Güncel

Türkiye Tunus Arasındaki Kriz: Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus ile ilgili Açıklamalarında Neler Söyledi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal karmaşanın yaşandığı Tunus’ta yaşanalar ile ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Siyasi Karmaşa Hakkında Neler” Söylemiş oldu? Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus ile ilgili Açıklamalarında Neler Söylemiş oldu? Daha fazlası ve son dakika gelişimleri haberimizin detaylarında..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal karmaşa ve belirsizliğin devam etmiş olduğu Tunus’ta yaşananlarla ilgili olarak sarf etmiş olduğu sözler iki ülke içinde gerilim yarattı.

Tunus’ta meclisin feshedilmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşananları üzüntüyle izlediklerini açıklarken, “Seçilmişlerin bulunduğu Meclis’in feshi, Tunus’un geleceği açısından düşündürücüdür ve Tunus halkının iradesine bir darbedir” ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan’ın sözlerine Tunus Dışişleri Bakanlığı bir cevap verdi. Tunus Dışişleri Bakanlığı yapmış olduğu açıklamada, “Bu açıklamalar Tunus’un içişlerine kabul edilemez bir müdahale” ifadesi kullanıldı. Açıklamada ek olarak, “Tunus, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadeleri karşısında şaşkınlığını belirtiyor… Bu açıklamalar kabul edilemez. Tunus dost ülkelerle yakın ilişki kurmaya hevesli olduğunu hatırlatır fakat kararları bağımsızlığına ve egemenliğini reddeden ülkelere karşı olacaktır” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019’da Tunus’ta mevkidaşı Kays Said ile görüşmüştü.

Tunus Dışişleri Bakanı Osman Jerandi de Twitter üstünden, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü ve Tunus’taki Türkiye büyükelçisinin Tunus Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını söylemiş oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE TUNUS AÇIKLMASINDA NELER SÖYLEDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün yapmış olduğu açıklamada, “Tunus’ta 30 Mart 2022 tarihinde Genel Kurul oturumu düzenleyen Halkın Temsilcileri Meclisi’nin feshedilmesini ve oturuma katılan milletvekilleri hakkında soruşturma başlatılmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Bu gelişmelerin, Tunus’ta demokratik meşruiyetin tesisine yönelik sürdürülen geçiş sürecine zarar vermemesini ümit ediyor, seçimlere ilişkin açıklanan yol haritasının hayata geçirilmesine önem atfediyoruz” demişti.

Erdoğan açıklamasının devamında ise “Demokrasi seçilmişler ile atanmışların birbirlerine saygısının tecessüm ettiği bir sistemdir. Tunus’taki gelişmeleri demokrasinin lekelenmesi olarak görüyoruz. Seçilmişlerin bulunduğu meclisin feshi, Tunus’un geleceği açısından düşündürücüdür ve Tunus halkının iradesine bir darbedir. Türkiye olarak, bu kritik süreçte dost ve kardeş Tunus’un ve Tunus halkının yanında olmaya devam edeceğiz” sözlerini kullanmıştı.

Tunus’ta gerilim 2021’in Temmuz ayında başladı. Geçen yıl ülkede başlamış olan halk ayaklanmasından sonrasında Cumhurbaşkanı Kays Said, Başbakan Hişam Meşişi’yi görevden aldı ve parlamentonun yetkisini de dondurdu.

Başta parlamentonun yetkisinin 30 gün dondurulacağı belirtilirken Said bu süreyi uzattı ve bu süreç zarfında ülkeyi de yönetmeye devam etti.

Said’in almış olduğu karar internasyonal kamuoyundan da tepki çekerken bazı Tunuslu siyasetçiler yaşananları “darbe” olarak yorumladı. Olayların yaşanmasından sonrasında Nahda Hareketi’nin lideri Raşid Gannuşi yaşananların demokrasiye hücum bulunduğunu deklare etti. Halk tepki gösterirken Said, parlamentonun 30 günlük dondurulma süresinin dolmasından sonrasında 24 Ağustos’ta OHAL kararlarını uzatmıştı.

2021 yılının Ekim ayında Said, ülkenin ilk hanım başbakanı olarak Necla Bouden’i atarken, tepkiler de dinmedi. Said, 6 Şubat’ta yürütmeyi de kendine bağlarken karşıcılık de bu karara tepkisini gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da izahat yapmış olduğu gelişme ise geçen hafta parlamentodaki vekillerin yarısından fazlasının sanal bir oturum düzenlemesiyle patlak verdi. Meclisteki 217 vekilden 121’i oturuma katılmış ve oturumda Said’in meclisin dondurulması ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırma kararının iptali için oylama yapılmıştı. Bu oylamada 116 vekil kararların iptaline karar vermişti.

Temsilciler Meclisi’nin düzenlemiş olduğu sanal oturum Said’in tepkisini çekerken Anayasa’nın 72’nci maddesine dayanarak meclisi feshetmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu