşa edilen 1665 koltuğu olan ve şahane iç dizaynı ile noktaya değinen ehemmiyetli bir yapı halini almıştır.

Puşkin Müzesi: Odessa’ya gittiğinizde bakmanız ihtiyaç duyulan yerlerden birisi de Puşkin Müzesidir. Hakikatinde bu müze, Puşkin Rusya’dan sürüldükten sonrasında yaşamış olduğu evdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri