Sumy Nerededir ? Sumi şehri nerede ? Sumy nasıl bir şehir ? kherson #Sumy - Webhaberim
Genel

Sumy Nerededir ? Sumi şehri nerede ? Sumy nasıl bir şehir ? kherson #Sumy

Sumı, Ukrayna’nın Sumi Oblastı’nın merkezi de olan bir kenti. Psyol Nehri üzerindedir. 2001 popülasyon sayımına nazaran popülasyonu 293.141’dir. Kent, Rusya sınırına takribî 30 kilometre uzaklıkta, Psel Nehri üstünde yer verilmiştir. Sumy, 1652’de Kazakların kalesi olarak heyetti.

Sumi kenti Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer edinen ve Sumi Oblastı’nın merkezi olmuş bir şehirdir. Psyol Nehri üstünde yer edinen şehir yeşil ve mavinin buluşmuş olduğu son aşama hoş kentlerden biridir.
öğleden sonraki saatlerinde başlamış olan hareketli gece yaşamı ile oldukça cümbüşlü olan şehirde hususi anlamış olur yaşamı sürdürmenin tadı bir başkadı.

Harkov ile eş bir abuhavaya haiz olan Sumi soğuk ve karlı kış mevsimi egemen olurken yazları ise 30 dereceyi aşan sıcaklıklara haiz olmaktadır. Yağış olarak da dengeli bir profile haiz olan Sumi, kış aylarında 250 mm yağış alırken yazları ise 200 mm etrafı yağış almaktadır.

Kentin kolay bir halde erişilebilir olması, Ukrayna’nın tüm kentlerinden kolaylıkla erişim olanağı bulunması şehrin öğrenciler tarafınca seçilmesi açısından en ehemmiyetli nedenler içinde yer verilmiştir.

Sumi ile Türkiye içinde saat farkı bulunmamakta ve Türkiye’den Sumi’ye kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir.

% 20 Rus popülasyon olan Sumi’de %1 oranda diğeri halklar yer alırken %79 oranda Ukraynalı millet bulunmaktadır.
Hıristiyan popülasyon yapısında Katolik, Protestan ve Otadoks mezheplerinden kesim varken azınlık olarak da Yahudi millet vardır.

Ukrayna içinde 269.000 popülasyonu ile ehemmiyetli bir yere haiz olan Sumi, ülkenin şimal doğu kısmında yer ediniyor. Sumy Oblast bölgesinde yer edinen Sumi, 145 km2 alana haizdir.1652 senesinde kurulan şehir, Dinyeper (Akarsuyu)’nin sol kolu olan Psel akarsuyu yanında yer ediniyor. 1905 Devrimi sonrası Sumi Cumhuriyeti olarak bağımsız olan şehir, köy birliği biçiminde yapıya sahipti.

Kent merkezinde yer edinen Saviour’s Transfiguration katedrali kentin sembolü olarak noktaya değinirken kentin en daha önceki yapısı olan ve 1702’de inşa edilen Resurrection Church’ın günümüzde de onarım devam etmektedir.
Sumy Bölgesel Sanat Müzesi ehemmiyetli bir kültürel merkezken Çehov Müzesi de Çehov caddede yer ediniyor.

sumy nerededir sumi sehri nerede sumy nasil bir sehir kherson sumy.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri