Ruhun Sırları - Cengiz Güleç Kitap özeti, konusu ve incelemesi - Webhaberim
Eğitim

Ruhun Sırları – Cengiz Güleç Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Ruhun Sırları – Cengiz Güleç Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Ruhun Sırları kimin eseri? Ruhun Sırları kitabının yazarı kimdir? Ruhun Sırları konusu ve anafikri nedir? Ruhun Sırları kitabı ne konu alıyor? Ruhun Sırları PDF indirme linki var mı? Ruhun Sırları kitabının yazarı Cengiz Güleç kimdir? İşte Ruhun Sırları kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Cengiz Güleç

Yayın Evi: Dipnot Yayınları

İSBN: 9786054412365

Sayfa Sayısı: 230


Ruhun Sırları Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

“Ruh karanlık içindeyse yolunu bulmak için aklın aydınlığına gereksinim duyar, fakat ruh aydınlanmış ise kimse aklın kandilini aramaz”

Mevlana

Meşhur varoluşçu terapist Yalom’un söylediği benzer biçimde terapi, yaşamın giysili bir provasıdır. Terapiyi bir yaşama sanatı olarak gören usta terapistlerin, derhal tümü yaşamın anlamı üstünde odaklanmışlardır. Bu ustalar, belirli bir terapi ekolünün başarı göstermiş pratisyenleri olmaktan öte, terapilerin altında yatan insan tasarımına ilişkin, emsalsiz bakış açıları geliştiren filozoflardır. Kişisel özgüllüklerini terapi kuramlarına katarken, anlam dünyalarını da biz terapistlerle paylaşırlar.


Ruhun Sırları Alıntıları – Sözleri

 • Yaralarımız ki çoğunlukla onları kendimiz açarız, gene kendi ellerimizle kabuk bağlayabilir.
  Ruhun Sırlari, Cengiz Güleç
 • Eğer bir şahıs, yepyeni bir insan olmaya kararlıysa, terapiyle ya da terapisiz bunu her durumda gerçekleştirebilir.
 • Burada geliştirmeye başlayacağınız içgörü sizi büyütecektir.
 • Yaralarımız ki çoğunlukla onları kendimiz açarız, gene kendi ellerimizle kabuk bağlayabilir.
 • Sağlam zemin bir darbede yıkılmaz.
 • Başarısının bir kısmını onun peşini bırakmaması belirler. Bir yöntem işe yaramıyorsa, netice alıncaya kadar diğerlerini dener.
 • Nasıl olsa kendinizi toplarsınız, merak etmeyin.


Ruhun Sırları İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Favori yazarlarıma bir yenisi daha eklenmiş bulunmakta. Sanırım artık iyi mi yazarları sevdiğimi anlamaya başladım. O şekilde eline kalem yada klavye geçince yazanı değil de yazacak bir şeyleri olanları şu demek oluyor ki yaşamış olanı. İşte Cengiz Güleç’te onlardan biri şu demek oluyor ki o da bir nevi feleğin çarkından geçmiş. Kendisi tıp okumus ve psikiyatri alanında uzmanlaşmış. Çeşitli yaşam maceralarından sonrasında şuan terapi odasında insanların hayatlarına dokunuyor. Kitabın ilk bölümünde birazcık kendisinden bahsediyor. Annesinden, babasından fakat en o kadar da amcasından. Bir nevi kahramanı olarak görmüş olduğu amacasından uzunca bahsediyor. Kitap daha oldukca psikoloji alanında çalışan yada çalışacak olanlara hitap etse de her insanoğlunun kendine hisse çıkarabileceği bir yanı da var. Yazarın vurguladığı ve üstünde durduğu konulardan birisi de kültürel farklılıkların önemi. Verdiği terapi konularında bunu gözler önüne seriyor. Kendisi daha oldukca psikodinamik kuram üstüne kendi kişisel tarzını oluşturmuş olsa da varoluşsal kuramları n da tesirinde kalmış olduğu görülmektedir. Aile terapsine de yer vermiş zorlukları ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar, hassasiyetler ve ihtimaller içinde sakıncalardan bahşedilmiş. Son olarak şunu söyleyebilirim ki en kısa zamanda öteki kitaplarını da okumaya çalışacağım. (m.salih)

Kapağına aldanıp okuduğum doğrudur. kitap/bir-psikiyatristin-gizli saklı-defteri–3233 benzeri bir kitap zannettim sadece oldukca değişik. Kısacık bir örnek öykü verip, vakası psikoloji bilimi üstünden açıklamaya çalışmış bir kitap. Psikologlar, psikiyatr ve psikoterapistler için ideal bir müracaat kitabı fakat benim tarzım değildi. (DUA)

Tıp eğitimi almış ve psikiyatri alanında uzmanlaşmış bir isim: Cengiz GÜLEÇ.
Biroldukca meslektaşı benzer biçimde, Avrupa ve ABD vizeli kitapları Türkçe’ye çevirerek yolunu bulma niyetinde olmayan, yaşamış olduğu ülkenin dinamiklerine son aşama hakim olan ve övülmeyi değil dürüstlüğü bekleyen mühim bir psikiyatr.
Kitabında yalnızca olay örneklerini, hikayeleştirerek anlatmakla kalmıyor; teoride edinmiş olduğu detayları, pratikte danışanlar üstünde iyi mi uyguladığını gösteriyor. Bunu yaparken yalnızca başarı göstermiş olduğu vakaları değil, başarısızlığa uğramış olduğu vakaları da anlatarak, hem dürüstlüğünü hem de kendisine olan itimatını tazeliyor.
Kitapta bahsedilen mevzular; gönül sızısı, kayıplar, evlilik sorunları ve cinsel problemler benzer biçimde çoğunluğun karşısına çıkan engellerden oluşuyor. Bu yönüyle kitap yalnızca psikoterapistlere değil her insana hitap ediyor. Kitabın en büyük kazanımı asla kuşkusuz, kuramsal bilgilere körü körüne bağlı kalınmayı değil, esnekliği ve hoşgörüyü telkin etmesidir. Evet kuramsal data oldukca önemlidir, bir kuramın oluşması ciltler dolusu kitaplar, deneyler ve beyin fırtınasına bağlıdır sadece kuramın uygulama alanı da, psikoterapistin bilgisi ve deneyimleriyle sınırı olan oluyor. Bu noktada, data ve deneyleri beslemek adına, yaşanılan kültürün dinamiklerini ve aile yapısının iç dengelerini bilmek ve kıymet yargılarından hareket etmek oldukca büyük ehemmiyet arz ediyor. İşte bu yüzden, söz konusu kitap ve benzeri kitapları okumak, sıhhatli bir cemiyet ve rahat ilişkiler adına eleştiri bir görevi yerine getiriyor. (yy)


Ruhun Sırları PDF indirme linki var mı?


Cengiz Güleç – Ruhun Sırları kitabı için internette en oldukca meydana getirilen aramalardan birisi de Ruhun Sırları PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Cengiz Güleç Kimdir?

Doğum Tarihi ve Yeri : 1948 / Sivas Şarkışla

Eğitim:

İlk Tahsil- Şarkışla, Atatürk İlkokulu, 1958

Orta öğrenim- İstanbul Kabataş Erkek Lisesi, 1964

Üniversite- Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, 1964-1972

Üniversite- Hacettepe Üniversitesi, Felsefe Kısmı, 1970

İhtisas- Hacettepe Üniversitesi, Psikiyatri Kısmı, 1972-1976

Üst İhtisas- Paris V.Tıp Fakültesi, Sainte-Anne Psikiyatri Merkezi, Adölesans Psikiyatrisi, 1976-1978

Yüksek Lisans- Hacettepe Üniversitesi, Sosyal/Kültürel Antropoloji Kısmı, 1989

Tez Konusu: “Türkiye’de Kültürel Kimlik Krizi”

Yüksek Lisans- Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İnsan Hakları Merkezi, devam ediyor.

1982 senesinde mensubu olduğu Hacettepe Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümünde Doçent oldu. 1988 Senesinde da kadrolu profesörlüğe terfi etti. 1996-1998 yılları aralığında aynı bölümde Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. 1988-1999 yılları aralığında Tıp Fakültesi Fakülte Kurulu üyeliği yapmış oldu.

1999 yılı 18 Nisan seçimlerinde Demokratik Sol Partiden Sivas milletvekili olarak TBMM’ne girdi. Dış İlişkiler Komisyonu, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu ve son olarak da Parlamenterler Arası Birlik komisyonu üyeliği yapmış oldu.

Yayınlanmış 13 ve yayınlanmak suretiyle 2 kitabı bulunan ve 80′e yakın mesleki dergilerde yayınlanmış makalesi bulunan Dr. Güleç’in psikiyatri alanında yapmış olduğu son emek verme “Psikiyatri Temel Kitabı”nın baş editörlüğüdür.

Son yıllarda Psikolojik-Politik Antropoloji, Transkültürel Psikiyatri ve Psikoterapiler alanında çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Cengiz Güleç’in iki erişkin evladı vardır.

Meslek hayatına 2005 yılından bu yana, kurucu üyesi olduğu “Madalyon Psikiyatri Merkezi”nde devam etmektedir.


Cengiz Güleç Kitapları – Eserleri

 • Freud
 • Ruhun Sırları
 • Psikiyatrinin Abc’si
 • Aşkın Son Sözü
 • Ötekini Bilmek
 • Psikofelsefe
 • Bir Terapistin Hakikat ve Anlam Dünyası
 • Protezli Tanrı
 • İnsana Yolculuk
 • Nevroz Kader Değildir
 • Pozitif Ruh Sağlığı
 • Psikoterapiler
 • Ustaca Yaşamak ve Otantik Varoluş
 • Politik Psikoloji Penceresinden Siyaset Ahlakı, Kimlik ve Laiklik
 • Kültür ve Psikiyatri Yazıları


Cengiz Güleç Alıntıları – Sözleri

 • Otantik ilişkilerde insanoğlu, birbirleriyle hakikaten bizzat kişiler neyseler “o” oldukları için ilgilenmektedirler ve bu ilişkilerde işitilmek istenene değil, hakikat olanın söylenmesine ağırlık verdikleri için ortaya çıkan itimat de gerçek bir itimat olacaktır. (Ustaca Yaşamak ve Otantik Varoluş)
 • Başlangıç, kendini izleyen tüm gelişimleri, ihtiva ettiği sorunları ve imkanları potansiyel olarak kendinde barındırır. (Protezli Tanrı)
 • Terapistin görevi, her tür sorgu, yorum ve açıklamadan, her türlü ahlakçı tartışmadan, ek olarak teselli ve moral destekleme türü davranışlardan sistemli bir kaçınma olmalıdır (Psikiyatrinin Abc’si)
 • Kişi bildik olandan uzaklaştıkça ve kendi bulunduğunu sandığı alışılmış rollerinden uzaklaştıkça varoluşsal yalıtım yaşayacaktır. Varoluşsal yalıtılmışlığa bir çözüm olarak, başka bir insanla yaşanmış olan ilişkiler üstünde durmaktadır. Hiçbir ilişki yalıtımı yok edemez. Her birimiz varoluşta yalnızız anlama gelir. İnsanların birbirleriyle ilişkilerini bir çok kez yalnızlıklarının sınırlarını yumuşatmak içim kullandıkları ve başkasıyla bütünleşerek kendi benliğimizi yok etmeye çalıştığımızı, psikiyatri uzmanları oldukca yakından bilirler. (İnsana Yolculuk)
 • Ben var ise, ne olursa olsun diğeri vardır ve kişi daha en başından kendini çevreleyen insan çokluğu ile bir arada anlaşılabilir. (Protezli Tanrı)
 • Dinsel metinlerde görülen genel eğilim, tapınma törenleriyle sertliği denetim altına Alman iddiasıdır. Bunun yapmanın en iyi yolu sertliği ayinleştirmektir. Ayinleşmiş şiddetin, cemiyet üyelerinin birbirlerine duydukları düşmanlığı bir tür simgesel planda boşaltarak adeta toplumsal dayanışma ve birlik duygusunu attırmaya yönünde bir tesirinin olduğu söylenir. (İnsana Yolculuk)
 • Bazı arzularımız açıkça dile gelmeleri ve dışa vurulmaları oldukca sağlam güçler tarafınca zorla izin verilmediği için kılık değiştirirler. Öte taraftan, bu güçler arzuyu gizlemekle kalmaz, bunların doyum yollarını da kişinin kendisinden şu demek oluyor ki bilincinden saklar. (Freud)
 • Kim olduğumuzu, nereden gelip nereye doğru gitmekte olduğumuzu keşfetme arzusunun bizzat kendisi, yaşamımızın en sağlam anlam çerçevesi olabilir pekala. (Ustaca Yaşamak ve Otantik Varoluş)
 • Yalom, kişinin bir başkasıyla kurduğu sevgiye duyarlı sıhhatli bir birlikteliğin varoluşsal yalıtımının getirmiş olduğu kaygıyı ve acıyı hafifletmede en yararlı ve kıymetli kaynak bulunduğunu belirtmektedir. (İnsana Yolculuk)
 • Aklımıza, mantığımıza tümüyle hükmeden, yaptığımız ince hesapları altüst eden, tüm etik yargılarımızı tarumar eden güce Schopenhauer, “yaşam iradesi” (wille zum leben) adını verir. (Psikofelsefe)
 • Hasta, patolojik sınırlar dışına çıkarak “kurban” olma benzer biçimde eylemsiz bir bilinçten, kişisel yazgısının sorumluluğunu yüklenme biçimindeki etken bilince doğru gelişmek zorundadır (Psikiyatrinin Abc’si)
 • Duygusal acı içindeyken ilk gerçekleşen şey, fizyolojik acıda olduğu benzer biçimde, şoktur. Şokun hemen hemen kaldıramayacağımız yoğun acının uyuşturulmasi benzer biçimde bir işlevi vardır. (Aşkın Son Sözü)
 • Sağlıklı olmayı durağan ve belirli bir durum olmaktan oldukca ‘süreç’ olarak gören ve bundan dolayı sağlığı etkileşime ve tekrardan oluşuma açık dinamik bir özellik olarak algılayan yaklaşım, bütünlükçü bir anlayışı temsil etmektedir. (Pozitif Ruh Sağlığı)
 • Gnostikler, haiz olmaktan oldukca olmaya, çabalamaktan ziyade gerçekleşmeye, hazzı artırmakdan oldukca içsel bir esrime yaşamaya yatkın kişilerdir. (Bir Terapistin Hakikat ve Anlam Dünyası)
 • Çocuğun tüm gereksinimlerini derhal gideren kusursuz annenin sağlamış olduğu huzurla derhal uykuya dalabiliriz fakat temsiller hayatına adım atmaya da fırsat bulamayız.
  -Roger Perron (Freud)
 • Burada geliştirmeye başlayacağınız içgörü sizi büyütecektir. (Ruhun Sırları)
 • İnsanın hiçbir süre tam olamayacağı ve daima tamamlanmamış kalacağı bilinmelidir. (Protezli Tanrı)
 • Yaşamak, esasen, yapmak, eylemde bulunmak, sevmek, yaratmak, düşünmek anlama gelir. (Psikofelsefe)
 • Muhteşem olamayacak kadar insandırlar. (Pozitif Ruh Sağlığı)
 • Başarma zorunluluğunuz, sizi yalnızca başarısızlığa değil, başarısızlık korkusuna mahkum eder ki bu korku bir çok süre başarısızlığın kendisinden bile daha engelleyicidir. (Psikofelsefe)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri