Rusya-Ukrayna Savaşı: Ukrayna'da Çernobil Uyarısı! - Webhaberim
Güncel

Rusya-Ukrayna Savaşı: Ukrayna’da Çernobil Uyarısı!

Rusya’nın Ukrayna savaşı sürerken Çernobil bölgesinde gerçekleşen saldırıların 31 noktada yangın çıktı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, ışınım uyarısında bulunmuş oldu. Birleşmiş Milletler’e (BM) çağrıda bulunmuş oldu. Çernobil santrali patlamasında neler yaşandı? Daha fazlası ve son dakika gelişimleri haberimizin detaylarında…

Dünyanın gözü kulağı haftalardır Ukrayna’dan gelen haberlerde. Ülkedeki harp bir ayı geride bırakırken çatışmalar can almaya devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile Ukrayna’ya hücum eden Rus ordusunun Çernobil adımı ise dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor.

Bu korkuyu artıran yeni bir izahat geldi. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, Rus güçlerini istasyonun etrafını silahlandırmakla suçladı ve bir de uyarıda bulunmuş oldu.

Vereshchuk, Rusya’yı işgal altındaki Çernobil Santrali çevresinde Avrupa’nın çoğuna ışınım gönderebilecek ‘sorumsuz’ eylemlerle suçladı.Başbakan Yardımcısı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

‘Rus ordusunun sorumsuz ve ustalaşmış olmayan eylemleri bir tek Ukrayna için değil, yüz milyonlarca Avrupalı ​​için de oldukça ciddi bir tehdit oluşturuyor.’

Vereshchuk, BM Güvenlik Konseyi’nin bölgeyi askerden arındırmak için acil adımlar atmaya çağrı etti.

Vereshchuk, söz mevzusu silahlandırma politikasının istasyonun 1986’daki patlamasından sonrasında dördüncü ünitesinin üstüne inşa edilen yalıtım yapılarına zarar verme mevzusunda oldukça ciddi bir risk oluşturduğunun altını çizdi.Ukraynalı siyasetçi sözlerine şu şekilde devam etti;

‘Rus işgalciler her gün onlarca roket, mermi ve havan cephanesi taşıyor. Nükleer santrale de kısa bir mesafede bulunan Pripyat kentinde de yüzlerce ton cephane depolanıyor.’

Öte taraftan Slavutıç Belediye Başkanı Yurgi Fomiçev Rus ordusunun bölgeden ayrıldığını belirterek, ‘Rus askerleri, Çernobil’de yapmayı düşündükleri işi tamamladılar. Kasabayı araştırdılar ve bugün de bölgeyi terk ettiler. Şuan da kasabada asla Rus askeri yok’ ifadelerini kullandı.

Çernobil’de bulunan Slavutıç kasabası dün günün erken saatlerinde Rusya ordusunun kontrolüne geçmiş, Slavutıç Belediye Başkanı Yuryi Fomiçev, kasabanın Rusya tarafınca işgal edildiğini açıklamıştı.

Fomiçev, ‘3 gün ilkin Rus birlikleri tarafınca kenti savaşmadan teslim etme mevzusunda ültimatom aldık. Ancak buna karşın şehri kararlılıkla savunduk. Ama Slavutıç, bugünden itibaren işgal altında’ demişti.

ÇERNOBİL SANTRALİ PATLAMASI

Çernobil’de 1986 senesinde santralin dördüncü reaktöründe yaşanmış olan patlama sonucu çevreye 1945’te Hiroşima’ya atılan atom bombasının 50 katına eşit oranda ışınım yayılmıştı. Bu vaka dünyanın en büyük çevre felaketlerinden biri olarak sayılıyor.

Bu vakadan sonrasında dördüncü reaktör kapatılsa da öteki reaktörler kapatılmadan evvel birkaç yıl çalışmaya devam etti. Santralde çalışan fakat Çernobil bölgesinden uzaklaştırılan işçilerin konaklaması için ise yakındaki Slavutıç şehri sıfırdan inşa edildi.

Çernobil artık etken bir nükleer santral olarak çalışmasa da hiçbir vakit tamamen kapatılmadı, bu yüzden de hala yönetim edilmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri