Genel

Ramazan’da spor yapılır mı? Oruçluyken hangi saatlerde spor yapılmalı

Sporcuların en fazla merak etmiş olduğu konuların başlangıcında, ‘Ramazan ayında oruç tutarken spor yapılabilir mi?’ sorusu geliyor. Türkiye Taekwondo Milli Takımı Diyetisyeni İrem Tufan, bu ve birçok dört gözle beklenen mevzuya açıklık getirdi. İşte Ramazan ayında sporcuların uygulayabilecekleri antrenman tüyoları…

Ramazan ayında oruç tutarken spor yapılıp yapılamayacağı mevzusu merak edilmeye devam ediyor. Kimisi aç karnına spor yapmak zararı olan derken, kimisi de bunun tam tersini iddia etmekte. Peki ‘Ramazan ayında oruç tutarken spor yapılabilir mi?’ sorusunun doğru yanıtı ne?

Diyetisyen İrem Tufan, yakında gösterim hayatına başlamış olacak olan ‘Fit Yaşa’ için editörümüz Görkem Ağgündüz’e Ramazan ayı ile ilgili tüm merak edilenleri yanıtladı.

“SPOR YAPAN BİRİ ORUÇ TUTABİLİR”

“Her şeyde olduğu benzer biçimde bu da tamamen kişiden kişiye değişebilen bir durum. Biz sporcunun oruç tutmasına karşı değiliz. Biz sporcunun beslenme programını öncesinde hazırlayarak, daha sıhhatli bir halde oruç tutmasını hedefliyoruz. Bu şekilde sporcunun performansının aşağı düşmesine de engel oluyoruz.

Doğru bir beslenme planıyla, doğru saatlerde meydana getirilen antrenmanlarla bir sporcu oldukça doğal oruç tutabilir.”

“AÇ KARNINA YAPILMASINI ÖNERMİYORUZ”

“Aç karnına spor hayata geçirmeye alışkın bir şahıs, kan şekeri etkilenmiyorsa oruç tutarken iftara kadar olan süreçte spor yapabilir.

Bir sporcunun antrenman esnasında fazlaca ciddi bir sıvı kaybı oluyor. O sıvı kaybını ondan sonra yerine koyamayacağından, bu da hem performans düşüklüğüne hem de sakatlanmaya sebep olabilir. Bundan dolayı biz aç karnına yapılmasını önermiyoruz.”

“EN İDEAL SAATLER İFTARDAN BİRKAÇ SAAT SONRASI”

“Ramazan ayında oruç tutarken spor yapılabilecek en ideal saat, çoğu zaman iftardan birkaç saat sonrasında olan süreç diyebilirim.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri