Seçim Kanunu Değişikliği 2022 Nedir? - Webhaberim
Güncel

Seçim Kanunu Değişikliği 2022 Nedir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu 17 saat devam eden bir münakaşanın peşinden yeni seçim kanunu değişikliğini kabul etti. Gündeme damgasını vuran seçim kanunu değişikliği şimdiden merak mevzusu oldu. Seçim kanunu değişikliği 2022 ne olduğu ve bununla beraber neler getirmiş olduğu politika gündemi takip edenleri tarafınca araştırılmaya başlandı.

Seçim Kanunu değişikliği geçtiğimiz günlerde ülke gündemine adeta damgasını vurdu. Seçim Kanunu değişikliği ile ilgili bilinmeyenler ise bir fazlaca arttı. Seçim Kanunu Değişikliği 2022 ne olduğu, politika gündeminin yakın takip edenleri tarafınca araştırılmaya başlandı. Seçim kanunu değişikliği bazı maddeleri ile beraber Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu’nun 17 saatlik değerlendirmelerinin peşinden kabul edildi.

Seçim Kanunu’nda yer edinen bazı maddelerin değişikliğini teklif eden bu yasanın ne olduğu gündem takip edenleri tarafınca araştırılmaya başlandı. Seçim Kanunu değişikliğinde eskiden yüzde 10 olan Türkiye seçim barajı yüzde 7’ye iniyor. Seçim Kanunu seçimler ile ilgili pek oldukca mevzuyu kapsıyor. Mesela, seçimlere katılma yeterliliği bulunan bir parti üst üste iki kere kongrelerini dikkatsizlik etmedi ise seçime katılabilecek. Ayrıca salt TBMM grubu kurmuş olmak seçime katılabilmenin kafi koşulu olarak kabul edilmeyecek. Seçim Kanunu değişikliği ek olarak seçmenler için adres mevzusunda da yeni düzenlemeler getirecek.

Seçim Kanunu Kaç Oyla Değişir?

Seçim Kanunu ile ilgili bilinmeyen ve dört gözle beklenen pek oldukca informasyon bulunuyor. Seçim Kanunu’nun kaç oyla değişmiş olduğu, bilhassa politika gündeminin sıkı takip edenleri tarafınca merak mevzusu olmuştur. Seçim Kanunu’nun 184 oyla değişebileceği üstüne ön görüler mevcut olsa da bu mevzu hakkında net ve resmi bilgilere haiz değiliz.

Seçim Kanunu Anayasada Var Mı?

Seçim Kanunu’nun Anayasa üstünde var olup olup olmadığı da sık dört gözle beklenen sorular içinde kendine yer buluyor. Seçim Kanunu’nun Anayasa’da var. Anayasada da kendine yer kabul eden Seçim Kanunu’nun değişmesi ile beraber gelecek günler TBMM tarafınca yasallaştırılmış olması gerekiyor.

Seçim Kanunu Ne Zaman Çıkacak?

Seçim Kanunu’nun ne süre çıkacağı da ülke gündeminin yakın takip edenleri tarafınca araştırılmaya başlandı. Seçim Kanunu değişikliği geçtiğimiz günlerde TBMM tarafınca kabul edildi. Seçim Kanunu değişikliğinin gelecek günlerde TBMM tarafınca yasallaştırılması planlanıyor.

Seçim Kanunu Değişikliği İçin Kaç Milletvekili Gerekir?

Seçim Kanunu değişikliği geçtiğimiz günlerde medyada kendine yer buldu. Seçim Kanunu değişikliği kapsamında değişen en dikkat çekici madde seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşmesiydi. Seçim Kanunu değişikliğinin gelecek günlerde TBMM tarafınca yasallaştırılması planlanıyor. Seçim Kanunu değişikliği için hazırlıklar son sürat devam ederken politika gündemi takip edenleri ise Seçim Kanunu değişikliği için kaç Milletvekili icap ettiğini sorguluyorlar. Seçim Kanunu değişikliği için 184 Milletvekili gerektiği söylense de bu mevzu ile ilgili net bir informasyon bulunmuyor. Bu bakımdan Seçim Kanunu değişikliği için tam olarak kaç milletvekili gerektiği bilinmiyor diyebiliriz.

Seçim Kanunu Nasıl Değiştirilir?

Seçim Kanunu ülke gündemine damga vurdu. Seçim Kanunu değişikliği ile beraber ise, seçimler ile ilgili değişen pek oldukca detay göze çarptı. Seçim Kanunu’nun iyi mi değiştirileceği, bilhassa politika gündemini yakından takip edenler tarafınca araştırılmaya başlandı. Seçim Kanunu’nu değiştirebilmek için, Seçim Kanunu değişikliği kapsamında maddeleri ile beraber değişim teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu’na sunmak gerekiyor. Tabii ki bu sunuş hepimiz tarafınca yapılamıyor. Ancak siyasetin liderlerinden birinden gelecek olan teklif ile değerlendirme altına alınabiliyor. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri