Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır? (Telefonda Virüs Belirtileri) - Webhaberim
Bilgisayar

Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır? (Telefonda Virüs Belirtileri)

Bir mobil telefon virüsü faturada kendisini izah edebilir. İnternette sipariş edilmeyen bir alışveriş için bildirim alma. Sosyal medyadaki arkadaşlarınızın sizden şüpheli mesajlar alması. Kilit ekranında reklam gösterilmesi.

Telefonda virüs emareleri, bilhassa de telefon görüşmelerimizi, kişisel dosyalarımızı ve hatta bankacılık bilgilerimizi hedef alabilen bu virüsler bazı zamanlarda ise bizlere alakasız reklamlar göstermeyi hedefliyor.

Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

telefonda virüs belirtileri

Hepimiz minimum bir kere karşılaşmışızdır; virüs bulaşan bir bilgisayar garip emareler verir. Mesela bazı internet sayfaları kendi kendine açılır, telefonda virüs var uyarısı verir ve işin en kötüsü mavi ekran vakası gerçekleşir, format atmak kaçınılmaz olur.

Tabi bir de, telefonumda devamlı reklam çıkıyor denilir. Onun için de ayrı makalemiz var. Ancak mobil cep telefonlarında virüs emareleri daha farklıdır. Aşağıda belirtilen durumlar sizin için geçerliyse Android yada iOS cihazınıza virüs bulaşmış olabilir.

1-Artan Veri Kullanımı

Mobil cihazlar için oluşturulmuş olan virüsler yada zararı olan yazılımlar çoğu zaman bilgilerinizi çalmak amacıyla oluşturulur. Bu durum da veri tüketiminin artmasına niçin olur.

2- Aniden Çıkan Reklamlar

Google Play ve AppStore üstünde piyasaya sürülen uygulamaların birçoğu reklam geliri elde etmek için size ilgi düzeyinize gore reklamlar sunarlar.

Ancak reklamlar yalnız o uygulamanın içinde gözükebilir. Mesela ana ekranda hiçbir uygulama açık değilken reklamlar çıkıyorsa büyük olasılıkla cihazınıza virüs bulaşmıştır.

3- Aşırı Isınma Durumu

Mobil cihazların ısınması düzgüsel bir durumdur. Ancak telefon hiçbir işlem yapmamanıza karşın ısınıyorsa denetim edilmesi ihtiyaç duyulan bazı şeylerin olduğu anlamına gelir.

Zararlı virüsler çoğu zaman arka planda cihazınızın kaynaklarını kullanarak bazı işlemler yaparlar bu da cihazın kendiliğinden ısınmasına ve oldukça daha süratli bir halde pil tüketmesine niçin olurlar.

İLGİLİ HABER

Format Atmadan Virüs Temizleme Yolları [Laptop ve PC] Güncel

Telefona Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

Kişisel verilerin saklanmasının oldukça daha mühim bir hale geldiği bu günlerde birçok mobil kullanıcının merak etmiş olduğu sorulardan biri de telefondan virüs temizleme sorusudur. Bir zararı olan yazılıma karşı alınabilecek en üstün tedbir, bilinmeyen uygulamaları cep telefonuna yüklememektir.

Elbette Facebook, WhatsApp, Youtube şeklinde uygulamalardan bahsetmiyoruz… Google Play’de ve AppStore’da yer edinen ve üreticisi belli olmayan birçok uygulamanın zararı olan yazılımlar ihtiva ettiği biliniyor. Bu nedenle geliştiricisi belli olmayan uygulamaları yüklemeden ilkin minik bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu arada Android en iyi antivirüs programlarına buradan https://webhakim.com/android-icin-en-iyi-antivirus-programlari.html bakabilirsiniz.

En iyi mobil antivirüs uygulamaları gitmek için tıklayın..

1- Android Virüs Temizleme

Android üstünde virüs temizleme işlemi yapmak oldukça basittir. Bu mevzuda bizlere çözüm sunabilecek ve büyük antivirüs firmaları tarafınca sunulan birçok parasız yazılım bulunuyor.

Bizim tavsiyemiz ise Windows PC’lerde de üstün bir performans sergileyen BitDefender. Uygulamayı Android cihazınıza kurun ve kayıt işlemini gerçekleştirin.

telefona virüs bulaştı

Resimdeki “Taramayı Başlat” butonuna basın. BitDefender tüm cihazınızı gözden geçirip virüsleri ve zararı olan yazılımları silecektir. Ayrıca Web Korumasını etken etmeniz durumunda, cihazınıza yetkisiz yazılımlar yükleyeme çalışan internet sayfalarına karşı da tedbir almış olmuş olursunuz.

2- iPhone Virüs Temizleme

Sistem kaynaklarının uygulamalar tarafınca kullanılmasını ciddi oranda kısıtlaması sebebiyle iPhone cihazlara virüs bulaşma olasılığı Android cihazlara gore oldukça daha düşüktür.

Ancak iPhone’larda görülen yaygın zararı olan yazılım, Safari uygulamasının kullanılmasını engellemiş olan yönlendirmelerdir. Safari üstündeki zararı olan yazılımları temizlemek için Ayarlar>Safari>Tarihçe ve Web Sitesi Verilerini Sil işlemlerini takip etmeniz yeterlidir.

iPhone kullanıcılarının sıkça karşılaşmış olduğu bir öteki durum ise herhangi aniden ekranda reklam belirmesi. Bu reklamlar videolardan yada resimlerden oluşabilir.

Bu duruma çoğu zaman iPhone kullananların sıkça başvurduğu müzik indirme ve dinleme uygulamaları niçin olur. Eğer bahsedilen problemi yaşarsanız ilgili uygulamaları telefondan kaldırmanız gerekebilir.

İLGİLİ HABER

Android Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Uygulaması [Çözüldü] 2022

Bu yazımızda mobil işletim sistemlerinde karşılaşılan virüs ve zararı olan yazılımlar ile ilgili genel bilgiler vermeye çalıştık. Telefonunuza bulaşan zararı olan yazılımları temizlemekte problem yaşarsanız bizlerden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri