Regaib kandili duası - Webhaberim
Genel

Regaib kandili duası

REGAİP KANDİLİ DUALAR KABUL OLUR MU

Kandil gecesi namazdan sonra Regaip duası okunuyor. Peygamberimizin Regaip kandili duası neydi ve bu gecenin ehemmiyeti haberimizde.

REGAİB KANDİLİNDE OKUNACAK DUALAR

“Bize karşı husumet duygularıyla oturup kalkanların kalplerini yumuşatmak murat ediyorsan, bize ve gönüllüler hareketine karşı onların kalplerini yumuşat ve sinelerini daim bir sevgiyle doldur!”

“Ey kalpleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı! Bizim kalplerimizi de, onların kalplerini de hoşlandığın ve memnun olduğun hoşluklara çevir Ya Rabbi! Sen bizlere bizi aşan istidat ve maharetler ver ve lütfedeceğin bu hünerleri senin rızan yolunda kullanmayı bizlere kısmet eyle ya Rabbi!”

“Allâhım! Senin rızanı umarak camimizde bir araya geldik, huzuruna geldik, boynumuzu büktük, elimizi açtık, bizi kapından boş çevirme.
Kur’ân’ı okumayı, kavramayı ve gereği gibi yaşamayı hepimize kısmet eyle. Ey Rabbimiz! Yaptığımız hatalara, yanılgılara, günahlara pişman olduk, tövbe ediyoruz, bizi bağışla.”

“Mescitlerimizde Kur’an okunuyor, minarelerimizden dinin esası ezanlar yükseliyor; Ve biz mabetlerimizde, mescitlerimizde bülbülü güzel eda nağmeler dinlemeye erdik, sen bu nağmeleri kesip bizi inkisara itme ya Rabbi. Hazret-i Muhammed’i güldüren, Kur’an’ın anlamını güldüren, Eslâfı, ervahı, eşbahı güldüren bu manzarayı makûs edip tam bu gülenleri şu kutlu gece saygısına ağlatma ya Rabbi.”

“Dünya ve ukbâ hasılatı ismine ne ciddî bir hesap ne de meblağlı bir plâna sahibiz.
Zamanı yargılama, koşullara lânetler yağdırma da ayrı bir avunma yolu. Tam bunlara karşın ya Rabb!, Bizi bize bırakmaman en büyük dileğimiz. Kendimiz edip kendimiz bulsak da, Rahmetin, istihkaklarımıza lütuf televvünlü haklar bahşedecek genişlikte. Sen bizlere lütfunla muamelede bulun ya Rabbi!”

REGAİP NE DEMEKTİR?

Regaib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, rastgele bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için mücadele sarf etmek demektir.
Müennesi, “reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Kelime olarak “Regâib’in hakikati budur.

REGAİB KANDİLİ HZ.MUHAMMED DUASI

Recep haram aylardandır zira : Tövbe suresinin 36. ayeti Recep ayına işaret eder. Ayet şöyledir; “Kuşkusuz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların rakamı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah’ın dosdoğru yasayıdır.
Haram aylar. ‘Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep’tir.’

Recep ayında yakalanacak oruçlar : İbn Abbas; Efendimizin bu ayda çok oruç tuttuğunu ifade ediyor. Hatta orucu hiç bırakmayacak varsayırdık der. Bazen de Recep ayında oruca o kadar ara verirdi ki hiç yakala varsayırdık. (Müslim) Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle haber verirdi: “Allah’ım Recep, Şaban’ı bize kutlu eyle, bizi Ramazan’a eriştir.’ (Ahmed, Müsned) Bu gece (Regaip gecesinin gündüzü) oruç tutana pek çok sevap haberi verilmiştir.

Bu dört gecede rahmet yağar : Rabbimizin rahmeti her zaman vardır.
(Kadir Suresi) ve nasıl ki Kudüs’teki Mescidi Aksa değişik mekânlardan değişikse Recep ayının ilk perşembesi ve belirli zamanlar da öylece özeldir.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri