Genel

Son dakika berber ve kuaförler için flaş karar alındı! Sadece 40 gün kaldı: Kapalı olacak

Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son dakika berber ve kuaförler için flaş karar alındı! Sadece 40 gün kaldı: Kapalı olacak

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bilgilere nazaran 1 Ekim’den itibaren tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olmasına ilişkin karar alındığı paylaşıldı. Bu doğrultuda berber ve kuaförlerin illerdeki valiler tarafınca belirlenecek şekilde haftanın bir günü kapalı kalacağı paylaşıldı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA YAPILDI

Bakanlık tarafınca bu mevzu hakkında yazılı bir izahat yapılmış oldu. Bu açıklamada “Ticaret Bakanlığı, esnaf ve tacirlerimizin yıllardır süregelen ve ekonomik boyutlarının yanı sıra psikolojik ve sosyolojik boyutları da bulunan önemli sorunlarını Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanundan aldığı yetkilerle çözmeye devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

ÇÖZÜME KAVUŞTURULDU

Ayrıca Bakanlık tarafınca meydana getirilen duyurunun devamında “Yaptığı düzenleme ve aldığı kararlarla sağlıklı, güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomik ve toplumsal yapının oluşturulması yolunda önemli adımlar atan Ticaret Bakanlığı, yine yıllardır kamuoyu gündemini işgal eden ve bir türlü çözüm bulunamayan “berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması” meselesini de çözüme kavuşturdu.” denildi ve şöyleki devam edildi:

1 EKİM’DEN İTİBAREN

“Bakanlık, ülke genelinde 122 meslek odasını ve yaklaşık 83 bin meslek mensubunu temsil eden Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonunun talebi üzerine, esnaf ve tacirlerimizin tamamını temsil eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) uygun görüşlerini de alarak 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde karar aldı.

81 İL VALİLİĞİNE KARAR GÖNDERİLDİ

Ticaret Bakanlığının, İçişleri Bakanlığı aracılığıyla 81 il Valiliğine gönderdiği karara göre; berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın hangi günü kapalı olacağı, sektör temsilcisi meslek kuruluşlarının görüşleri alınmak suretiyle, her ilin kendi dinamikleri içinde Valiler tarafından belirlenecek. Berber, kuaför ve güzellik salonlarının aynı gün kapanması zorunlu olmayıp Valilerce bu üç grup için ayrı ayrı kapanma günleri belirlenebilecek. İşletmelerin iş hacimlerinin haftanın farklı günlerinde yoğunlaşabileceği, tüketici tercih ve davranış kalıplarında farklılıklar olabileceği göz önünde bulundurularak berber, kuaför ve güzellik salonlarının hangi gün kapatılacağı hususunda Bakanlıkça bir dayatmaya gidilmemiş, meslek kuruluşlarının ve il idarelerinin gerek yerel dinamikleri gerekse meslek mensuplarının profillerini değerlendirerek kapanma gününün belirlenmesine katkı vermeleri sağlanmıştır.”


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri