Kripto Para

Temmuz 2021’den bu yana Bitcoin borsa girişleri negatif! Bu ne anlama geliyor?

Popüler bir kripto para data araştırma platformu, Temmuz 2021’den bu yana Bitcoin borsa girişlerinin negatif bulunduğunu deklare etti. Peki bu ne anlama geliyor?

Hangi borsalarda Bitcoin borsa girişleri negatif?

Bir önceki yıl temmuz ayından bu yana Binance, FTX, Bittrex ve Bitfinex dışındaki borsaların bakiyelerinde esrarengiz bir halde, fon girişlerinden daha çok çıkışlar bakıldı. Popüler kripto para data araştırma platformu Glassnode’a nazaran, bu da satıcıların tükenmiş olabileceğini gösteriyor.

Ayrıntıya inecek olursak; Binance, FTX, Bittrex ve Bitfinex dışındaki tüm borsalardaki Bitcoin (BTC) girişleri, Temmuz 2021’den bu yana net negatif iken; yalnız bu dört büyük borsa, neredeyse denk seviyede net pozitif giriş kaydolarak, bu meylin tersine hareket etti.

Temmuz 2021'den bu yana Bitcoin borsa girişleri negatif! Bu ne anlama geliyor?

Bir önceki yıl temmuz ayından bu yana bu dördü haricinde tüm kripto borsalarından 46.000 BTC’lik (mevcut maliyetlerle takribî 1.8 milyar dolar değerinde) toplam net çıkış oldu.

Blockchain araştırma işletmesi Glassnode’un 7 Mart ilanında yayınladığı bilgilere nazaran, yalnız Binance, Bittrex, Bitfinex ve FTX, 207.000 Bitcoin (BTC)’lik net pozitif girişi baktı.
FTX, mevcut BTC ölçüsünü üç kattan fazla artırarak 103.200’e çıkarırken, Huobi’nin bakiyesi, Mart 2020’de 400.000 BTC iken; 2021’de 12.300 BTC’ye düştü.

Temmuz 2021'den bu yana Bitcoin borsa girişleri negatif! Bu ne anlama geliyor?Borsaların büyük bir çoğunluğu Temmuz 2021’den bu yana net negatif BTC girişi baktı – Glassnode

Net çıkışlar, Ağustos ayında ve son olarak 11 Ocak’ta olmak suretiyle birkaç kere büyük çoğalışlar baktı ve bundan önceki yıldan bu yana meblağlı bir halde çoğalıyor.

Bununla beraber Glassnode, şu anki oranla düşük girişleri mevcut piyasa meçhullüğüne bağlıyor ve bir çok vakit kripto piyasasının tehlikeden korunmak için spot satışlar üstünden türev işlemlere kaydığını öne sürüyor.

Borsa girişleri, yatırımcıların fonlarını tasfiye etmeye mi yoksa elinde yakalamaya mı hazırlandığını kavramak için ölçülür.
(Coin Metrics tarafınca geliştirilen bir metriğe nazaran hesaplanan realized price (reelleşen maliyet), kripto paranın mevcut maliyetinden değişiktir. Realized price, etkin olarak işlem bakan tokenler baz alınarak hesaplanır ve cüzdanlarda yakalanan ve asla işlem bak ya da yitik kripto paralar bu hesaplamaya dahil edilmez. Her bir token, son olarak işlem bakmış olduğu vakit baz alınarak hesaplamaya dahil edilir ve böylece ağın toplam kıymeti hesaplanır. Bu ölçüm ise, realized cap (reelleşen piyasa kıymeti) değerinin dolaşımdaki mevcut arza bölünmesiyle elde edilir.)

Nitekim reelleşen maliyet, 39.200$’lık örtük maliyetle karşıtlık oluşturuyor.
Glassnode, uzun vadeli yatırımcıların (Long Term Hodlers) satış yapmaktan usandığını öne sürüyor:

Temmuz 2021'den bu yana Bitcoin borsa girişleri negatif! Bu ne anlama geliyor?

” Eskiki döngüsel diplerde bakılmış olduğu şeklinde, uzun vadeli yatırımcılarda hemen hemen büyük bir kapitülasyon* vakayı bak.” 

(* Kripto piyasalarında capitulation (teslim olma/pes etme*) periyodu, uzun devam eden ayı piyasalarında kaçınılmaz bir son olarak bakılır.
Ancak iyi tarafı şu ki; burada maliyetler, gelecek akümülasyon süreci için ehemmiyetli olan dip seviyeleri tespit eder.)

Kaynak

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri