Güncel

Ön Muhasebe Personeli Nasıl Olmalı?


Ön muhasebe firmalar ve işletmeler için oldukça mühim bir departmandır. Günlük mali kayıtların tutulması, kasa ve bankaların takip edeni, yığın durumunun takip edilmesi ön muhasebe mensubu olan kişinin yapması ihtiyaç duyulan işlerden yalnız birkaçıdır. Tüm bu verilerin muntazam işlenmesi ve kontrolünün yapılması işletmenin atacağı adımlar için belirleyici olmaktadır. Günümüz teknolojisinde kullanılmakta olan paket ön muhasebe programları ile ön muhasebecilerin işleri kolaylaşmakta ve işlemlerin kısa zamanda yapılması, kayıt altına alınması sağlanmaktadır.

Ön Muhasebe Nedir?


En genel tanımıyla ön muhasebe; şirketlerin ve işletmelerin bigün içinde yapmış oldukları tüm işlemlerin takip edilmesi ve kayıt altına alınmasıdır. Bu sayede şirket içi durum değerlendirmesi kolaylıkla yapılabilmektedir. Bilgi ve belgeler mali müşavirlere iletilmeden ilkin ön hazırlık tamamlanmış olmaktadır. Bu sayede mali müşavirlerin iş yükünün bir kısmı da hafifletilmektedir.

Ön Muhasebe Personelinin Vazife Tanımı Nedir?

Çalışılan kuruma gore ek görevler verilse de ön muhasebe mensubu görevleri genel olarak aşağıda sıralanmıştır:

  • Firmanın yığın takibinin yapılması
  • Tüm çalışanların kayıt altına alınması ve maaş takiplerinin yapılması
  • Çalışanların izin kullandıkları durumların belgelendirilmesi ve işlenmesi
  • Fatura, alıntı ve irsaliye düzenleme
  • İş meydana getirilen firmalara satmaca kesme ya da onlardan alınacak faturaların takibini yapma
  • Bankalar, resmi kurumlar ve hususi kurumlarla yazışmaları yapmak
  • Kullanılmakta olan muhasebe programına veri girişini yapmak
  • Muhasebe departmanı ile ay sonunda mutabakat sağlamak
  • Tüm evrakları ve dosyaları arşivlemek

Ön Muhasebe Elemanı Nasıl Olunur?

Ön muhasebe mensubu olmak isteyen kişilerin muhasebe ile ilgili bir eğitim almaları gereklidir. Bunun için ilgili bölümlerin lisans ya da ön lisans eğitimlerini tamamlamak yeterlidir.


Ancak günümüzde birçok şahıs lise mezunu olmasına rağmen ya da muhasebe ile ilgisi bulunmayan bir bölümden mezun olmasına rağmen ön muhasebe mensubu olabilmektedir. Bunun için sektörde en oldukça kullanılan ön muhasebe programlarının araştırılması ve eğitimlerinin tamamlanması yeterlidir. Alaylı olarak takip ettiğimiz birçok şahıs de piyasada sektöre dair deneyim kazanmıştır.

ön muhasebe mensubu iyi mi olmalı?

Ön Muhasebe Personelinde Hangi Nitelikler Aranmaktadır?

Ön muhasebe mensubu olmak için bazı alanlarda uzmanlaşmış olmak önemlidir. Word ve Excel olmak suretiyle Office programlarına hakim olunmalıdır. Raporlama yaparken ve mali hesapların tablo haline getirilmesi esnasında bu programlardan sıkça kullanılmaktadır.

Ön muhasebe mensubu görevleri içinde lüzumlu bilgilerin ilgili paket muhasebe programına işlenmesi bulunmaktadır. Bu nedenle sektörde en oldukça kullanılan programlardan minimum 2 tanesinin uzman seviyede kullanılması önemlidir.

Ön muhasebe iş temposu yüksek bir meslektir. Bu sebeple yoğun iş temposuna ayak uydurmak gerekmektedir. Bu gidişat içinde herhangi bir veriyi gözden kaçırmak büyük problemlere sebep olacağı için iş disiplinine haiz, dikkatli ve titiz çalışan kişiler sektörde tercih edilmektedir.


Resmi ve hususi kurumlarla yapılacak yazışmalar da ön muhasebe mensubu tarafınca gerçekleştirildiği için yazım kurallarına ve imlaya dikkat etmek gerekmektedir.

Biroldukça iş branşında olduğu şeklinde değişik insanlarla devamlı yazışma halinde olmanızı gerektiren ön muhasebe departmanında iyi insan ilişkilerine haiz olmak da büyük ehemmiyet taşımaktadır.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri