Eğitim

Terapi Odasında – Susie Orbach Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Terapi Odasında – Susie Orbach Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Terapi Odasında kimin eseri? Terapi Odasında kitabının yazarı kimdir? Terapi Odasında konusu ve anafikri nedir? Terapi Odasında kitabı ne konu alıyor? Terapi Odasında PDF indirme linki var mı? Terapi Odasında kitabının yazarı Susie Orbach kimdir? İşte Terapi Odasında kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Susie Orbach

Çevirmen: Kübra Tekneci

Orijinal Adı: In Therapy

Yayın Evi: Epsilon Yayınevi

İSBN: 9786051734699

Sayfa Sayısı: 304


Terapi Odasında Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Uzmanı olduğu psikoterapi alanında kırk yılı geride bırakan, New York Times tarafınca, “Sigmund Freud’dan sonra Britanya’da çalışan en ünlü psikoterapist” olarak gösterilen Susie Orbach’tan…

“Susie Orbach’ın terapi koltuğundan bizlere açıklıkla sunduğu hikâyeler sıcacık ve insanı içine çekiyor.”

– Guardian –

“Terapist koltuğundan alınmış bu on beşer dakikalık kısa öyküler tuhaf bir bağımlılık yaratıyor… insanı düşünmeye itiyor.”

– Irish News –

“Her yeni bölüm, psikodramaya yeni bir anlam getiriyor, insanın dinledikçe dinleyesi geliyor… Programın sürükleyiciliği inkâr edilemez.”

– The Times –

“Kitap canlanıyor… kuşkuyla bakılan bu gizemli sürecin perdesini başarıyla aralıyor.”

– Observer –

Dünya genelinde giderek daha çok sayıda ve değişik tipte insan terapiye gerekseme duyuyor: Geçmişin travmalarıyla yüzleşmek, davranış kalıplarını kırmak, yeme bozukluklarının üstesinden gelmek, ilişkilerimiz hakkında konuşmak yada yalnız kendimiz hakkında daha oldukça şey öğrenmek için.

BBC Radio 4’un aynı adlı programındaki doğaçlama vakaların dökümü olan bu yapıt, terapi sürecinde olan bitenleri irdeliyor. Genellikle mahremiyet örtüsü altına sokulan bir süreci uzman bakış açısından dürüstçe özetleyen Terapi Odasında, terapiyi merak edenler yada terapi görmeyi düşünenler için benzeri olmayan bir yapıt.

(Tanıtım Bülteninden)


Terapi Odasında Alıntıları – Sözleri

 • Eğitim artık uzmanlaşmayı mecburi kılmak yerine daha geniş bir müfredata yöneliyor, bilim ve sanatın iç içe geçmesini, değişik alanların beraber ele alınmasını vurguluyor.
 • Her şey değişti.
  Kısacık bir sürede her şey oldukça değişti.
  Yalnız kalmak istiyordum; yalnızlık hakikaten iyiydi, doğru geliyordu.
 • Duygular ruhsal değişiklik sürecinin merkezindedir. Oldukca basit görünseler de , onlarla bağ kuramazsak bizlere oldukça büyük problemler çıkarabilirler.
 • Terapi stres atmaktan ibaret görüldüğünde terapi olmaktan çıkar; bu taktirde değişimi teşvik etmez, her şeyi durağanlaştırır. Elbette kimi zaman açıkça konuşabilen tek yer terapi odası olduğundan şahıs duygusal artıklarından kurtulmuş olduğu hissine kapılabilir fakat bu aslen çatışmaları keşfetme, anlama ve özümseme yolunda atılan bir adımdır.
 • Çocuklar dünyalarını düzene sokarken, izin verilen, izin verilmemiş ve şeylere yüklenen farklılıklar zihinlerinde dünyaya dair bir imge oluşturur. Bu dünyayı bir düzene oturtmanın ve onu denetim etmeye çalışmanın bir yoludur.
 • Hiddet üzüntüye sebep olur, üzüntü de hiddete , evet, beraber var olurlar; biri ötekinin tersidir, bir paranın iki yüzü şeklinde.
 • Karmaşıklık ve sınıflandırma insan olmanın diyalektik koşuludur. Hepimiz sorgulama ve kesinliğin iki kutbu arasındaki gerginlikle savaşım ederiz sadece bu gerginlikten büyük bir yaratıcılık doğar.
 • “Yargılama ki yargılanmayasın.”
 • Karmaşıklık, düşüncenin eğer olmazsa olmazıdır. Olay ve durumları değerlendirirken nadiren tek öykü, tek öznellik ve tek bir yöntem vardır.
 • “Tek başına olmak ve yalnız olmak değişik şeylerdir…”


Terapi Odasında İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Okurken bazen sıkıldım fakat sonrasında akışa alışmaya başladım. Bilhassa yazarın terapist olması ve terapiyle ilgili verdiği o ufak anektotlar, tecrübeler, işin püf noktaları okurken bana oldukça samimi geldi ve o odada olmak istedim. Ya danışan ya da terapist olarak fark etmez fakat o odada olmayı kesinlikle oldukça istedim ve hayata dair oldukça şey buldum içinde. İnsana iyiliği, insan olmanın ince ayrıntılarını oldukça güzel geçiren, düşündüren, yaşamayı sevdiren, üretmek, işe yaramak, birileri için ümit olmanın sıradışılığını, biricikliğini özetleyen olağanüstü bir kitaptı. Okumak ve bitirmiş olmak bir zevkti. Tavsiye ederim benim için oldukça faydalıydı. Kültürler arası farklar, yaşam şartlarının farklılığı bizi özümüze, duygularımıza yönelişimizi değiştirmez çoğumuz insanız çoğumuz kabul edilmeye, kıymet görmeye, en çok da fazla sevilmeye ve kendimizi sevebilmeye gerekseme duyuyoruz. Kitaptan çıkardığım öz buydu. (Overbook)

Psikoterapist Susie Orbach’ın kaleme aldığı Terapi Odasında adlı kitabı, danışma deşifrelerini okumak istediğim bir zamanda (kimsenin böyle bir istekten haberi yoktu) çok sevdiğim bir arkadaşım tarafınca armağan edildi. Kitabı ilk elime aldığımda çok şaşırıp mutlu olmuştum 🙂
Kitap içeriğinde birden fazla danışanla gerçekleştirilen danışma seansları bulunuyor. Bazı danışanlarla 1, bazılarında 2, bazılarında ise 3 seans ile karşılaşıyoruz. Diyaloglar halinde yansıtılan seansın bazı noktalarında yazar ara notlar geçiyor, terapi üzerine yada danışanın söylediği söz üzerine yada danışanıyla arasındaki ilişki üzerine oluyor bu notlar. Özellikle o kısımları okurken bir fazlaca heyecanlanıyordum sanki o noktada karşımda durarak bana konu alıyor, ders veriyormuş hissi uyandırıyordu ve bu gerçekten coşku verici bir his ortaya çıkarıyordu. Bazı bölümlerinde yazdıklarının yada söylediklerinin doğruluğunu tartışsam da kendimle, benim için idealdi kitap.
Psikoloji alanında olmayanları bir ihtimal bir noktada sıkabilir sadece danışma almak isteyen yada buna cesaret edemeyen yada danışma ortamını merak edenler için güzel bir içerik özeti olabilir bu kitap özellikle ara notlarıyla tam olarak büyüleci. Keyifli okumalar (Betül Sertkaya)

Kitapta birçok değişik kişinin psikoterapi sürecinden birkaç seans yer almakta. Diyaloglar şeklinde seansları okuyabilmenin yanı sıra terapistin kısa notlarına da yer verilmekte. Kitaptaki hikayelere şahit olmak, kişilerin hayatına seyahat yapmak oldukça coşku vericiydi. Psikoterapiye ilgi duyan, iyi mi bir süreç bulunduğunu merak edenler için oldukça yararlı bir kaynak. (Selin)


Terapi Odasında PDF indirme linki var mı?


Susie Orbach – Terapi Odasında kitabı için internette en oldukça meydana getirilen aramalardan birisi de Terapi Odasında PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Susie Orbach Kimdir?

Orbach 1946 senesinde Londra’da dünyaya geldi ve büyüdü Psikoterapist ve Sosyal Sorumluluk Danışmanlarının bir kurucularındandır.

10 senedir yazdığı yazılar ”Gerçekten Burada üstünde Neler Oluyor” ve ”Duygusal Okuryazarlık Doğru:” isminde iki cilt halinde derlenmiştir.Hala birçok gazete ve dergilerde yazılar yazmaktadır.


Susie Orbach Kitapları – Eserleri

 • Terapi Odasında
 • Masumiyetin Sonu
 • Vampir Kazanova
 • Kadınlar Neden Şişmanlar?
 • Kadınları Anlamak


Susie Orbach Alıntıları – Sözleri

 • Karmaşıklık ve sınıflandırma insan olmanın diyalektik koşuludur. Hepimiz sorgulama ve kesinliğin iki kutbu arasındaki gerginlikle savaşım ederiz sadece bu gerginlikten büyük bir yaratıcılık doğar. (Terapi Odasında)
 • Çocuklar dünyalarını düzene sokarken, izin verilen, izin verilmemiş ve şeylere yüklenen farklılıklar zihinlerinde dünyaya dair bir imge oluşturur. Bu dünyayı bir düzene oturtmanın ve onu denetim etmeye çalışmanın bir yoludur. (Terapi Odasında)
 • Eğitim artık uzmanlaşmayı mecburi kılmak yerine daha geniş bir müfredata yöneliyor, bilim ve sanatın iç içe geçmesini, değişik alanların beraber ele alınmasını vurguluyor. (Terapi Odasında)
 • Özünde terapi, birer insan olarak karşılaşmak zorunda kaldığımız en can alıcı sorulardan bir kısmına yanıt bulmaya çalışan bir yakınlık ilişkisidir. (Masumiyetin Sonu)
 • Karmaşıklık, düşüncenin eğer olmazsa olmazıdır. Olay ve durumları değerlendirirken nadiren tek öykü, tek öznellik ve tek bir yöntem vardır. (Terapi Odasında)
 • Acı, hiddet, korku ve umarsızlık duygularını ağlamak, kızgınlık ve korku duymak şeklinde daha geleneksel yollarla ya da çaresizliğin derinliğini, direkt doğruya hissederek denetim altında tutmaya kendini alıştırdı (Masumiyetin Sonu)
 • Her şey değişti.
  Kısacık bir sürede her şey oldukça değişti.
  Yalnız kalmak istiyordum; yalnızlık hakikaten iyiydi, doğru geliyordu. (Terapi Odasında)
 • Tahmin yürütebilir ve havada kalmış resimler çizebilirdim. Onunla konuşmadıkça ilişkimizle ilgili duygularını ve tutumunu değiştiren şeyin ne işe yaradığını bilmenin bir yolu yoktu. Elimde olanlarla, kısaca kendi duygularım ve eylemlerimle işe adım atmak zorundaydım. (Masumiyetin Sonu)
 • “Tek başına olmak ve yalnız olmak değişik şeylerdir…” (Terapi Odasında)
 • Duygular ruhsal değişiklik sürecinin merkezindedir. Oldukca basit görünseler de , onlarla bağ kuramazsak bizlere oldukça büyük problemler çıkarabilirler. (Terapi Odasında)
 • Hiddet üzüntüye sebep olur, üzüntü de hiddete , evet, beraber var olurlar; biri ötekinin tersidir, bir paranın iki yüzü şeklinde. (Terapi Odasında)
 • “Yargılama ki yargılanmayasın.” (Terapi Odasında)
 • Terapi stres atmaktan ibaret görüldüğünde terapi olmaktan çıkar; bu taktirde değişimi teşvik etmez, her şeyi durağanlaştırır. Elbette kimi zaman açıkça konuşabilen tek yer terapi odası olduğundan şahıs duygusal artıklarından kurtulmuş olduğu hissine kapılabilir fakat bu aslen çatışmaları keşfetme, anlama ve özümseme yolunda atılan bir adımdır. (Terapi Odasında)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri