Güncel

Resmi Gazete ‘de Yayımlandı: Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Milletvekillerinin İllere Göre Dağılımı Nelerdir?

Resmi Gazete ‘de piyasaya sürülen Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) milletvekillerinin illere nazaran dağılımı belirlendi. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Milletvekillerinin İllere Göre Dağılımı Nelerdir? Resmi Gazete piyasaya sürülen milletvekili sayısı illere nazaran dağılımı nedir? Daha fazlası ve son dakika gelişimleri haberimizin detaylarında..

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında YSK Başkanlığı tarafınca piyasaya sürülen kararda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) vazife meydana getirecek 600 milletvekilinin illere nazaran dağılımı belirlendi. Kararda, seçimde hangi ilden kaç Milletvekili çıkarılacağı ve illerin kaç Seçim bölgesinden oluşacağı aktarıldı.

Dağılımın ve oluşturulan seçim bölgelerinin, Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) alınan güncel nüfus verilerine nazaran yapıldığı açıklandı. Yayımlanan 124 numaralı YSK sonucunda, 18’den fazla milletvekili çıkaracak olan Ankara ve İstanbul’un 3 seçim bölgesine, İzmir ve Bursa’nın 2 seçim bölgesine ayrılmış olduğu aktarıldı. Diğer illerin ise 18’den azca milletvekili çıkardığı için tek bölge halinde seçime gireceği ifade edildi.

Buna nazaran; Ankara 3 seçim bölgesinden toplam 36, İstanbul 3 seçim bölgesinden toplam 98, İzmir 2 seçim bölgesinden toplam 28 ve Bursa 2 seçim bölgesinden toplam 20 milletvekili çıkararak TBMM’ye gönderecek.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN MİLLETVEKİLİ SAYISI İLLERE GÖRE DAĞILIMI NELERDİR?

Yapılan düzenlemeye nazaran, Denizli’nin milletvekili sayısı 8’den 7’ye, Eskikent’in milletvekili sayısı ise 7’den 6’ya indirildi. Muş’u temsil edecek vekil sayısı da 4’ten 3’e düştü. Antalya’yı temsil edecek milletvekili sayısı 16’dan 17’ye yükselirken Tekirdağ’da ise 7’den 8’e çıktı. Parlamentoda 1 milletvekili ile temsil edilen Bayburt’un milletvekili sayısı da 2’ye terfi etti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK),hangi ilden kaç milletvekilinin çıkacağını Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken illerin kaç milletvekili çıkaracağı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında duyuruldu. Karadeniz Bölgesi’nde geçen düzenlemede 66 olan milletvekili kontenjanı sayısı Bayburt’tun vekil sayısının 1’den 2’ye yükseltilmesiyle 67’ye terfi etti.

Karadeniz Bölgesi’ndeki milletvekili saptanca sayıları Amasya (3),Artvin (2),Bolu (3),Çorum (4),Giresun (4),Gümüşhane (2),Kastamonu (3),Ordu (6),Rize (3),Samsun (9),Sinop (2),Tokat (5),Trabzon (6),Zonguldak (5),Bayburt (2),Bartın (2),Karabük (3) ve Düzce (3) olarak sıralandı.

Açıklanan son saptanca sayıları ile beraber 67 vekil çıkartacak Karadeniz Bölgesi’nde en fazlaca kontenjana haiz il Samsun olurken, Samsun’u 6’şar vekil ile Ordu ve Trabzon takip etti. TÜİK verilerinden hareketle belirlenen yeni il kontenjanına nazaran Tokat ve Zonguldak’ın vekil sayısı da 5 olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri