Genel

T.C. kimlik numarasının sonu 0-2-4-6-8 olanlara müjde: Ödemeler hesaplara geçiyor! E-Devlet’ten kontrol edip hemen çekin

Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

T.C. kimlik numarasının sonu 0-2-4-6-8 olanlara müjde: Ödemeler hesaplara geçiyor! E-Devlet’ten kontrol edip hemen çekin

Bakanlık ödemelere hız kesmeden devam ediyor. Gelen bir son dakika haberine gore T.C. kimlik numarasının sonu 0-2-4-6-8 olanlara müjde verildi! Ödemeler hesaplara geçiriliyor. E-Devlet’ten kontrol edip hemen çekebilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafınca izahat geldi. Her ayın 15’i ile 31’i içinde hesaplara aktarılıyor. İşte detaylar ve merak edilenler..

Hemen kontrol edebilirsiniz, hesaplara 2706 TL yatırılıyor. Konuya ilişkin SGK Uzmanı Özgür Kaya, “Evde Bakım Ücretleri” başlığı altında merak edilenleri deklare etti. Peki, Evde Bakım Parası kimlere verilir? Kimler yararlanabilir? Detaylar haberimizde..

İşte Özgür Kaya’nın yazısı..

Engelli bireylerin hayatlarının idamesini evde yürütecek kişilere Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafınca ödenen tutara evde bakım desteği denilmektedir. Evde bakım desteği engelli bireylerin kendisine değil, bakımını üstüne alan akrabası, vasisi benzer biçimde üçüncü kişilere meydana getirilen destektir.

2022 yılı için evde bakım parası aylık 2.706 Türk Lirası olarak ödeniyor

EVDE BAKIM PARASI NEDİR?

Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde şahıs başına düşen averaj aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha azca olan bakıma gereksinim duyan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla verilen toplumsal yardımdır.

EVDE BAKIMDA ENGEL ORANI KAÇ OLMALI?

Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili hastanelerden alınacak engelli sıhhat kurulu raporunda engel oranı minimum %50 ve “Ağır engelli” İbaresi “evet” olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir.

EVDE BAKIM YARDIMINDA KİMLER AKRABA SAYILIR?

Üveyler dâhil olmak suretiyle bakıma muhtaç engellinin; eşi, evlatları ile evlatlarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin evlatları ile kardeş evlatlarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile evlatları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca evlatları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala evlatları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı evlatları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze evlatları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

KAÇ SAAT HİZMET VERİLİR?

Engellinin hanedeki akrabası tarafınca 24 saat bakımının yapılması esas olmakla beraber Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetinin uygun görmesi ve hanesinde bakımını üstlenecek akrabası olmaması halinde yakında ikamet eden akrabası tarafınca minimum 8 saat bakımının yapılması gerekmektedir.

HANGİ KURUMA MÜRACAAT EDİLİR?

İkametgâhın bulunmuş olduğu yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILIYOR?

Evde bakım yardımı her ay yatırılmakta olup her ayın 15’i ile 31’i arası hesaplara aktarılmaktadır.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri