Genel

Rusya Ukrayna neden savaşıyor ? Rusya Ukrayna sorunu nedir ?

Rusya yada resmî ismiyle Rusya Federasyonu, Kuzey Avrasya’da bulunan, federal yarı başkanlık tipi cumhuriyetle idarenen bir ülkedir. Kuzeybatıdan güneydoğuya Rusya; Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşudur.

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bir ülke. 603.549 km² yüzölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en büyük ülkedir. Doğuda ve kuzeydoğuda Rusya, kuzeybatıda Belarus, batıda Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatıda Romanya ve Moldova’nın komşusudur.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dün televizyonda Ukrayna’nın doğusunda Donetsk ve Luhansk bölgelerinin Rusya yardımlı başkaldırıcıların hakimiyetindeki kısımlarının “bağımsız ülkeler olarak tanınma” arzını kabul ettiklerini deklare etti.

Ukrayna’nın gerçek bir halk olmadığını da korunan Putin, Ukraynalı yetkilileri rastgele bir kanıt olmaksızın usulsüzlükle yargıladı.

Putin, açıklamasından derhal sonrasında iki bölgeye de barış eforu yollamaya karar verdiğini bildirdi.
Batı’nın fobileri gerçek oldu ve Ukrayna, Rus askerlerinin ilerleyerek sınırı geçtiğini duyurdu. Böylece Rus birlikleri ilk kez resmi olarak ayrılıkçıların hakimiyetindeki bölgelere girmiş oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Salı gecesi geç saatlerde millete sesleniş hitabı yapmış oldu ve ülkesinin barış istediğini duyurdu. Zelenskiy, Ukrayna’nın beynelmilel ortaklarından net ve tesirli yardım adımları gözlediğini duyurdu ve “Korkmuyoruz.
AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Başkanı Joe Biden ise Rusya’ya karşı yaptırım uygulayacağını deklare etti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Tümörsüle von der Leyen, Twitter’da yapmış olduğu paylaşımda bu hareketin “Beynelmilel kanunları ve Ukrayna’nın toprak tamlığını ihlal ettiğini” deklare etti.

Rusya Ukrayna Savaş başladı mı ? Rusya Ukrayna problem nedir ?

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri