Yaşam

Üç aylar nedir, ne zaman bitiyor?

Kutsal aylar olarak da adlandırılan üç aylar süreci geldi. Her yıl miladi ve hicri takvim farkından dolayı senenin değişik bir zamanına denk gelen üç aylar, bu yıl 2 Şubat itibari ile başladı. Sırayla adlar Receb, Şaban ve Ramazan ayları olan üç aylar içinde en erdemlisi olarak bakılanı ise Ramazan’dır. Peki üç aylar nedir, ne kadar sürer?

Üç aylar nedir?

uc aylar nedir ne zaman bitiyor 62260ae480c93

İslam aleminde aydınlanma, denetleme, huşu ve huzura erme vaziyetleri için olması ihtiyaç duyulan müddetler olarak vasıflandırılan ve ferdin kendini, içindeki imanı tespit etmesi için bir fırsat durumunda bakılan bu ayların en besbelli özelliği ‘üç aylar orucu’ adında olan oruçtur.
Bu aylardan oruç ile en nitelendirileni ise Ramazan’dır. Zira İslam dinine nazaran Ramazan ayı süresince oruç tutmak farz imandır. Diğeri aylarda yakalanan oruçlar sevap sıfatı taşısa da farz kalitesinde olmadığı için daha oldukca diğeri imanların da reelleştirildiği aylardırlar. Üç ayların her birinin kendine ilişkin erdemleri olduğu da söylenir.

Receb Ayı

Üç ayların ilki olan Recep ayı, adını lügatte ‘korkmak, tazim göstermek, saygı dinlemek’ anlamlarına gelen recb kökünden türeyen receb sözcüğünden almıştır.
Cahiliye devrinde, Receb ayuı içinde savaşlardan ve baskınlardan uzak durulur, bilhassa ilk 10 günü süresince oruç tutulur ve tapınaklara gidilerek putlardan oluşan yaradanlara kurbanlar sunulurdu. İslam aleminde ise haram aylardan sayılan Receb ayının ayrı bir erdemi olmasının sebebi bu aylarda işlenen iyiliklerin daha mükâfatlandırıcı, işlenen fenalıkların ise daha oldukca cezalandırılmasıydı. Receb ayı içinde bulunan gecelerden biri Regaib kandili olarak kutlanılan gecedir.
Regaib ‘arzulamak, meyletmek’ anlamlarına gelmektedir. Receb ayı içinde bulunan bir başka verimli gece olarak vasıflandırılan gece ise Mirac gecesidir. Hz. Muhammed’in (s.a.v) miraca (semana) yükseldiği gece olarak kabul edilen bu gece ise Receb ayının 27. gecesinde kutlanmaktadır.

Şaban Ayı

Kutsal aylardan ikincisi olan Şaban ayı ‘gruplara ayrılmak, dağılmak’ anlamına gelen şa’b kökünden türemiştir. Hicri takvimde Receb ayından sonrasında gelen aydır.
Muhammed’in (s.a.v) bir dedikodusunda ‘Şaban benim ayımdır. Günahları arınan aydır.’ emrettiği belirtilir. Şaban ayının son 15 günlük kısmında boşuna oruçlar haricinde oruç tutmanın haram bulunduğunu da söylentiler arasındadır. Şaban ayının 15. gecesi Salıverilme kandili olarak öğrenilir. Salıverilme ‘kurtuluş’ anlamına kazanç. İslam aleminde yeri ehemmiyetli olan üç aylar içindeki 4 geceden 3.sü olan Salıverilme Kandili gününde kılınan süre namazlarının ek olarak sevap kaliteyi taşımış olduğu da öğrenilmektedir.

Ramazan Ayı

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan oruç ayı olarak da öğrenilir.
Ramazan ayından 1 gün evvel teravih namazları kılınmaya başlanır. Teravih namazı 30 rekattan oluşur ve yatsı namazına takriben kılınır. Ramazan ayının bitişi ile üç aylar sonlanmış olur ve bu kutlu dönemden çıkış üç gün devam eden  Ramazan Bayramı, millet arasındaki adıyla Şeker Bayramı ile kutlanır. Ramazan ayının kimi kaynaklarda 27.ci gecesi bazısında ise son haftasının içinde saklı bir gece olarak kabul edilen Kadir gecesi ise bu aylar içindeki en kutlu gece olarak nitelendirilir.
4 Mart’tan itibaren Şaban ayına geçilmiştir. 2 Nisan ile başlamış olacak olan Ramazan ayının da tamamlanması ile 1 Mayıs 2022 tarihinde üç aylar bitirilmiş olacak ve 2 Mayıs günü ile Ramazan Bayramı ile bu aylara veda edeceğiz.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri