Popüler kültür nedir? Sosyal hayattaki yeri nedir? - Webhaberim
Genel

Popüler kültür nedir? Sosyal hayattaki yeri nedir?

Popüler kültür teriminin zamanı oldukça daha önceki dönemlere kadar gitmekte olup kültürel çalışmalara yönelik meydana getirilen bilimsel çalışmalarda kitle kültürü olarak da anlandırılmaktadır. İçerisinde değişik dinçleri barındıran popüler kültür teriminin ne olduğu ve toplumsal yaşamdaki yeri büyük bir merakla inceleniyor. Peki, popüler kültür nedir? Detaylar haberimizde…

Popüler kültür terimi, yeni bağlantı ve enformasyon teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla beraber ortaya çıkan Facebook, Instagram, YouTube, Twitter benzer biçimde geleneksel medya olmayan toplumsal medya taşıtlarının yaygınlaşmasıyla beraber daha da önem kazanmıştır.
20. asırdan sonrasında bu kavram ortaya çıkmıştır. Toplumsal çağdaşlaşmayla birlikte toplu kültür olarak dağılan, günlük uygulamalarla beraber toplumsal gelişmeyi içeren, genel ve yansız olan, daha önceki millet kültürünün yerine geçen kavrama popüler kültür denmektedir.

Türk Dil Müesseseyi popüler kültür tarifini belli bir dönem için geçerli olan süratli üretilen ve süratli harcanan kültürel ögelerin tamamı olarak yapmıştır.

POPÜLER KÜLTÜRÜN SOSYAL HAYATTAKİ YERİ VE ÖRNEKLERİ

Dünyada geçmiş ve gelecekle ilgili verilebilecek oldukça rakamda popüler kültür örneği vardır.
Bir dönem geçmişte neredeyse dünyadaki her fert sanal bebek beslemekteydi. Sanal bebek beslemesi de bir popüler kültür örneğidir.

Bir gün hepimiz on beş dakikalığına tanınmış olacak sözü bir devrin en fazla kullanılan popüler kültür alanının popüler bir sözüydü.

Örneklerden de anlaşılacağı benzer biçimde cümbüş, müzik ve tv camiasındaki meşhur adlar popüler kültür ikonu olmaktadır. Michael Jackson dünyaca tanınan, popüler olan adlara örnek verilebilmektedir

Kaynak = süperhaber.tv

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri