Son 10 yılın en iyi film oscar ödülü kazanan filmleri - Webhaberim
Televizyon

Son 10 yılın en iyi film oscar ödülü kazanan filmleri

Son 10 senenin en iyi film oscar mükâfatı kazanan filmleri, en iyi filmler oscarını kazanan filmler, son oscar filmleri, oscar alan filmler listesi gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den cevap tespit edebilirsiniz.

Son 10 senenin en iyi film oscar mükâfatı kazanan filmleri listesi

Her sene Oscar mükâfatlarını takip edenler öğrenir ki, ya köktenci filmler ya da işlediği dönemi en iyi işleyen ve yansıtan filmler kazanır. Son 10 seneye baktığımızda da Oscar filmlerinin kaliteyi değişmemiz görünüyor.

1- The Sanatkâr – 2012

son 10 yilin en iyi film oscar odulu kazanan filmleri 622f71fe71141

Filmin mevzusu, 1920’li senelerin sonunda Hollywood sinema sektörünü kökünden değiştirecek ‘teknolojik’ bir devrim yaşandı. CIA uzmanı Tony Mendez bu Amerikan yurttaşlarını kurtarmak emeliyle bir film senaryosuna yakışır oldukça tehlikeli bir tasarı hazırlar…

3- 12 Years a Slave – 2014

son 10 yilin en iyi film oscar odulu kazanan filmleri 622f7203bb873

Filmin mevzusu, 12 Senelik Esirlik, hürlüğünü geri kazanmaya çalışan bir adamın öyküsünü anlatıyor.
Ailesiyle birlikte yaşayan Solomon, serbest yaşayan ve istediği şeyleri yapabildiği için mutlu bir adamdır. Inandığı uygar dünya alt üst olur zira kendisini kaçırıp Güney’de bir çiflikte köle olarak çalışması için satarlar. (Serbest)lüğünü gözetmek için verdiği tüm emekler ve çaba yerle bir olmuş, yaşamı kabusa dönmüştür. Bu cehennemde Solomon acıyı, şiddeti, minik düşürülmeyi yine bilecek ve başkaldırı etmeye cesareti olmayan br grup insanın umutsuzluğuna tanık olacaktır.
Ancak provalar esnasında oyunculardan biri beklenmedik bir şekilde yaralanır ve yerinin acil olarak doldurulması gerekir. Riggan sahneye çıkma hazırlıkları yaparken en başta Mike Shiner ardından ise oyuncu olan sevgilisi Laura, şahsi asistanlığını yürüten kızı Sam ve mükemmeliyetçi daha önceki karısı Sylvia baş etmek vaziyetinde kalır. Riggan kendine yine prestij kazandırmasını gözlediği bu oyunu, temennilerin aksine pozitif tepkiler kazanması için elinden geleni yapacaktır.

5- SpotLight – 2016

son 10 yilin en iyi film oscar odulu kazanan filmleri 622f720581b74

Filmin mevzusu, taciz vakasıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi yazarlarını mevzu alıyor.
Bir yıllık araştırmaları neticesinde, Boston’ın üst seviye dini, legal ve yönetimsel birliğine ait on senelerce saklanan reellere parmak basılır. Ancak günün birinde Elisa’nın yaşamı, iş dostu Zelda ile devletin yaptığı saklı bir deneyi keşfetmesi ile değişir. Suda tutuklanan insansı bir mahlukatın acımasız bir deneyde kullanıldığını fark eden Elisa, onunla irtibat kurmaya başlar. Aynı dili öğren, aynı yaşamlara sahip olmayan, hatta aynı genetikleri dahi olmayan bu ikili, aralarında kurdukları tanımsız bağ ile birbirlerinin yaşamını değiştirecektir…

8- Green Book – 2019

Greenbook (Yeşil Rehber) | Mevzusu | Oyuncuları | Yorumları

Filmin mevzusu, ünlü bir piyanist ve konser turu kapsamında onun sürücüyü olarak çalışan Tony’nin öyküsünü anlatıyor.
Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Ünlü müzisyen tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru pek çok yere gidecektir. Kendisi ile kent kent dolaşacak bir sürücü arayışında olan Shirley, bir müddettir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında Afro-Amerikalılar için tehlikesiz olan rotaları kullanabilmek için “The Green Book” adlı rehberden destek alır. Dr Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla, riskle ve beklenmedik ahlakla karşılaşır.
Öbür yanda ise Kim Ailesi, cadde zihni bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip değil. Kolej çağındaki Ki-woo tarafından manipülasyon mevzusunda yetiştirilen Kim çocukları, öğretmen ve sanat terapisti misyonlarıyla kendilerini Park ailesinin arasına acilen yerleştirir. Kim’ler “vazgeçilmez” lüks hizmetler sunarken, Parklar ise habersizce evlerindeki her şeyi Kim ailesine kaybetmektedir.
Parazit bir davetli Kim ailesinin yeni keşfettikleri konforu tehdit eder hale geldiğinde, vahşi ve zorlayıcı bir üstünlük çabası patlak verir. Bu gayret Kim ve Park aileleri arasındaki kırılgan ekosistemi devirmekle tehdit etmektedir…

Nomadland Film (2021)| Mevzusu | Oyuncuları | Yorumları

10- Nomadland – 2021

Filmin mevzusu, 60’lı yaşlarında olan Fern, Nevada kırsalında yaşamaktadır.
Bu vaziyetin ardından Fern, minibüsünü bir karavan haline getirip, çağdaş bir göçebe olarak yola koyulur.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]

..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri