Suriyeliler Polis Olacak Mı? - Webhaberim
Güncel

Suriyeliler Polis Olacak Mı?

Türkiye gündemi Suriyelilerin polis olabileceği iddiası ile sarsıldı. Suriyelilerin polis olabileceği iddiası toplumsal medyanın gündemine düştü. Suriyelilerin polis olup olmayacağı sorusu web haber siteleri aracılığı ile araştırılmaya başlandı.

Suriyelilerin polis olacağı iddiası geçtiğimiz günlerde medyada yer bulunca, gündeme damgasını vurdu. Binlerce polis talibi Suriyeli vatandaşların kendilerine rakip olup olamayacağını merak etmeye başladılar. Suriyelilerin polis olup olmayacağı araştırma mevzusu oldu. Suriyelilerin polis olacağı iddiası kısa süre içinde yalanlandı. Suriyeli vatandaşların yakın süre içinde polis olma benzer biçimde bir imkânları olamayacağını söyleyebiliyoruz.

Yabancı Uyruklular Polis Olabilir Mi?

Yabancı uyruklu olup Türkiye’de yaşayan vatandaşların polis olup olamayacağı araştırma mevzusu olmuş durumda. Polis olma şartları her daim sorgulanan mevzular içinde bulunuyor. Yabancı uyruklu vatandaşların devletimizde polis olma benzer biçimde bir hakları bulunmuyor. Bu bakımdan yasalar ve uygulamalar gereği yabancı uyruklu vatandaşların polis olamayacağını belirtmekte yarar var.

Türk Vatandaşı Yurtdışında Polis Olabilir Mi?

Türk vatandaşı olup yurtdışında yaşayan ve polis olma imgesel kuran vatandaşların polis olup olmayacakları fazlaca sık araştırılan bir mevzu olmuştur. Türk vatandaşı olup yurtdışında yaşayan vatandaşların polis olma durumları hangi ülkede mülakatlara gireceklerine bağlı olarak farklılık gösteriyor. Türk vatandaşı olup yurtdışında polis olmak isteyenlerin yaşadıkları ülkenin polis olma ön şartlarını derinlemesine incelemeleri gerekiyor. Bu bakımdan Türk vatandaşı olup yurtdışında polis olmak isteyenlerin durumları hakkında net data vermek mümkün değil.

Polisler Yurt Haricinde Vazife Yapabilir Mi?

Polislerin yurt haricinde vazife alıp alamayacakları sık araştırılan mevzular içinde yer bulmuştur. Aktif anlamda polis mensubu olan ve yurt haricinde vazife yapmak isteyenler mevzuyu derinlemesine araştırmaya başladılar. Polislerin yurt haricinde vazife alabilmeleri için bir ekip ön şartlar bulunmaktadır. Ilk olarak polislerin hangi ülkede vazife almak istediklerini belirlemeleri ve ülkenin polis olarak aktarma olabilmek için hangi şartları koştuğunu takip etmeleri gerekiyor. Bu bakımdan polislerin yurt haricinde vazife alabildiklerine dair net bir data söyleyemiyoruz.

Türk Polisler Yurt Dışına Silahla Gidebilir Mi?

Türk polisler bazı durumlar dâhilinde yurt dışına gitme zorunluluğunda olabilirler. Bu durumda vazife için ya da dinlence amaçlı olabilir. Bu ve benzeri durumlar dâhilinde polislerin yurt dışına silahla gidip gidemeyecekleri araştırma mevzusu olmuştur. Türk polislerin yurt dışına silahla gitme sebepleri durumun şeklini değiştirecektir. Ancak polisler vazife dışı ya da vazife içi her ne durumda yurt dışına çıkarsa çıksın tabanca taşımak için lüzumlu izinlerin İçişleri Bakanlığı tarafınca yapılmaları gerekir. Söz mevzusu izinler alındıktan ve belgeler tamamlandıktan sonrasında Türk polisler yurt dışına silahla gidebilirler.

Polis Akademisine Kimler Başvurabilir?

Polis olma imgesel kuran binlerce aday bulunuyor. Polis Akademisinde talebe olmak için çalışan adaylar ve polis olmayı düşünenler için Polis Akademisi ön şartları merak ediliyor. Polis Akademisine kimlerin başvurabileceği araştırılıyor. Polis Akademisine;

T.C. vatandaşı olanlar

Lisans, ön lisans mezunu olanlar ya da bu durumda bulunduğunu YÖK denkliği ile bildirenler

Lisans mezunları için KPSS imtihanı P3 puan türünden minimum 60 puan, ön lisans mezunu olanlar için P93 puan türünden minimum 65 puan almış olanlar

18 yaşını tamamlamış olanlar

 30 yaşından gün almamış olanlar

Sağlık şartları bakımından polis olmak için uygun olanlar

Kasten bir suçtan hükümlü ya da af ile suçu düşürülmüş bir konumda olmayanlar

Yüz kızartıcı bir suçtan sabıkası bulunmayanlar

Siyasi partiler herhangi bir iliği bulunmayanlar

Alkol yada uyuşturucu sebebi ile tedavi görmemiş olanlar

Kamu haklarından yoksun olmayanlar

Polis eğitim kurumlarından daha ilkin çıkarılmamış olanlar

Güvenlik ve arşiv soruşturması pozitif yönde çıkanlar müracaat yapabilirler.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri