Memur ve Personel Alımı

Tüm Kiracı Ve Ev Sahiplerini İlgilendiriyor! Yargıtay’dan Emsal Karar

Yargıtay 12. Ceza Dairesi’ne gelen bir davada asansörün içindeki şahıslarla beraber düşmesi ‘Taksirle Yaralama’ kabahati olarak ele alındıktı. Yargıtay’ın emsal sonucu sebebiyle apartman yöneticisi ile asansör bakım işletmesi yetkilisi mapus cezası aldı.

Kiralık daire bakmak için gittikleri apartmanda yaşamlarının şokunu yaşayan üç dost, asansörün düşmesiyle yaralandı. Sağlık Kurumuna kaldırılan yaralılar, taburcu olduktan sonrasında emniyetin yolunu elde etti.
Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Taksirle birden oldukça ferdin yaralanmasına niçin olmak’ suçundan dominant karşısına çıkan apartman yöneticisi ile periyodik bakımı üstüne alan asansör işletmesinin sahibi mapus cezasına çarptırıldı.

Yargıtay Emsal Kalitede Bir Sonuc İmza Attı

Duruşma, apartman idareyicisini, idareyici olmaktan men, işletme yetkilisini de asansör bakımı yapmaktan men etti. Maznunların cezayı paraya çevrilirken şikayetçiler, karara itiraz etti. Yargıtay 12.
Bir işin icrasının menedilebilmesi için ruhsatnameye bağlı olarak yürütülmesi gerekmekte olup, asansör bakım, onarım ve montajına ilişkin etkinlik ile apartman idareyiciliğinin ruhsatnameye bağlı olarak yürütülen bir iş olmadığı nazara alınmadan emek verme hürriyetini sınırlayacak halde maznun A.K.’nin asansör bakım ve onarımına yönelik mesleksel faaliyetinden, maznun B.D.’nin ise apartman idareyiciliğinden menedilmelerine karar verilmesi kanuna terstir.

Maznunların temyiz itirazları bu haysiyetle yerinde bakıldığından, hükmün bu nedenlerden dolayı bozulmasına, gene suçlamayı gerektirmeyen bu hususun düzenlenmesi ihtimaller içinde bulunduğundan, ‘kendilerine verilen mapus cezasının adli para cezasına çevrilmesine, maznunlara verilen adli para cezasının 225 tüm gün karşılığı adli para cezası olarak tanımlanmasına, bigün karşılığı adli para cezasının takdiren 30 TL olarak hesabıyla 6.750 TL adli para cezası ile cezalandırılmalarına’ ibaresinin ilave edilerek hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi.”

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri