Solar Orbiter Uydusu Güneş'in Görüntüsünü Çekti: Solar Orbiter Uydusu Güneş'in Görüntüsünü Nasıl Çekti? - Webhaberim
Teknoloji

Solar Orbiter Uydusu Güneş’in Görüntüsünü Çekti: Solar Orbiter Uydusu Güneş’in Görüntüsünü Nasıl Çekti?

Güneş’i yakından izleyen Solar Orbiter isminde uydu tarihte ilk olarak Güneş’e 75 milyon kilometre uzakta çekim yapmış oldu. 83 milyon px çözünürlüğü haiz bir görüntü elde edildi. Orbiter Uydusu Güneş’in görüntüsünü iyi mi çekti? Solar Orbiter uydusundan Güneş’in görüntüsü iyi mi?Daha fazlası ve son dakika gelişimleri haberimizin detaylarında…

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) 2020 senesinde Güneş’i incelemesi için uzaya fırlattığı Solar Orbiter, eşi benzeri görülmemiş bir fotoğraf yakalamayı başardı. Uydunun haiz olduğu ultraviyole görüntüleyici, Güneş’in dış atmosferini tarihte ilk kez 83 milyon px çözünürlükte fotoğrafladı. Paylaşılan fotoğraf, Güneş’in gördüğümüzden oldukca daha değişik ve eşi olmayan bir yapısının bulunduğunu gözler önüne seriyor.

Solar Orbiter, sizlerle azca sonrasında paylaşacağımız görüntüyü yakalayabilmek için Güneş’e 75 milyon kilometre mesafeye ulaştı. 4 saat süresince 25 ayrı görüntü alan uydu, 9,148 x 9,112 piksellik görüntüyü oluşturmayı başardı. Bu görüntünün büyüklüğünü şu şekilde izah edebiliriz: Çekilen görüntüyü gerçek boyutlarında gösterebilmek için gerçek 4K çözünürlük sunan 10 tane televizyona gerekseme var.

Yukarıda gördüğünüz fotoğrafın gerçekte oldukca sıcak bir ortamı gösterdiğini de belirtelim. Uzmanlara nazaran yukarıda gördüğünüz ortamın sıcaklığı 1 milyon santigrat aşama…

SOLAR ORBİTER UYDUSUNDAN GÜNEŞ’İN GÖRÜNTÜSÜ

Solar Orbiter’in tek numarası bu yüksek çözünürlüğünde olan görüntü değil. Uyduda bulunan SPICE isminde bir ekipman ile Güneş’te bulunan değişik atomlar tarafınca yayılan mor ötesi ışınlar da görüntülendi. Bu görüntüleme, bilim adamlarına Güneş’teki sıcaklığın katmanlar değiştikçe iyi mi yükseldiğini anlamalarını sağlayacak. 

Mor: 10 bin santigrat derecedeki Hidrojen

Mavi: 32 bin santigrat derecedeki Karbon

Yeşil: 320 bin santigrat derecedeki Oksijen

Sarı: 630 bin santigrat derecedeki Neon

Hak verirsiniz ki bu denli yüksek çözünürlüğe haiz bir görüntüyü gerçek kalitesinde sizlerle paylaşmamız pek de mümkün değil. Ancak Avrupa Uzay Ajansı bunu başarmış durumda. Güneş’in 83 milyon px çözünürlükteki görüntüsünü tüm bilgileri ile incelemek isterseniz, buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri