Güncel

Sigaranın Evcil Hayvanlar Üzerine Etkileri


Sigaranın evcil hayvanlar üstüne tesirleri, sigaranın günümüzde zararı dokunan bir davranış olduğu kanısının kesinleşmesi ile araştırılmaya başlanmıştır. Sigara içiciliği haricinde, çevresel eylemsiz içicilik sonucunda dahi zararı dokunan kimyasallara maruz kalındığı ortaya çıkmıştır. Avrupa’da ve Türkiye’de yapılmakta olan araştırmalar sonucunda hayvanların kanları ve idrarlarından alınan örneklerde sigarada bulunan zararı dokunan kimyasallara rastlanmaktadır.

Sigara ve Evcil Hayvanlar Arasında Etkileşim Nasıl Olur?


Sigaranın hayvanlar üstüne tesirleri amacıyla meydana getirilen araştırmalar ne yazık ki insanoğlu üstünde meydana getirilen araştırmalar kadar kapsamlı sonuçlar vermemektedir. Ancak sigara içinde bulunan nikotin, amonyak, arsenik, hidrojen siyanür, formaldehit, polonyum-210 benzer biçimde radyoaktif elementler, karbonmonoksit, benzen, tütüne özgü nitrozaminler (TSNA’lar), polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’ler) benzer biçimde zararı dokunan kimyasallar bir tek eylemsiz sigara içiciliğinde değil, sigara içilen ortamda bulunulmasında dahi büyük zararlar verebilmektedir. Bilhassa sigara içen hayvan sahipleri evcil hayvanlarının yanlarında sigara içmekten kaçınsalar dahi üstlerine ya da odaya sinen sigara kimyasalları evcil hayvanlar için aynı derecede zararlıdır. Sigara içilen ortamda bulunan kedi ve köpek benzer biçimde koku duyuları kuvvetli hayvanlara karşı zararı dokunan kimyasallar haricinde, rahatsız edici bir ortam da oluşmuş olacaktır.

sigaranın evcil hayvanlar üstüne tesirleri

Sigaranın Hayvanlara Zararları Nelerdir?

Sigaranın evcil hayvanlar üstüne tesirleri amacıyla meydana getirilen araştırmalar sonucunda bir çok insanoğlunun aklına sigaranın hayvanlara zararları, sigara içilen ortamda bulunan hayvanlar benzer biçimde araştırmalar yapmak gelmektedir. Bu noktada çoğu zaman evde beslenen kedi, köpek ve kuşlar üstündeki zararlarına değinmek gerekmektedir.

Ilk olarak fazlaca hususi durum bulunmadığı takdirde yıkanmayan ve kendi tüy sağlığı ve tüylerinde oluşmakta olan yağlanmaları bizzat kendi dilleri ile temizleyen kediler için sigara içilen ortamda bulunmak oldukça zararı dokunan olabilir ve büyük sıhhat problemlerine yol açabilir. Bilhassa oral skuamöz hücreli karsinom olarak malum ve kedilerde görülen ağız kanseri olasılığını 2 ila 4 kat arttırdığı ortaya çıkmıştır. Ağız kanseri oluşan kedilerin yalnızca %10’luk bir azınlığı kanseri atlatabilmektedir. Şu demek ki kediler için epey ölümcül ve tehlikelidir.


Bilhassa günde averaj bir paket sigara içen bir kişiyle yaşan kedilerde ise lenfomaya yakalanma ihtimalleri oldukça artmaktadır. Lenfomaya yakalanan kedilerin ise kurtulma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Sigara içen bireyler ile yaşayan köpeklerde ise durum değişmemektedir. Bilhassa, son zamanlarda solunum sistemi rahatsızlığı bulunan köpeklerde, rahatsızlıklarının artış gösterdiği ve semptomların giderek kötüleştiği gözlenmiştir.

Ayrıca köpeklerin burun uzunlukları ile doğru orantılı olarak değişmiş olduğu gözlemlenmiştir. Alman kurdu, kangal, doberman benzer biçimde köpeklerde sigaranın kimyasallarına maruz kalma tesirleri, sigara dumanının burunları yardımıyla filtrelenmesi sonucunda ciğerlerine inmediği görülse de burun kanseri riskinin arttığı görülmüştür. Kısa ya da orta boylar olarak tabir edebileceğimiz burun boyutuna haiz pug, Pomeranian benzer biçimde cinslerde ise öteki cinslere bakılırsa daha yüksek oranda akciğer kanseri gözlemlenmiştir.

Evde beslenen bir öteki hayvan eşeysel olan kuşlarda ise hava kirliliğine karşı, öteki hayvanlara oranla daha duyarlı oldukları bilinmektedir. Ayrıca kediler benzer biçimde kendi tüylerini yalayarak temizleyebilir ve ayaklarını emebilirler. Bu noktada sigara dumanına maruz kalan kuşlarda akciğer kanseri, cilt, göz ve kalp problemleri, alerjiler benzer biçimde rahatsızlar gözlenmektedir.


Son olarak balıklarda yaşanmış olan etkilere değinmek gerekirse, sigara içinde bulunan kimyasallar balıklar için toksiktir. Nikotinin suyun içinde çözünmesi mümkündür ve dolayısıyla balıklarda renk değişimleri benzer biçimde etkisinde bırakır sonucunda ölümler gerçekleşmektedir.

Ek olarak evcil hayvanlarda en sık rastlanan sigara kimyasallarına maruz kalma emaresi ise nikotin zehirlenmesidir.

Evcil Hayvanlarda En Sık Rastlanan Nikotin Zehirlenmesi Nedir?

Sigaranın hayvanlara tesiri öğrenildikten sonrasında, zararlarından kaçınmak için tercih edilen elektronik sigaralar da nikotin zehirlenmelerine yol açmaktadır. Yukarıda bahsedilmiş olduğu suretiyle, nikotinin evcil hayvanlar üstünde ölümcül tesirleri görülmüştür.

Ayrıntılı olarak ele alınması gerekirse bilhassa elektronik sigara likidi tüketen bir evcil hayvan söz mevzusu olursa acil bir durum söz mevzusudur ve acilen veterinere götürülmesi gerekmektedir.

Bu noktada nikotin zehirlenmesi çoğu zaman sigaraya maruz kalınması sonucunda görülen tütün zehirlenmesidir. Hayvanlar üstünde görülen semptomları ise şu şekildedir:

  • İshal
  • Salyalanma
  • Titreme
  • Tuhaf ya da heyecanlı davranışlar
  • Kusma
  • Kalp çarpıntısı
  • Küçülmüş göz bebekleri
  • Nöbet


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri