Rusya Devlet Başkanı Putin'e Diplomatik Yaptırım: Bucha Şehrinden Sonra Rusya Devlet Başkanı Putin'e Hangi Yaptırımlar Uygulandı? - Webhaberim
Güncel

Rusya Devlet Başkanı Putin’e Diplomatik Yaptırım: Bucha Şehrinden Sonra Rusya Devlet Başkanı Putin’e Hangi Yaptırımlar Uygulandı?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden her gün korkulu görüntüler yayımlandı. Ukrayna’nın Bucha kentinden gelen görüntüler görenleri dehşete düşürdü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya hakkında harp suçu görüşlerini kanıtlayan görüntüler Avrupa ülkeleri de büyük tepki gösterdiler. Rusya-Ukrayna Savaşında neler yaşandı? Rusya Devlet Başkanı Putin’e Danimarka ne söylemiş oldu? Rusya-Ukrayna harbinde neler yaşandı? Daha fazlası ve son dakika gelişimleri haberimizin detaylarında..

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden korkulu haberler gelmeye devam ederken Batı ile Rusya arasındaki gerilim de giderek yükseliyor. Ukrayna’nın Buça kentinin sokaklarında sivillerin katledildiğini gösteren kan donduran görüntüler Batı dünyasını harekete geçirdi. ABD Başkanı Joe Biden Vladimir Putin’in harp suçu işlemekten yargılanması icap ettiğini söylemiş oldu. Avrupa ülkeleri peş peşe devletlerinde görevli Rus diplomatları sınır dışı etme sonucu aldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen “Moldova’ya destek toplantısı” öncesinde İtalyan gazetecilere açıklamalarda bulunan Di Maio, Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ettore Sequi’nin bu sabahleyin Rusya’nın Roma Büyükelçisi Sergey Razov’u bakanlığa çağırarak, İtalya’da vazife icra eden 30 Rus diplomatın “istenmeyen şahıs” duyuru edildiğini kendisine bildirdiğini aktardı.

Di Maio, Avrupalı ve Atlantik İttifakı’ndan ortaklarıyla birlikte hareket ettiklerini belirterek, “Rusya’nın Ukrayna’ya haksız saldırganlığından meydana gelen mevcut kriz çerçevesinde ulusal güvenliğimizle ilgili nedenlerden dolayı bu karar lüzumlu hale geldi.” dedi.

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN’E DANİMARKA NE SÖYLEDİ?

Bakan Di Maio, “İtalya, Ukrayna’da güvenlik ve barışı güvence etmek için uygundur. Bu işi ileri götürmek suretiyle ne gerekiyorsa yapacağız. Garantör ülkeler içinde yer almak, sulh anlaşması amacıyla diplomatik yolda yürünmesi anlamına geliyor. Bu, herhangi bir risk taşımıyor.” ifadelerini kullandı.

Di Maio, hiçbir tehdidin kendilerinin barışa yönelik eylemlerini durduramayacağını, amaçlarının barışa ulaşmak ve bu savaşı durdurmak bulunduğunu söylemiş oldu.

Danimarka, Ukrayna’nın doğusundaki Buça nahiyesinde sivillerin öldürülmesine ve toplu mezarların olmasına ilişkin haberlerden sonrasında 15 Rus diplomatı sınır dışı etmeye karar verdi.

Açıklamayı Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod yapmış oldu.

RIA haber ajansının haberinde ise Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Danimarka’nın bu adımına karşılık verileceği bilgisi yer aldı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA NELER YAŞANDI?

Ukraynalı yetkililer, Kiev civarlarındaki Buça’da bazılarının ellerinin arkadan bağlandığı ve yakın mesafeden vurulmuş olduğu görülen yüzlerce ceset bulunmasının peşinden Rusya’nın harp suçu işleyip işlemediğini araştırmaya başlamıştı.

TASS Haber Ajansı’nda yer edinen dün meydana gelen açıklamadaysa Lavrov, Buça’daki cesetlerin oraya “yerleştirildiğini” ve bu cesetlere ilişik “tasarı” fotoğrafların da Batılı ülkeler ve Ukrayna tarafınca toplumsal medya üstünden yayıldığını söylemişti.

Fransa, Almanya, Slovakya ve Belçika da son günlerde devletlerinde vazife icra eden değişik sayılarda Rus diplomatlarını sınır dışı etme sonucu almıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri