Genel

Otomobil alacak olanlar dikkat! Düşük ÖTV diliminde yer alan sadece 2 model bulunuyor!

Editörün SeçtikleriGündem

Otomobil alacak olanlar dikkat! Düşük ÖTV diliminde yer alan sadece 2 model bulunuyor!

Otomotiv sektörü, pandemi ve yüksek enflasyon dönemlerinden en fazla etkilenen sektörlerden biri oldu. Zira pandemi döneminde yaşanmış olan çip kriziyle beraber otomobil markalarının üretimleri yavaşladı ve tedarik zincirlerinde de aksamalar meydana ulaşınca, otomobil tutarları hızla artış gösterdi. Küresel piyasalarda yükselen otomobil fiyatlarına Türkiye’de bir de döviz kuru ve ÖTV (Hususi Tüketim Vergisi) unsurları dahil olunca, devletimizde sıfır otomobiller oldukça ciddi şekilde fiyat artışıyla karşılaştı.

Sıfır otomobillerin neredeyse tamamı %80’lik ÖTV dilimine geçerken, ikinci el piyasasına getirilen 6 bin kilometre ve 6 ay düzenlemesinin peşinden piyasada ÖTV indirimi beklentileri oluştu. Düşük ÖTV’lerde sadece 2 model kalmış olduğu belirtilirken, vasıta sahibi olmak isteyenler yüzde 45-60 ÖTV diliminde otomobil bulunup bulunmadığını araştırıyor. Piyasaya ÖTV indirimleri yansıyacak mı? İşte detaylar…

DÜŞÜK ÖTV DİLİMİNDE SADECE 2 MODEL KALDI

1663841652 275 Otomobil alacak olanlar dikkat Dusuk OTV diliminde yer alan sadece

Yılbaşından bu yana otomotiv sektöründe yaşanmış olan hareketlilikle beraber gelinen noktada piyasadaki sıfır otomobillerin neredeyse tamamı yüzde 80’lik ÖTV dilimine geçti. Düşük ÖTV diliminde sadece 2 model kalmış olduğu belirtilirken, mevzuya ilişkin olarak milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, “Fiat Egea 1.4 benzinli baz model manuel şanzıman ile Hyundai i10 yüzde 70’lik dilimde” sözlerini dile getirdi.

ÖTV DİLİMLERİ NASIL BELİRLENİYOR?

Araçlar, fiyatlarına bakılırsa ÖTV dilimlerine giriyor ve bu kapsamda hangi aracın hangi ÖTV diliminde yer alacağı da şu şekilde belirleniyor:

  • 353 bin TL ile 400 bin TL arasındaki araçlar yüzde 70’lik dilimde,
  • 401 bin TL ve üstündeki araçlar yüzde 80’lik dilimde.

ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

ÖTV dilimleri incelendiğinde ve fiyat aralıkları ele alındığında, yüzde 80’lik dilimde olmayan, doğrusu 401 bin TL’den daha ucuz sıfır modellerde sadece Fiat Egea’nın ve Hyundai i10’un kalmış olduğu görülüyor. Sektör temsilcileri, ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda bir ÖTV indirimi beklemediklerini açıkladı.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri