Yaşam

Telefonunuza eğer bu şekilde bir mesaj gelirse asla açmayın! Tüm bilgilerinizi ele geçirebilir

Son 3 senedir pandemi sebebi ile dijital bir hayata giriş yapmaktayız. Dijital yaşamın bizlere sağlamış olduğu imkânlar oldukça fazla. Ancak bu imkânları fenaya kullanan insanoğlu da var. Bu kötü amaçlı insanoğlu, çoğu zaman kurbanlarına onları donakaltacak bir ileti ve peşinden yolladıkları bağlantıya tıklamasını sağlayacak bir komut ile ileti atar. Vakayı kavra ya da tuzağa düşen kullanmakta olanlar da gelen bu bağlantılara tıklar.

telefonunuza eger bu sekilde bir mesaj gelirse asla acmayin tum bilgilerinizi ele gecirebilir 6227486f8c960

Telefona gelen bilinmeyen SMS’lere tıklamayın

Genellikle dolandırıcılar, bağlantılara tıklanabilmesi için belirli manipülasyon tekniklerini kullanır.
Ancak bu bağlantıya tıklamanın neticeleri oldukça kötü olabilir. Zira bağlantıya tıkladıktan sonrasında, karşı taraf sizin ile ilgili her türlü bilgiyi çalacaktır. Aynı zamanda kılavuzunuza da ulaşmış olduğu için kendisine yeni kurbanları tespit ederken zorlanmayacaktır. Bu çehreden tanımadığınız kurum, kurum yada bireylerden gelen rastgele bir SMS’i açmayın. Açsanız dahi bulunan iletişimlere giriş yapmayın. Zira bu iletişimlere giriş yaptığınız an karşı taraf sizin ile ilgili tüm bilgilere ulaşıyor.
Gelişen teknolojide dijital bilgiler yaşam deposudur.

Meçhul mailleri açmayın

Bazı maillere tıkladığınızda, direkt olarak maili açtığınız aygıta virüs bulaşma tehlikeyi var. Ayrıca siz rastgele bir şey farketmediğiniz için makinenize bulaşacak olan virüs, cihazınızdaki tam hususi detayları karşıya iletecektir. Banka hesaplarınız, fotoğraf galeriniz, dosyalarınız, iletileşmeleriniz, telefon kılavuzunuz, geleneksel medya olmayan toplumsal medya hesaplarınız, mailleriniz ve daha n,ce informasyon karşı tarafın eline geçecektir.
Fakat bu ambar bazı mailleri filtreleyemiyor. Bu çehreden tanımadığınız fert, kurum ve kuruluşlardan gelen rastgele bir maili asla açmayın.

telefonunuza eger bu sekilde bir mesaj gelirse asla acmayin tum bilgilerinizi ele gecirebilir 62274871351e3

Geleneksel medya olmayan toplumsal medya hesaplarınıza indirim haberi gelmez

Bazı dolandırıcılar ise geleneksel medya olmayan toplumsal medya hesaplarını hedeflemekte. DeFacto yada Mavi benzer biçimde markaların düzmece bir hesabını açan kötü maksatlı insanoğlu, kurbanlarını tercih ederek onlara indirim var ya da çekilişi kazandınız benzer biçimde cümleler ile aldatmaya çalışıyor.
Sunmayacaktır. Bu çehreden de geleneksel medya olmayan toplumsal medya hesaplarınıza gelen düzmece indirim haberlerindeki bağlantılara netlikle tıklamayın.

telefonunuza eger bu sekilde bir mesaj gelirse asla acmayin tum bilgilerinizi ele gecirebilir 622748744bd0c

Dolandırıcılar hangi yolla aldatmaya çalışıyor

Dilden dile gezen indirim haberleri artık SMS’ler ile de bizlere gelmeye başladı. Ancak bazı gelen indirim SMS’leri, tanımadığımız bir yerlerden geliyor olabilir.
Linklerini de hakikaten mevcud bir mağazaya uygun halde hazırlayan kötü maksatlı insanoğlu, kurbanlarının bu bağlantılara güvenle tıklamasını sağlıyor.

Bazı dolandırıcılar ise, sizin kötü bir şey yapmışsınız benzer biçimde davranıp, yolladıkları bağlantıya bir an evvel tıklamanızı sağlıyorlar. Genellikle bu resmi iyi mi sürüklersin benzer biçimde ifadeler ile kurbanlarını korkutan dolandırıcılar, yolladıkları bağlantılara tıklatarak kurbanın tam bilgilerini çalmaya başlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri