Güncel

Rusya-Ukrayna Savaşı İstanbul Zirvesi: Rusya-Ukrayna Savaşı İstanbul Zirvesinde Neler Yaşandı?

Rusya Ukrayna cenginde bir ayı geride kaldı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleşen zamanı Rusya Ukrayna zirvesi yapılmış oldu. Yapılan İstanbul zirvesi arkasından Ukrayna’dan beklenmedik bir izahat geldi. Rusya-Ukrayna savaşı İstanbul zirvesinde neler yaşandı? Rusya Ukrayna zirvesi niçin İstanbul’da yaşandı? Daha fazlası ve son dakika gelişimleri haberimizin detaylarında…

Rusya Ukrayna cenginde bir ay geride kalırken dün İstanbul’da gerçekleşen zamanı Rusya Ukrayna zirvesinin arkasından Ukrayna’dan flaş açıklamalar geldi. Ukraynalı Müzakereci Podolyak: “Rusya’nın askerlerini 23 Şubat’taki pozisyonuna çekmesi halinde Rusya ile sulh anlaşmasını ulusal referanduma götüreceğiz.” dedi.

Reuters’ta yer edinen habere bakılırsa, Podolyak, İstanbul’daki Rusya müzakerelerine ilişkin iyimserliğini dile getirdi. Türk yetkililerle çarşamba günü içinde askeri-teknik iş birliği mevzularını görüşüleceğini de söylemiş oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de daha ilkin referanduma işaret etmiş, ateşkesin sağlanması durumunda Rusya ile ihtimaller içinde uzlaşma konularının Ukrayna’da halkoyuna sunulması icap ettiğini söylemişti.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI İSTANBUL ZİRVESİ

Rusya-Ukrayna cenginde 34’üncü güne girildi. Rus ve Ukrayna heyetleri sulh müzakereleri için Türkiye’nin liderliğinde İstanbul’da buluştu. Sabah saatlerinde Dolmabahçe Sarayı’na gelen Başkan Recep Tayyip Erdoğan, heyetlere başarılar diledi, sorumluluklarının büyük bulunduğunu aktardı.

Erdoğan’ın mesajları hem Rus hem de Ukrayna heyetinden alkış aldı. Görüşmeler 14.00’te sona ererken, Rus ve Ukrayna heyeti açıklamalarda bulunmuş oldu. Ukrayna heyeti, ‘Garantör’ vurgusu yaparken, Türkiye’yi de işaret etti. Rus heyeti ise, görüşmelerin 2 hafta içinde süreceğini beyan etti. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan toplantının arkasından eleştiri bir izahat geldi. Açıklamada, “Diyalog için Kiev ve Çernihiv çevresinde operasyon duracak” denildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri